Serie A: Atalanta wskoczyła na czwarte miejsce. Fiorentina wciąż bezsilna

Atalanta BC wykorzystała szansę i dzięki zwycięstwu 2:0 z Udinese Calcio przesunęła się na miejsce premiowane awansem do Ligi Mistrzów. Dopiero na 12. lokacie jest ACF Fiorentina po porażce 0:1 z US Sassuolo.

Hernan Dario Gomez (przy piłce) i Ignacio Pussetto PAP/EPA / PAOLO MAGNI / Na zdjęciu: Hernan Dario Gomez (przy piłce) i Ignacio Pussetto
Atalanta jest w finale Pucharu Włoch i w najlepszej czwórce w Serie A. Ma otwarte dwie drogi do europejskich pucharów i coraz bardziej realne, że wywalczy historyczny dla siebie awans do Ligi Mistrzów. Drużyna Gian Piero Gasperiniego od trzech lat jest w czołówce w Italii i coraz mocniej dobiera się do skóry możnych calcio. Obecnie punktuje regularniej niż AC Milan czy Lazio. Głównym konkurentem Nerazzurrich do zajęcia czwartego miejsca wydaje się być AS Roma, nad którą mają punkt przewagi.

Mecz z Udinese Calcio był nerwowy dla podopiecznych Gasperiniego. Przeważali, ale im dłużej nie potrafili pokonać Juana Musso, tym mocniej musieli się odkrywać i ryzykować. To prowokowało przeciwników do kontrataków. Atalanta strzeliła gola dopiero w 82. minucie z rzutu karnego. Jego egzekutorem był Marten de Roon. Wynik ustalił na 2:0 Mario Pasalić po podaniu Duvana Zapaty w 85. minucie. Świetne liczby Kolumbijczyka w tym sezonie to 21 goli oraz siedem ostatnich podań.

Łukasz Teodorczyk nie dostał tym razem szansy od trenera Udinese. Były napastnik RSC Anderlechtu nie ma wysokich notowań w zespole, nie potrafi przebić się do składu Bianconerich, dwa razy w tym sezonie leczył kontuzję. W Serie A rozegrał dotychczas 300 minut, a to i tak więcej niż 45 minut Arkadiusza Recy, który również nie podniósł się w poniedziałek z ławki rezerwowych.

Udinese zajmuje ostatnie bezpieczne miejsce w tabeli. Przewaga tego zespołu nad otwierającym strefę spadkową Empoli FC to cztery punkty. Pod względem liczby "oczek" zdobytych na wyjazdach Udinese jest przedostatnią siłą ligi. Bilans podopiecznych Igora Tudora to jedno zwycięstwo, pięć remisów, 11 porażek.

Atalanta BC - Udinese Calcio 2:0 (0:0)
1:0 - Marten De Roon (k.) 82'
2:0 - Mario Pasalić 85'

Atalanta: Pierluigi Gollini - Gianluca Mancini (46' Roberto Piccoli), Jose Luis Palomino, Andrea Masiello - Hans Hateboer, Marten De Roon, Remo Freuler (78' Berat Djimsiti), Robin Gosens (64' Timothy Castagne) - Mario Pasalić, Alejandro Gomez - Duvan Zapata.

Udinese: Juan Musso - Marvin Zeegelaar, Sebastian De Maio (71' Bram Nuytinck), Samir, Jens Stryger Larsen - Rolando Mandragora (74' Emmanuel Badu), Sandro, Rodrigo De Paul, Marco D'Alessandro (84' Stefano Okaka) - Ignacio Pussetto, Kevin Lasagna.

Żółte kartki: Zeegelaar, Samir (Udinese).

Sędzia: Piero Giacomelli.

***

ACF Fiorentina przegrała 0:1 z US Sassuolo. Grała na własnym stadionie z przeciwnikiem, który na wyjeździe nie zwyciężył od początku roku, mimo to nie przełamała się. Viola nie wygrała od 17 lutego, a spotkania ligowego u siebie od 16 grudnia. Andreę Consigliego nie pokonali Federico Chiesa, Luis Muriel czy Jordan Veretout, który nie wykorzystał rzutu karnego. W tabeli drużyna z Florencji jest na 12. miejscu, między innymi za Sassuolo.

ACF Fiorentina - US Sassuolo 0:1 (0:1)
0:1 - Domenico Berardi 37'

W 41. minucie Jordan Veretout (Fiorentina) nie wykorzystał rzutu karnego. Andrea Consigli obronił.

Fiorentina: Alban Lafont - Vincent Laurini, German Pezzella, Nikola Milenković, Cristiano Biraghi - Bryan Dabo (46' Beloko Medja), Edimilson Fernandes (75' Giovanni Simeone), Jordan Veretout - Federico Chiesa, Luis Muriel, Kevin Mirallas (46' Gerson).

Sassuolo: Andrea Consigli - Merih Demiral, Federico Peluso, Gianmarco Ferrari - Pol Lirola, Stefano Sensi (82' Alfred Duncan), Francesco Magnanelli, Mehdi Bourabia, Rogerio - Domenico Berardi (90' Alessandro Matri), Khouma Babacar (70' Jeremie Boga).

Żółte kartki: Laurini, Pezzella, Beloko (Fiorentina) oraz Peluso (Sassuolo).

Sędzia: Francesco Forneau.