Mistrzostwa Świata U-20: Francja - Arabia Saudyjska. Wola walki to nie wszystko. Les Bleus lepsi od Saudyjczyków

Udany początek faworytów turnieju. Francuzi łatwo pokonali Arabię Saudyjską (2:0) w meczu otwierającym zmagania grupy E. Rywale Les Bleus od 12. minuty grali w "10".

Maciej Siemiątkowski
zawodnik Francji Amine Gouiri (z lewej) oraz Hassan Altambakti (tył) i Saud Abdulhamid (z prawej) z Arabii Saudyjskiej podczas meczu grupy E piłkarskich mistrzostw świata do lat 20 PAP / Marcin Gadomski / Na zdjęciu: zawodnik Francji Amine Gouiri (z lewej) oraz Hassan Altambakti (tył) i Saud Abdulhamid (z prawej) z Arabii Saudyjskiej podczas meczu grupy E piłkarskich mistrzostw świata do lat 20
Kolejne pokolenie francuskich piłkarzy ma wielki apetyt na sukces, bo ma się na kim wzorować. Mistrzowie świata z Rosji, czyli Paul Pogba, Alphonse Areola, Samuel Umtiti i Florian Thauvin w 2013 roku wygrali mundial do lat 20. Podopieczni Bernarda Diomede przyznają, że ich starsi koledzy są ogromną inspiracją. Następcy Pogby i spółki swój marsz po tytuł zaczęli w Gdyni od meczu z Arabią Saudyjską.

Rywale z Azji nie wystraszyli się klasy rywala, chociaż już przed pierwszym gwizdkiem zostali skazani na pożarcie. Tymczasem to oni rzucili się na Francuzów i od pierwszej minuty nałożyli wysoki pressing. Sprawy szybko obróciły się przeciwko Saudyjczykom. W 12. minucie Faraj Al-Ghashayan agresywnym odbiorem uszkodził ścięgno Achillesa Boubakary'ego Soumare. Pomocnik musiał zejść z boiska jeszcze przed końcem pierwszej połowy.

Sprawdź również: Jacek Magiera: Nie chcę opowiadać o Tahiti, chcę opowiadać o nas

Jego zmiennik, Youssouf Fofana, wyprowadził Les Bleus na prowadzenie. Pomocnik RC Strasbourg dobrze ustawił się w polu karnym i wykorzystał wycofane podanie od Amine Gouiriego. Napastnik ani się zawahał, żeby dograć do lepiej ustawionego kolegi. Lekcje od Nabila Fekira podczas gry w Olympique Lyon nie idą na marne.

Francuzi przejęli kontrolę nad spotkaniem, ale Saudyjczycy potrafili zdobyć się na kilka groźnych kontrataków. W doliczonym czasie pierwszej połowy dobrym strzałem wykazał się Turki Al-Ammar, ale Illan Meslier pokazał, że selekcjoner nie bez powodu posadził Albana Lafonta z Fiorentiny na ławce rezerwowych.

Francuzi wyszli zmotywowani po przerwie, ale ich zapędy szybko uspokoił arbiter, który dwóch piłkarzy ukarał żółtymi kartkami. Piłkarze z Europy utrzymywali skromną przewagę i czyhali na błędy osłabionych rywali. W 75. minucie udało się Gouiriemu, który uderzył technicznie w polu karnym. Piłka po odbiciu się od ręki bramkarza wpadła do siatki.

Francja - Arabia Saudyjska 2:0 (1:0)
1:0 - Youssouf Fofana 43'
2:0 - Amine Gouiri 75'

Francja: Illan Meslier - Boubacar Kamara, Nicolas Cozza, Dan-Axel Zagadou, Thomas Basila - Boubakary Soumare (17' Youssouf Fofana), Enzo Loiodice, Michael Cuisance (80' Lenny Pintor)- Moussa Diaby, Amine Gouiri, Yacine Adli (46' Nabil Alioui).

Arabia Saudyjska: Abdulrahman Al Shammari - Saud Abdulhamid, Hassan Altambakti, Khalifah Aldawsari, Hazim Al Zahrani - Khalid Al-Ghannam (76' Mansour Al Bishi), Hamed Al-Ghamdi, Mohammed Al-Shanqiti (48' Abdulmohsen Al-Qahtani), Ibrahim Mahnashi - Faraj Al-Ghashayan, Turki Al-Ammar (76' Firas Albirakan).

Żółte kartki: Alioui i Basila (Francja).

Czerwona kartka: Al-Ghashayan (Arabia Saudyjska) 12' /za faul/

Sędziował: Fernando Rapallini (Argentyna).