Mistrzostwa świata U-20. Męczarnie Amerykanów, Nigeria uratowała remis

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Michał Chwieduk / Na zdjęciu: Timothy Weah
Newspix / Michał Chwieduk / Na zdjęciu: Timothy Weah

W czwartek zapadły rozstrzygnięcia w grupie D mistrzostw świata U-20. Reprezentacja USA długo męczyła się z Katarem, ale triumf 1:0 dał awans Amerykanom. Remis (1:1) w starciu z Ukrainą uratował zespół Nigerii.

W grupie D przed ostatnimi meczami szansę na awans do kolejnej fazy mistrzostw świata U-20 miały trzy drużyny. Więcej emocji dostarczyło starcie Nigeryjczyków z Ukraińcami w Bielsku-Białej. Nasz wschodni sąsiad był już pewien awansu, a ekipa z Czarnego Lądu rywalizowała o to, by zająć drugą lokatę, która na sto procent gwarantowała grę w 1/8 finału. Z kolei w Tychach faworyzowani Amerykanie zmierzyli się z autsajderem grupy - Katarem.

Ukraińcy lepiej rozpoczęli spotkanie z Nigeryjczykami. W 30. minucie objęli prowadzenie po bramce Danylo Sikana. Znów z trybun bielskiego stadionu wspierały ich setki fanów z Ukrainy, którzy licznie pracują w Polsce i wolne popołudnie postanowili wykorzystać na to, by kibicować swoim rodakom na mundialu. Nasi wschodni sąsiedzi nie byli jednak w stanie utrzymać korzystnego rezultatu do ostatniego gwizdka.

W doliczonym czasie gry pierwszej połowy Nigeryjczycy mieli szansę na wyrównanie. Ołeksandr Safronow sfaulował rywala w polu karnym, a sędzia wskazał na jedenasty metr. Rzutu karnego na bramkę nie zamienił jednak Muhamed Tijani. Jego strzał obronił Andriej Łunin. Pięć minut po wznowieniu gry znów zespół z Afryki miał rzut karny. Ponownie do piłki podszedł Tijani i tym razem wygrał pojedynek z Łuninem. Remis dał Nigeryjczykom trzecie miejsce w grupie i pewny awans do 1/8 finału.

Zgodnie z oczekiwaniami zespół USA pokonał Katarczyków, ale Amerykanie długo się męczyli z drużyną z Bliskiego Wschodu. Gola na wagę wygranej w 76. minucie strzelił zawodnik Paris Saint-Germain, Timothy Weah. Amerykanie mogli jeszcze podwyższyć prowadzenie, ale w końcówce rzutu karnego nie wykorzystał Alexis Mendez.

Grupa D:

Nigeria U-20 - Ukraina U-20 1:1 (0:1) 0:1 - Danylo Sikan 30' 1:1 - Muhamed Tijani (k.) 50'

USA U-20 - Katar U-20 1:0 (0:0) 1:0 - Timothy Weah 76'