Copa America: Urugwaj sprawił lanie Ekwadorowi. Piękne gole i pełna dominacja

Urugwaj rozpoczął walkę w Copa America 2019 od mocnego uderzenia. Od początku do końca rządził na boisku i wygrał 4:0 z Ekwadorem.

piłkarze reprezentacji Urugwaju (z prawej) Getty Images / Pedro Vilela / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Urugwaju (z prawej)
Celestes potwierdzili, że są mocni w swoim pierwszym meczu w Copa America 2019. Tradycyjnie zachowali czyste konto, postrzelali, a po przekonującym zwycięstwie są głównymi kandydatami do awansu z pierwszego miejsca w grupie C. W meczu bez dramaturgii Urugwaj dominował pod każdym względem.

Najbardziej nieoczywistym piłkarzem w żelaznym składzie Urugwaju jest Nicolas Lodeiro. W porównaniu z jedenastką rozpoczynającą zeszłoroczne mistrzostwa świata zastąpił na lewym skrzydle Giorgiana De Arrascaetę. Najczęściej kontestowany przez rodaków gracz zyskał plusa u kibiców w meczu z Ekwadorem. W przeciwieństwie do wielu innych podopiecznych Oscara Tabareza, których pozycja jest niepodważalna, miał coś do udowodnienia i zrobił to.

Loeiro strzelił gola ważnego, ponieważ otwierającego wynik w 6. minucie, a na dodatek efektownego. Po podaniu Luisa Suareza ruszył pod bramkę, założył przeciwnikowi "sombrero" i od razu po pomysłowym zwodzie, strzelił z powietrza do siatki. Także później miał udział w kilku ważnych wydarzeniach, a kiedy opuszczał boisko, słyszał brawa.

Skrzydłowy wysoko zawiesił poprzeczkę, ale konkursu na najładniejszego gola wieczoru nie wygrał. Przebił go Edinson Cavani, który w 33. minucie schował się przed obrońcami Ekwadoru i strzelił nożycami na 2:0. Cavani pięknie złożył się do uderzenia, a bramkarza zamurowało i tylko obserwował jak piłka leci do siatki. Gwiazdor Paris Saint-Germain zdobył pierwszego w karierze gola w Copa America.

Ekwador grał już w momencie gola Cavaniego w osłabieniu. Czerwoną kartkę dostał Jose Quinteros za uderzenie łokciem Lodeiro. Pytanie brzmiało, jak wysoko wygrają Celestes, a nie czy zwyciężą. Przed przerwą zrobiło się 3:0 dzięki Luisowi Suarezowi, a czwartego gola w 77. minucie La Tri strzelili sobie sami. W kuriozalnych okolicznościach własnego bramkarza pokonał Arturo Mina. Ekwador tym absurdalnym trafieniem podsumował swój występ w Belo Horizonte.

La Tri nie zrobili przykrości Fernando Muslerze w dniu urodzin. Solenizant zachował czyste konto i nie napracował się. Wykonał kilka chwytów, zatrzymał jeden strzał, a generalnie przyglądał się piłkarskiej egzekucji. Ekwadorczycy grali tak samo źle w jedenastu i w dziesięciu, więc włącznie z Ennerem Valencią, skoncentrowali się na uniknięciu pogromu. 0:4 wygląda kiepsko, ale mogło być jeszcze gorzej.

Urugwaj - Ekwador 4:0 (3:0)
1:0 - Nicolas Lodeiro 6'
2:0 - Edinson Cavani 33'
3:0 - Luis Suarez 44'
4:0 - Arturo Mina (sam.) 78'

Urugwaj: Fernando Muslera - Martin Caceres, Jose Maria Gimenez, Diego Godin, Diego Laxalt - Nahitan Nandez (64' Gaston Pereiro), Rodrigo Bentancur, Matias Vecino (81' Federico Valverde), Nicolas Lodeiro (75' Lucas Torreira) - Luis Suarez, Edinson Cavani

Ekwador: Alexander Dominguez - Jose Quinteros, Arturo Mina, Gabriel Achilier, Beder Caicedo Lastra - Jefferson Intriago, Jefferson Orejuela - Antonio Valencia, Angel Mena Delgado (29' Pedro Velasco), Ayrton Preciado (46' Romario Ibarra) - Enner Valencia

Żółte kartki: Lodeiro, Gimenez (Urugwaj)