Liga Mistrzów: Crvena Zvezda gra dalej. Pościg bez szczęśliwego zakończenia zespołu Jarosława Jacha

Crvena Zvezda Belgrad wygrała 2:1 z Suduvą Mariampol i awansowała do II rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Dalej grają New Saints FC z Adrianem Cieślewiczem w składzie, a odpadły drużyny Jacka Troshupy i Jarosława Jacha.

Crveny Zvezdy Belgrad Getty Images / Srdjan Stevanovic / Na zdjęciu: Crveny Zvezdy Belgrad
Crvena Zvezda Belgrad to jedyny uczestnik zeszłorocznej fazy grupowej Ligi Mistrzów, który wystartował w I rundzie eliminacji. Tydzień temu w spotkaniu z Suduvą Mariampol nie zaimponowała skutecznością i zremisowała bezbramkowo. W rewanżu na Marakanie nie miała już takiego problemu z umieszczaniem piłki w bramce. W 4. minucie Richmond Boakye strzelił gola i także w pierwszej połowie asystował przy trafieniu na 2:0 Marko Marina. Po przerwie grająca w dziesięciu Crvena Zvezda nie dała sobie odebrać prowadzenia, straciła tylko jednego gola w doliczonym czasie i awansowała.

W podstawowym składzie New Saints FC na rewanż z Feronikeli Drenas był Adrian Cieślewicz. Na ławce rezerwowych mistrza Kosowa usiadł Jacek Troshupa. Jego dubler Florjan Smakiqi nie zachował czystego konta, a zwycięstwo 1:0 dało awans New Saints. Gola strzelił Dean Ebbe dwie minuty po zastąpieniu na murawie Cieślewicza.

Po porażce 0:3 na własnym stadionie z podstawowego składu Sheriffa Tyraspol wypadł Jarosław Jach i w rewanżu wystąpił dopiero od 83. minuty. Pozostali w jedenastce grający w przeszłości na polskich boiskach Matej Palcić i Robert Ndip Tambe. Obaj strzelili po golu, Słoweniec nie dokończył meczu z powodu dwóch żółtych kartek. Sytuacja zespołu z Naddniestrza była fatalna, ale zaledwie 11 minut rewanżu wystarczyło mu na doprowadzenie do status quo w dwumeczu. Przyjezdni prowadzili w Tbilisi 3:0. To był spektakularny pościg Sheriffa. Nie miał jednak szczęśliwego zakończenia. Gol Saburtalo na 1:3 w rewanżu dał awans mistrzowi Gruzji. Kolejnym jego przeciwnikiem będzie Dinamo Zagrzeb z Damianem Kądziorem w kadrze.

Do niespodzianki doszło w Skopje. Estoński Nomme Kalju awansował kosztem Skendiji Tetowo mimo porażki 0:1 na własnym stadionie. W Macedonii zwyciężył 2:1, a decydująca bramka padła w doliczonym czasie. Brazylijczyk Liliu znalazł się w odpowiednim miejscu i główkował z dwóch metrów do bramki. Tak poderwał z miejsc cały sztab i wszystkich rezerwowych. Piłkarze Skendiji muszą mieć pretensje do siebie. Przegrali na własnym stadionie mimo przewagi 25:8 w statystyce strzałów. Celnych uderzeń Nomme oddało tylko dwa, ale za to oba do siatki. Mistrz Estonii zmierzy się w II rundzie z zespołem lepszym w rywalizacji Celticu Glasgow z FK Sarajewo.

W pozostałych dwumeczach fiński HJK Helsinki wyeliminował farerski HB Torshavn, a maltańska Valletta FC była lepsza od luksemburskiego Football 1991 Dudelange.

W środę zakończy się dwumecz Piasta Gliwice z BATE Borysów. Rewanż w Polsce o godzinie 20. W poprzednim tygodniu padł remis 1:1.