Liga Mistrzów: wyniki i pary IV rundy eliminacji. Klęska FC Porto. Ajax Amsterdam wyeliminował klub Karola Świderskiego

Największym zaskoczeniem III rundy eliminacji Ligi Mistrzów jest przegrana FC Porto z FK Krasnodar. Ajax Amsterdam wyeliminował PAOK Saloniki, w którego barwach wystąpił Karol Świderski.

Moussa Marega PAP/EPA / FERNANDO VELUDO / Na zdjęciu: Moussa Marega
Wiosną FC Porto wystąpiło w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. W tej edycji Smoków zabraknie nawet w fazie grupowej. Nie awansowały mimo zwycięstwa 1:0 w pierwszym meczu na terenie przeciwnika. Rewanż w Porto rozpoczął się od piłkarskiego trzęsienia ziemi, po nieco ponad dwóch kwadransach FK Krasnodar prowadził 3:0. Dwa gole strzelił Magomied-Szapi Sulejmanow. Portugalska drużyna odpowiedziała dwiema bramkami po przerwie, ale to było za mało do awansu. W Porto doszło do wielkiego rozczarowania.

Karol Świderski rozpoczął rewanż z Ajaksem Amsterdam na ławce rezerwowych PAOK-u Saloniki. Napastnik wszedł na boisko w 63. minucie. Drużyna Polaka przyleciała do stolicy Holandii po remisie 2:2 w Grecji. PAOK potrafił w Amsterdamie skutecznie zaatakować. Po bramce Diego Biseswara piłkarze z Amsterdamu znaleźli się w opałach. Potrafili jednak zareagować i przed końcem pierwszej połowy wywalczyli dwa rzuty karne. Dusan Tadić wykorzystał jeden z nich. Po przerwie Ajax dorzucił jeszcze dwa gole, a zwycięstwo 3:2 pozwoliło mu awansować kosztem zespołu Świderskiego.

Z eliminacji Ligi Mistrzów odpadło również Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą w kadrze. W decydującej rundzie jest natomiast Dinamo Zagrzeb, którego zawodnikiem jest Damian Kądzior.

Najwięcej siedem goli padło we wtorek w Glasgow. CFR Cluj wygrał 4:3 z Celtikiem i awansował. Do konkursu rzutów karnych doszło w Kopenhadze, bardzo długiego i nerwowego. Crvena Zvezda Belgrad rozstrzygnęła go na swoją korzyść dopiero w 11. serii. Piłkarze potrafili zmarnować cztery jedenastki z rzędu. Nie pomylili się bramkarze, między innymi Milan Borjan grający w przeszłości w PKO Ekstraklasie.

Po wyeliminowaniu BATE Borysów piłkarze Rosenborga Trondheim wygrali również dwumecz z NK Maribor. Klub z Norwegii ma szansę awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów po raz pierwszy od 2007 roku. Oba mecze zespołu ze Skandynawii z słoweńskim klubem zakończyły się wynikiem 3:1. Najładniejszego gola w rewanżu strzelił Anders Konradsen, który huknął w okienko z kilkunastu metrów.

Piłkarze APOEL-u Nikozja musieli strzelić dwa gole w Baku, żeby awansować mimo porażki 1:2 z Karabachem Agdam na własnym stadionie. Mistrz Cypru wykonał zadanie, które wydawało się skomplikowane i awansował. W następnej rundzie zmierzy się z Ajaksem.