Liga Mistrzów: Club Brugge i Slavia Praga zagrają w fazie grupowej

Piłkarze Club Brugge i Slavii Praga uzupełnili skład fazy grupowej Ligi Mistrzów. Belgijska drużyna wyeliminowała LASK Linz, a czeski zespół poradził sobie z CFR Cluj.

Ruud Vormer PAP/EPA / STEPHANIE LECOCQ / Na zdjęciu: Ruud Vormer
Club Brugge był lepszy w 16 z 17 dwumeczów, w których wygrał pierwsze spotkanie na wyjeździe 1:0. W decydującej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów belgijska drużyna mierzyła się się z LASK-iem Linz. Urządziła sobie rewanż na Austriakach za porażkę z Red Bullem Salzburg w fazie pucharowej poprzedniej edycji Ligi Europy.

Drużyna z Linzu nie była bardzo niebezpieczna dla Club Brugge w pierwszym meczu. Także w rewanżu piłkarze z Brugii grali aktywniej i ofensywniej. Skierowali futbolówkę do bramki w pierwszej połowie, ale Felix Brych anulował gola z powodu spalonego. W 70. minucie nie było już przeciwwskazań, żeby Niemiec pokazał na środek boiska i pozwolił cieszyć się gospodarzom. Hans Vanaken główkował na 1:0 po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

LASK zwiększył dramaturgię golem na 1:1 w 74. minucie. Joao Klauss wykorzystał rzut karny. Od tego momentu piłkarze z alpejskiego kraju potrzebowali jednej bramki do awansu. Jej zdobycie utrudniła druga żółta i w konsekwencji czerwona kartka dla Gernota Traunera. Jedenastu gospodarzy strzeliło gola na 2:1 w 89. minucie zgodnie z powiedzeniem "najlepszą obroną jest atak" i to nie Austria, a Belgia będzie mieć dwa kluby w fazie grupowej Ligi Mistrzów. LASK podtrzymał złą tradycję drużyn z Bundesligi w IV rundzie eliminacji, ale na pocieszenie zadebiutuje w grupie Ligi Europy.

Slavia Praga przystąpiła do rewanżu z CFR Cluj w identycznej sytuacji jak Club Brugge. Czeska drużyna starała się powiększyć zaliczkę. Świetną szansę miał Lukas Masopust, który po świetnym podaniu z drugiej linii, wybiegł sam na sam z bramkarzem. Po swoim niecelnym lobie aż klęknął z rozpaczy. Lepiej przymierzył w 66. minucie Jan Boril, dzięki któremu uderzeniu gospodarze objęli prowadzenie 1:0. Taki wynik pozostał do końca. Podopieczni Dana Petrescu przez 180 minut nie zdobyli bramki.

Slavia zagra po raz drugi w historii w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Stołeczna drużyna wraca do niej po 12 latach nieobecności. W 2007 roku rywalizowała z Arsenalem FC, Sevillą FC oraz Steauą. Ugrała dwa remisy w meczu u siebie z Kanonierami i w Bukareszcie. W tym roku spróbuje odnieść pierwsze zwycięstwo.