Podsumowanie 27. kolejki Ligue 1

Olympique Lyon i Bordeaux wygrały swoje spotkania i powiększyły przewagę w tabeli nad najgroźniejszymi rywalami, trzecie AS Nancy traci obecnie do lidera już 10 punktów. Największą niespodzianką 27. kolejki jest porażka Le Mans z beniaminkiem ze Strasbourga.

Piotr Robaczyński

Mecz Lille OSC - Olympique Lyon, rozegrany wyjątkowo na Stade de France (z okazji dziesiątej rocznicy powstania stadionu narodowego), zakończył się zwycięstwem faworyzowanej drużyny Les Gones. Podopieczni Alaina Perrina nie pokazali wprawdzie nic szczególnego, ale wywalczyli cenne trzy punkty, a jedynego gola zdobył w 32. minucie Brazylijczyk Fred. Warto dodać, że mecz ten obejrzała rekordowa liczba ponad 77 tysięcy kibiców, do tej pory, najwięcej widzów zgromadziło się w 2005 roku na Stade Vélodrome, podczas meczu Olympique Marsylia - Olympique Lyon.

Wicelider - Girondins Bordeaux pewnie pokonał w niedzielę Paris Saint Germain i w tabeli wciąż traci do Lyonu tylko trzy punkty. Bohaterem meczu został 25-letni pomocnik Wendel, który zaliczył hat-tricka i w dużym stopniu przyczynił się do sukcesu swojej drużyny. Po raz kolejny oczekiwań kibiców nie spełnili piłkarze PSG. W tym tygodniu pokazali się oni z dobrej strony, pokonując Auxerre i zapewniając sobie awans do finału Pucharu Ligi Francuskiej, ale w tym spotkaniu nie potrafili nawiązać wyrównanej walki z rywalem i odnieśli dotkliwą porażkę. Obecnie wyprzedzają 18. Tuluzę już tylko o dwa punkty i wydaje się, że czeka ich w tym sezonie ciężka walka o utrzymanie w Ligue 1.

Lyon i Bordeaux powiększyły przewagę nad innymi zespołami, liczącymi się w walce o czołowe lokaty. W 27. kolejce swoje spotkania zremisowały m.in. AS Nancy, AS Monaco i OGC Nice. Kluby te zmierzyły się z mocnymi przeciwnikami i nie potrafiły zdobyć nawet ani jednej bramki, ostatecznie bezbramkowo remisując odpowiednio z FC Lorient, Valenciennes i St Etienne. Różnice w górnej części tabeli są wciąż niewielkie i ponad połowa drużyn z Ligue 1 cały czas może się włączyć do rywalizacji o miejsca, gwarantujące występy w europejskich pucharach.

Olympique Marsylia pokonał na własnym boisku AJ Auxerre. Gospodarze od początku byli stroną przeważającą, w pierwszej części spotkania stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji pod bramką Remy'ego Riou, z których wykorzystali dwie i po 22 minutach prowadzili już 2:0. Na listę strzelców wpisali się Lorik Cana oraz Djibril Cissé. Goście nie poddali się, dążyli do odrobienia strat, jednak udało im się tylko raz pokonać świetnie dysponowanego tego dnia golkipera OM Steve'a Mandandę, w 89. minucie gola strzelił Benoit Pedretti. W 63. minucie na boisku pojawił się Ireneusz Jeleń. Polak zastąpił Kevina Lejeune, ale nie wyróżnił się niczym szczególnym. Drużyna prowadzona przez Jeana Fernandeza po 27. kolejce spadła na 14. pozycję w tabeli, Marsylia natomiast wyprzedziła Le Mans i zajmuje już 4. miejsce.

Pojedynek dwóch drużyn z dolnej części tabeli - RC Lens i Toulouse FC zakończył się remisem 1:1. Goście kończyli ten mecz w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartką za brutalny faul ukarany został Nicolas Dieuze, ale udało im się utrzymać korzystny rezultat do końca spotkania. Niedosyt z pewnością odczuwają gospodarze, ostatnio prezentują oni wysoką formę i liczyli na to, że uda im się w sobotę wygrać i powiększyć przewagę nad drużynami ze strefy spadkowej.

W meczach 27. kolejki z dobrej strony pokazały się zespoły beniaminków. RC Strasbourg pokonał na wyjeździe faworyzowane Le Mans 1:0. Podopieczni Jean-Marca Furlana mieli jednak dużo szczęścia, ponieważ w ostatniej minucie spotkania napastnik gospodarzy Tulio De Melo nie wykorzystał rzutu karnego, podyktowanego po tym, jak Pierre Ducrocq sfaulował Stephane'a Sessegnona. Trzy punkty wywalczyli także piłkarze FC Metz, którzy wygrali z SM Caen 2:1. Zespół ze Stade Saint-Symphorien wciąż nie może być jednak zadowolony ze swojej sytuacji w tabeli, obecnie traci do 19. FC Sochaux 13 punktów i ma już niewielkie szanse na pozostanie w Ligue 1.