Eliminacje Euro 2020. Islandia - Francja. Karny Giroud na wagę wygranej

Francja krok bliżej finałów Euro 2020. W meczu el. ME mistrzowie świata 1:0 pokonali w Reykjaviku Islandię. Jedynego gola w spotkaniu zdobył po strzale z rzutu karnego Olivier Giroud.
Michał Piegza
Arnor Traustason i  Blaise Matuidi Getty Images / Jan Hetfleisch - UEFA/UEFA / Na zdjęciu: Arnor Traustason i Blaise Matuidi

Na cztery kolejki przed końcem eliminacji w grupie H o pierwsze dwa miejsce walczą trzy zespoły. Dwa z nich zmierzyły się w Reykjaviku. Islandia w pierwszym spotkaniu grupowym przegrała z Francją 0:4 i marzyła o rewanżu. Mistrzowie świata w swojej grupie plasują się na 2. pozycji.

W premierowej odsłonie niewiele działo się na boisku. Więcej z gry mieli Francuzi, ale długo nie potrafili sobie stworzyć okazji do zdobycia gola. Gospodarze z kolei nastawili się na grę z kontry. Islandia szanse na gola miała w 30. minucie. Na bramkę Steve'a Mandandy uderzał Jon Bodvarsson. Jednak zbyt słabo, aby zaskoczyć bramkarza mistrzów świata.

Francuzi wyraźniejszą przewagę uzyskali pod koniec 1. połowy. Jednak wówczas w bramce Islandczyków pokazał się Hannes Halldorsson, który m.in. w 42. minucie w świetnym stylu obronił strzał Antoine'a Griezmanna. Chwilę później w dobrej sytuacji przestrzelił Kingsley Coman.

Po przerwie wciąż żadna z drużyn nie chciała zbytnio ryzykować. Wiele wskazywało na to, że o wygranej zadecyduje jednak akcja, jeden błąd. Popełnili go w 66. minucie Islandczycy. Ari Skulason sfaulował w polu karnym Griezmanna, a "jedenastkę" pewnie wykorzystał Olivier Giroud. Chwilę po objęciu prowadzenia Francuzi powinni podwyższyć wynik. Griezmann nie wykorzystał jednak dobrej okazji. Jego uderzenie obronił bramkarz. Z kolei w 78. minucie strzał Blaise'a Matuidiego zatrzymał się na słupku.

Francuzi nie zmniejszyli strat do liderującej w grupie Turcji, która gola na wagę wygranej nad Albanią zdobyła w 90. minucie.

Islandia - Francja 0:1 (0:0)
0:1 - Olivier Giroud (k.) 66'

Islandia: Hannes Halldorsson - Victor Palsson, Ragnar Sigurdsson, Kari Arnason, Ari Skulason - Johann Gudmundsson (15' Jon Bodvarsson), Runar Mar Sigurjonsson (73' Alfred Finnbogason), Birkir Bjarnason, Arnor Traustason (81' Arnor Sigurdsson) - Kolbeinn Sigthorsson, Gylfi Sigurdsson.

Francja: Steve Mandanda - Benjamin Pavard, Clement Lenglet, Raphael Varane, Lucas Digne - Blaise Matuidi, N'Golo Kante, Corentin Tolisso - Antoine Griezmann, Olivier Giroud (78' Wissam Ben Yedder), Kingsley Coman (88' Jonathan Ikone).

Żółte kartki: Sigurdsson, Sigurjonsson (Islandia) oraz Giroud, Varane, Tolisso (Francja).

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy).