Copa Libertadores: Cruzeiro z Estudiantes o tytuł

Brazylijski półfinał dla Cruzeiro. Ekipa z Belo Horizonte zremisowała 2:2 w Porto Alegre z Grêmio, już do przerwy dwoma golami Wellingtona Paulisty do minimum ograniczając szanse gospodarzy. W finale czeka już argentyński Estudiantes.

Krzysztof Straszak

Prowadzony przez Adilson Batista Cruzeiro ma szansę na swój trzeci tytuł w Copa Libertadores. Zdobywał go w 1976 i 1997 roku, przegrywając finał w sezonie 1977 finał z Boca Juniors.

Po 3:1 na własnym terenie Cruzeiro kontrolowali sytuację, oddając w czasie całego spotkania rewanżowego ledwie trzy strzały na bramkę. Za tydzień, 8 lipca na Ciudad de la Plata pod Buenos Aires spotkają się z Estudiantes. Nowego mistrza Ameryki Południowej poznamy 15 lipca.

Paulo Autuori, trener Grêmio, wprowadził mniej niż Batista - dwie zmiany w wyjściowej jedenastce, posyłając od początku do boju duet argentyńskich napastników. Obaj, Germán Herrera i Maxi López (ex Barcelona) mieli swoje sytuacje w pierwszej połowie, w których posyłali piłkę ponad poprzeczkę.

Do siatki finalistom Libertadores sprzed dwóch lat udało się trafić dopiero sześć minut po przerwie, kiedy po rzucie rożnych głowę w polu karnym przystawił środkowy obrońca Réver, zdobywając drugą bramkę w rozgrywkach.

Na kwadrans przed końcem uderzeniem z 25 m zaskoczył Fábia napastnik gospodarzy Souza. Piłkarze z Porto Alegre nieco podnieśli głowy, bo nawet to wyrównujące trafienie wyniknęło z ich bezradności.

Bo Grêmio mieli kolejne dwa gole do odrobienia. W pierwszej części Wellington Paulista, który wpisał się na listę strzelców również przed tygodniem, dwukrotnie tym razem pokonał Victora, za każdym razem wykańczając akcje partnerów. Były atakujący Botafogo potrzebował trzech minut, by wywołać szok na trybunach Olimpico Monumental.

Grêmio - Cruzeiro 2:2 (0:2)
0:1 - Wellington Paulista 34'
0:2 - Wellington Paulista 36'
1:2 - Réver 51'
2:2 - Souza 75'

Grêmio: Victor; William Thiego, Léo, Réver, Fábio Santos; Túlio, Adílson, Tcheco, Souza; Herrera (84' Perea), Maxi López. Trener Paulo Autuori.

Cruzeiro: Fábio; Jonathan, Thiago Heleno, Leonardo Silva (51' Anderson), Marquinhos Paraná; Fabinho, Ramires, Wagner; Kléber, Wellington Paulista (72' Thiago Ribeiro), Gerson Magrão (65' Elicarlos). Trener Adilson Batista.

Żółte kartki: Tcheco, Thiego, Herrera, Maxi López (G), Ramires, Kléber (C)