Liga Mistrzów: Zenit Sankt Petersburg - RB Lipsk. Pewna wygrana gości

W meczu 4. kolejki LM, Zenit uległ na własnym stadionie drużynie RB Lipsk (0:2). Rosyjski zespół pokazał się z zaskakująco słabej strony, pozwalając gościom dyktować warunki niemal od samego początku spotkania.

Bartłomiej Bukowski
piłkarze RB Lipska PAP/EPA / ANATOLY MALTSEV / Na zdjęciu: piłkarze RB Lipska
Przed starciem ciężko było wskazać jednoznacznego faworyta w starciu Zenitu Sankt Petersburg z RB Lipsk. Choć dwa tygodnie temu górą byli Niemcy, to jednak wynik (2:1), nie pozwalał czuć się im zbyt pewnie na rosyjskiej ziemi. Jak pokazał jednak czas - własny stadion wcale nie stanowił dla Zenitu atutu.

Już w 14. minucie wynik otworzył Marcel Halstenberg. Po interwencji VARu bramka została jednak anulowana. Wydawało się, że taki zimny prysznic nieco otrzeźwił gospodarzy, którzy po bardzo niemrawym początku zaczęli przez moment nieco śmielej atakować.

Bardzo szybko jednak ponownie kontrolę nad grą przejęli przyjezdni, którzy udokumentowali to golem do szatni strzelonym w 5(!) minucie doliczonego czasu gry 1. połowy. Piłka odbita od muru spadła pod nogi niepilnowanego Diego Demme, który pewnym strzałem zza pola karnego pokonał Kerzhakova.

Po przerwie choć gra Zenitu wyglądała nieco lepiej, to na niewiele się to zdało. W 63. minucie po dobrym prostopadłym podaniu za linię obrony od Forsberga, bramkarza gospodarzy minął Sabitzer i tym samym podwyższył na 2:0 praktycznie zabijając mecz. Rosjanie nie byli w stanie odpowiedzieć nawet bramką kontaktową.

Tym samym Zenit bardzo skomplikował swoją sytuację w grupie, gdyż po 4 kolejkach ma na koncie zaledwie 4 punkty.

Zenit Sankt Petersburg - RB Lipsk  0:2 (0:1)

0:1 - Demme 45+5'
0:2 - Sabitzer 63'

Kartki: Erokhin, Dzyuba, Kuzyayev (Zenit) Upamecano (RB Lipsk)

Sędzia: Orel Grinfeld (Izrael)