Eliminacje Euro 2020: historyczny awans Finlandii

Finlandia z historycznym awansem! W meczu 9. kolejki eliminacji ME 2020 drużyna Markku Kanervy pokonała u siebie Liechtenstein 3:0 i zapewniła sobie udział w turnieju finałowym.

Szymon Mierzyński
radość piłkarzy Finlandii Getty Images / James Williamson / Na zdjęciu: radość piłkarzy Finlandii
Gospodarze mieli los w swoich rękach i wiedzieli, że pełna pula w piątkowym spotkaniu da im sukces. Prowadzenie objęli w 21. minucie, gdy z bliska do siatki trafił Jasse Tuominen. To jednak wciąż nie był wynik zamykający rywalizację.

W pierwszej połowie Finowie grali momentami nerwowo i niczego nie mogli być pewni. Tempo podkręcili dopiero po przerwie, czego efektem był rzut karny, który wykorzystał Teemu Pukki. Piłkarz Norwich City dołożył jeszcze jedno trafienie i ostatecznie gospodarze zwyciężyli 3:0.

Finlandia nigdy jeszcze nie występowała na mistrzostwach Europy, ani świata. W sumie aż 31 razy odpadała na etapie kwalifikacji. Teraz udało jej się wreszcie awansować, a stało się to dopiero w 32. próbie.

Wcześniej udział w imprezie głównej zapewniły sobie: Belgia, Hiszpania, Polska, Rosja, Ukraina, Włochy, Turcja, Francja, Anglia oraz Czechy.

->Eliminacje EURO 2020. Izrael - Polska. Jerzy Brzęczek: Maciej Rybus nie zagra, pozostali piłkarze zdrowi

Finlandia - Liechtenstein 3:0 (1:0)
1:0 - Jasse Tuominen 21'
2:0 - Teemu Pukki (k.) 64'
3:0 - Teemu Pukki 75'

Armenia - Grecja 0:1 (0:1)
0:1 - Dimitrios Limnios 34'

->El. ME U-21: Bułgaria - Polska. Nędzna gra i pierwsza porażka Biało-Czerwonych w eliminacjach