Eliminacje Euro 2020. Albania - Francja. Mistrzowie świata wygrali w Tiranie

Eliminacje do Euro 2020 wygraną zakończyli Francuzi, którzy w Tiranie 2:0 pokonali Albanię. Dzięki trzem punktom mistrzowie świata zapewnili sobie triumf w grupie H.

Michał Piegza
piłkarze reprezentacji Francji Getty Images / Tullio Puglia - UEFA / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Francji
Przed ostatnią kolejką w grupie H wszystko było już jasne. Awans do finałów Euro 2020 wywalczyli Francuzi i Turcy. Mistrzowie świata na koniec eliminacji do mistrzostw Europy rywalizowali w Tiranie.

Gospodarze przy okazji meczu z mistrzami świata otwierali nowy stadion. Entuzjazm Albańczyków szybko został przyduszony przez Trójkolorowych, którzy w 9. minucie objęli prowadzenie. Z rzutu wolnego dośrodkował na szósty metr Antoine Griezmann, a Corentin Tolisso głową wpakował piłkę do bramki.

Po zdobytym golu goście kontrolowali przebieg meczu. Albańczycy starali się zagrozić Francuzom, jednak ambitna gra nie przekładała się na okazje bramkowe. Trójkolorowi czekali na swój kolejny moment i doczekali się go w 31. minucie. Z pola karnego dogrywał Leo Dubois, a nadbiegający Griezmann uderzył z pierwszej piłki do bramki. W 40 minucie powinno być 3:0. Po dośrodkowaniu Clement Lenglet głową uderzył tuż ponad bramką.

Po zmianie stron lepiej zaczęli grać Albańczycy. W 49. minucie gospodarze mogli złapać kontakt bramkowy. Zamykający akcję Berat Djimsiti przymierzył centymetry obok słupka. W odpowiedzi gola mógł zdobyć Olivier Giroud. Jednak kapitalnie między słupkami zachował się Etrit Berisha. Snajper mistrzów świata kolejną okazję zmarnował w 64. minucie. Ponownie górą był bramkarz. Francuz pecha miał w 72. minucie, kiedy piłka po jego uderzeniu trafiła w słupek.

Po dobrym początku 2. połowy gospodarze opadli z sił i w końcówce meczu więcej do powiedzenia mieli Francuzi, którzy dowieźli dwubramkowe prowadzenie. Trzy punkty zapewniły mistrzom świata zwycięstwo w grupie.

Albania - Francja 0:2 (0:2)
0:1 - Corentin Tolisso 9'
0:2 - Antoine Griezmann 31'

Albania: Etrit Berisha - Elseid Hysaj (82' Lorenc Trashi), Berat Djimsiti, Kastriot Dermaku, Frederic Veseli - Keidi Bare, Klaus Gjasula, Ermir Lenjani (46' Odise Roshi) - Kristi Qose (46' Ledian Memushaj) - Rey Manaj, Bekim Balaj.

Francja: Steve Mandanda - Leo Dubois (88' Benjamin Pavard), Presnel Kimpembe, Raphael Varane, Clement Lenglet - Benjamin Mendy (75' Lucas Digne), Corentin Tolisso, Moussa Sissoko - Antoine Griezmann - Wissam Ben Yedder (85' Nabil Fekir), Olivier Giroud.

Żółte kartki: Hysaj (Albania) oraz Lenglet (Francja).

Sędzia: Slavko Vincić (Słowenia).