Eliminacje Euro 2020. Irlandia Północna - Holandia. Oranje w finałach

Holandia po remisie 0:0 w Belfaście z Irlandią Północną zapewniła sobie awans do finałów Euro 2020. Gospodarze mogli mecz wygrać, ale w 1. połowie zmarnowali rzut karny.

Michał Piegza
Donny van de Beek Getty Images / Eric Verhoeven / Na zdjęciu: Donny van de Beek
Tuż przed finiszem eliminacji do Euro 2020 w grupie C sprawa awansu była otwarta. Walczyły o niego Holendrzy, Niemcy i będąca w najtrudniejszej sytuacji Irlandia Północna.

Zawodnicy Oranje awansować do turnieju finałowego mogli wywalczyć nawet w przypadku remisu. Warunkiem była wygrana Niemców nad Białorusią.

Holendrzy w 1. połowie prowadzenie mogli objąć w 15. minucie. Wówczas szansę miał Quincy Promes. Piłka jednak nie znalazła drogi do bramki.

Dużo lepszą okazję mieli po półgodzinie gry gospodarze. Prowadzący zawody Szymon Marciniak dostrzegł przewinienie Joela Veltmana i podyktował rzut karny. Steven Davis z "wapna" uderzył jednak niecelnie. Chwilę przed przerwą gola zdobyli goście, sędzia jednak go nie uznał.

Niewiele więcej działo się po zmianie stron. Wobec prowadzenia Niemców z Białorusią, Holendrzy byli pewni, że remis daje im awans i kontrolowali przebieg spotkania.

Irlandia Północna - Holandia 0:0

W 32. minucie Steven Davis (Irlandia Północna) nie wykorzystał rzutu karnego.

Irlandia Północna: Peacock-Farrell - C. Evans (71' McGinn), Cathcart, J. Evans, Lewis (81' Thompson) - McNair, Davis, Saville (58' Smith) - Dallas, Magennis, Whyte.

Holandia: Cillessen - Veltman, de Ligt, V. van Dijk , Blind - de Roon (36' Proepper), van de Beek, F. de Jong - S. Berghuis (65' L. de Jong), Babel (90' Ake), Promes.

Żółte kartki: Dabis, Dallas (Irlandia Północna) oraz de Roon, Veltman (Holandia).

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska).