Eliminacje Euro 2020. Awans Szwajcarii i Danii

Szwajcaria i Dania zagrają w Euro 2020. W ostatniej kolejce eliminacji Helweci 6:1 pokonali Gibraltar, a Duńczycy 1:1 zremisowali w Dublinie z Irlandią.

Michał Piegza
Christian Eriksen (z prawej) i Conor Hourihane (z lewej) Getty Images / Catherine Ivill / Na zdjęciu: Christian Eriksen (z prawej) i Conor Hourihane (z lewej)
Przed ostatnią serią spotkań w grupie D szanse na awans do finałów Euro 2020 miały trzy zespoły. W najlepszej sytuacji była Szwajcaria, która grała na terenie najsłabszego w grupie Gibraltaru. Helweci szansy nie zmarnowali wygrywając 6:1.

W potyczce Irlandii z Danią, gospodarzy do mistrzostw Europy promowało tylko zwycięstwo. Goście od początku sporo uwagi poświęcali defensywie. Irlandczycy długo nie potrafili im zagrozić. Duńczycy mieli jednak w potyczce swoje problemy. W premierowej odsłonie Age Hareide musiał dokonać dwóch zmian. Urazów doznali Thomas Delaney i Andreas Cornelius.

Gospodarze pierwszą okazję bramkową stworzyli sobie dopiero w 34. minucie. Strzelał Conor Hourihane, dobrze w bramce zachował się Kasper Schmeichel. Chwilę później niecelnie uderzył Alan Browne. Dwie minuty przed przerwą z dystansu pomylił się David McGoldrick.

Po zmianie stron gospodarze musieli zacząć więcej ryzykować. Irlandczycy starali się atakować, jednak wciąż mieli ogromne problemy ze stwarzaniem zagrożenia pod bramką Schmeichela. Dwukrotnie zagrozić Duńczykom starał się Ciaran Clark, jednak bez powodzenia.

Goście czekali na swój moment i doczekali się go w 73. minucie. Z prawej strony dośrodkował Henrik Daalsgard, do piłki nie wyszedł Darren Randolph. W pole karne wbiegł Martin Braithwaite, który efektownie złożył się do piłki i umieścił ją z pięciu metrów w bramce.

Nadzieje Irlandczyków na awans do finałów Euro 2020 wróciły w 85. minucie. Wówczas piłkę głową w bramce umieścił Matt Doherty. W nerwowej końcówce gospodarzom nie udało się zdobyć zwycięskiego gola i Duńczycy mogli cieszyć się z awansu do finałów mistrzostw Europy.

Irlandia - Dania 1:1 (0:0)
0:1 - Martin Braithwaite 73'
1:1 - Matt Doherty 85'

Irlandia: Darren Randolph - Matt Doherty, Shane Duffy, John Egan (46' Ciaran Clark), Enda Stevens - Alan Browne, Jeff Hendrick, Glenn Whelan (82' Sean Maguire), Conor Hourihane (68' Callum Robinson), James McClean - David McGoldrick.

Dania: Kasper Schmeichel - Henrik Daalsgard, Mathias Jorgensen, Simon Kjaer, Jens Stryger Larsen - Martin Braithwaite, Lasse Schone (84' Andreas Christensen), Thomas Delaney (13' Pierre-Emile Hoejbjerg) - Christian Eriksen - Yussuf Poulsen, Andreas Cornelius (33' Kasper Dolberg).

Żółte kartki: Whelan, McClean (Irlandia) oraz Schone, Schmeichel (Dania).

Sędzia: Felix Brych (Niemcy).

* * * Gibraltar - Szwajcaria 1:6 (0:1) 0:1 - Cedric Itten 10' 0:2 - Ruben Vargas 50' 0:3 - Christian Fassnacht 57' 1:3 - Reece Styche 74' 1:4 - Loris Benito 75' 1:5 - Cedric Itten 84' 1:6 - Granit Xhaka 86'