Eliminacje Euro 2020. Belgia - Cypr. Belgowie zwieńczyli dzieło! Są najlepszym zespołem eliminacji

Reprezentacja Belgii w ostatnim meczu eliminacji do Euro 2020 potwierdziła wysoką formę. Drużyna Roberto Martineza pokonała Cypr 6:1 i potwierdziła, że jest najlepszą drużyną całych eliminacji. W innych meczach grupy I wygrywali Rosjanie i Szkoci.

Michał Gałęzewski
reprezentacja Belgii PAP/EPA / Stephanie Lecocq / Na zdjęciu: reprezentacja Belgii
Po tym jak w poniedziałek swój mecz aż 9:1 z Armenią wygrała reprezentacja Włoch, Belgowie musieli pokonać Cypr różnicą przynajmniej dwóch bramek, by stać się najlepszym zespołem całych eliminacji. Dotychczas Belgowie, podobnie jak Włosi, wygrali wszystkie mecze.

Chociaż Belgowie od początku ruszyli na Cypr, spotkanie zdecydowanie nie układało się początkowo po myśli faworytów. Po tym jak gola strzelił 24-letni piłkarz APOEL-u Nikozja Nicolas Ioannou, to sensacyjnie Cypryjczycy prowadzili na Stadionie Króla Baudouina I w Brukseli.

Już po dwóch minutach wyrównał Christian Benteke, a przed końcem drugiej połowy, Belgowie strzelili trzy kolejne bramki, z czego dwie padły łupem Kevina De Bruyne. Ostatecznie Belgia wygrała z Cyprem 6:1 i została najlepszym zespołem całych eliminacji! Już od długiego czasu widzimy, że na północnym-zachodzie Europy rodzi się nowa potęga. Czy Belgia już na Euro 2020 uwolni swój potencjał?

6:1 - Christian Benteke 68'

Belgia: Simon Mignolet - Toby Alderweireld, Jason Denayer, Elias Cobbaut - Yannick Carrasco, Hans Vanaken, Youri Tielemans - Thorgan Hazard - Kevin De Bruyne (68' Denis Praet), Christian Benteke (80' Divock Origi), Eden Hazard (84' Yari Verschaeren).

Cypr: Neofytos Michael - Chambos Kyriakou, Kypros Christoforou, Giorgis Merkis, Nicholas Ioannou (67' Ioannis Kousoulos), Christos Wheeler - Matija Spoljarić (79' Georgios Efrem), Kostakis Artymatas, Grigoris Kastanos - Ioannis Kosti (81' Fotis Papoulis), Pieros Sotiriou.

***

Na Hampden Park w Glasgow, Szkocja z Kazachstanem grała o 3. miejsce w grupie. Od początku dominowali Szkoci, jednak nie potrafili trafić w światło bramki strzeżonej przez Dmytro Niepogodowa. Gola dla Kazachów zdobył natomiast Baktijar Zajnutdinow i niespodziewanie to będący członkiem UEFA zespół z Azji Środkowej wyszedł na prowadzenie.

Po zmianie stron, zespół Steve'a Clarke'a zaczął grać tak, jak szkoccy kibice by sobie tego wymarzyli. Zespół z północnej części Wielkiej Brytanii za sprawą dwóch goli Johna McGinna i jednego Stevena Naismitha zapewnił sobie trzecie miejsce w tabeli.

Szkocja - Kazachstan 3:1 (0:1)
0:1 - Baktijar Zajnutdinow 34'
1:1 - John McGinn 48'
2:1 - Steven Naismith 64'
3:1 - John McGinn 90+1'

***

Nie było natomiast mowy o niespodziance w San Marino. Zdecydowanie najgorszy zespół eliminacji biorąc pod uwagę wszystkie grupy co prawda nie zagrał tak jak w pierwszym meczu obu drużyn w Sarańsku, który zakończył się wynikiem 9:0 dla Rosjan, jednak i tak dominował tylko jeden zespół. Już w 3. minucie wynik otworzył Daler Kuzjajew i Rosjanom grało się łatwo. Ostatecznie spotkanie zakończyło się "skromnym" 0:5.

San Marino - Rosja 0:5 (0:2)
0:1 - Daler Kuzjajew 3'
0:2 - Siergiej Pietrow 19'
0:3 - Aleksiej Miranczuk 49'
0:4 - Aleksiej Jonow 56'
0:5 - Nikołaj Komliczenko 78'