Liga Europy: Ludogorec Razgrad awansował, Jakub Świerczok na ławce. Lider Bundesligi w szoku (wyniki)

Ludogorec Razgrad wystąpi wiosną w LE. Klub Jacka Góralskiego i Jakuba Świerczoka zremisował 1:1 z Ferencvarosi TC. Borussia M'gladbach odpadła wskutek gola straconego w doliczonym czasie.

Jakub Świerczok Newspix / Norbert Barczyk / PressFocus / Na zdjęciu: Jakub Świerczok
Ludogorec Razgrad był na miejscu premiowanym awansem przed meczem z Ferencvarosi TC. Potrzebował minimum remisu, żeby na nim pozostać. Mistrzowie Bułgarii i Węgier mierzyli się po raz czwarty w tym sezonie, więc zdążyli poznać się bardzo dobrze. Ludogorec potrafił tę wiedzę lepiej wykorzystać. Prowadził 1:0 od 24. minuty, w której Jody Lukoki podciął piłkę nad bramkarzem w sytuacji sam na sam po crossowym podaniu.

Ludogorec z czasem oddał inicjatywę przeciwnikom, którzy nie byli jednak równie niebezpieczni, a przede wszystkim skuteczni jak 17 lipca, kiedy zwyciężyli w Razgradzie 3:2. Skończyło się na remisie 1:1, dzięki któremu awansowali gospodarze, ale zarazem liga węgierska wyprzedziła polską w rankingu UEFA. Nie zagrali Jacek Góralski i Jakub Świerczok.

Ludogorec w swojej krótkiej historii występów w europejskich pucharach po raz czwarty zagra w nich wiosną. W 2014 roku doszedł do najlepszej "16" Ligi Europy i przegrał na tym etapie dwumecz z Valencia CF. W 2017 i w 2018 roku nie poradził sobie z pierwszą przeszkodą, którą stanowili FC Kopenhaga i AC Milan. Kolejna szansa po zimowej przerwie.

Grupa E była jedyną, w której przed ostatnim dniem rywalizacji każda drużyna mogła odpaść i awansować. Między liderującym Rangers FC a czwartym Feyenoordem były trzy punkty różnicy. Konfrontację FC Porto z przeciwnikiem z Rotterdamu nazywano nawet największym wydarzeniem dnia w Lidze Europy, a piłkarze grali tak, żeby potwierdzić opinię. Już po pierwszej połowie Smoki prowadziły 3:2 i utrzymały zaliczkę w drugiej części. FC Porto oraz pogromca Legii Warszawa z Glasgow grają dalej.

W grupie J piłkarze AS Romy i Borussii M'gladbach bronili miejsc premiowanych awansem w meczach na własnym stadionie. Giallorossi podjęli przebojowego, ale nierównego Wolfsbergera AC, natomiast Borussia gościła Istanbul Basaksehir. Wybroniła się tylko Roma, która zremisowała 2:2. Szok przeżyli kibice Borussii. Lider Bundesligi odpadł wskutek porażki 1:2, a decydującego gola stracił w doliczonym czasie.

W grupach I, K, L najlepsze drużyny były znane przed ostatnimi meczami. Fazę pucharową uzupełnili KAA Gent, VfL Wolfsburg, SC Braga, Wolverhampton Wanderers, Manchester United oraz AZ Alkmaar. Część z tych zespołów urządziła sobie kanonadę na koniec pucharowej jesieni. United strzeliło cztery gole AZ w dziewięć minut, a Wolves tyle samo Besiktasowi w 12 minut. Braga pokonała 4:2 Slovana Bratysława. W obu połowach potrzebowała tylko dwóch minut na zlikwidowanie prowadzenia klubu ze Słowacji.

6. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA G:

FC Porto - Feyenoord Rotterdam 3:2 (3:2)
1:0 - Luis Diaz 14'
2:0 - Tyrell Malacia (sam.) 16'
2:1 - Eric Botteghin 19'
2:2 - Sam Larsson 22'
3:2 - Tiquinho Soares 34'

Rangers FC - Young Boys Berno 1:1 (1:0) 1:0 - Alfredo Morelos 30' 1:1 - Borna Barisić 89'

GRUPA H:

Espanyol Barcelona - CSKA Moskwa 0:1 (0:0)
0:1 - Nikola Vlasić 84'

Ludogorec Razgrad - Ferencvarosi TC 1:1 (1:0) 1:0 - Jody Lukoki 24' 1:1 - Nikołaj Signiewicz 90'

2:2 - Shon Weissman 64'

Borussia M'gladbach - Istanbul Basaksehir 1:2 (1:1) 1:0 - Marcus Thuram 30' 1:1 - Irfan Can Kahveci 44' 1:2 - Enzo Crivelli 90'

2:4 - Paulinho 90'

Wolverhampton Wanderers - Besiktas Stambuł 4:0 (0:0) 1:0 - Diogo Jota 57' 2:0 - Diogo Jota 63' 3:0 - Leander Dendoncker 67' 4:0 - Diogo Jota 69'

Liga Europy, gr. K 2019/2020

1 SC Braga 6 4 2 0 15:9 14
2 Wolverhampton Wanderers 6 4 1 1 11:5 13
3 Slovan Bratysława 6 1 1 4 10:13 4
4 Besiktas Stambuł 6 1 0 5 6:15 3

GRUPA L:

Manchester United - AZ Alkmaar 4:0 (0:0)
1:0 - Ashley Young 55'
2:0 - Mason Greenwood 58'
3:0 - Juan Mata (k.) 63'
4:0 - Mason Greenwood 64'

Partizan Belgrad - FK Astana 4:1 (3:0) 1:0 - Seydouba Soumah 4' 2:0 - Umar Sadiq 22' 3:0 - Takuma Asano 26' 4:0 - Umar Sadiq 75' 4:1 - Dorin Rotariu 79'