Serie A: Atalanta - AC Milan. Rossoneri totalnie upokorzeni. Krzysztof Piątek wszedł z ławki rezerwowych

Wielka demolka w małych derbach Lombardii. Atalanta BC rozbiła 5:0 AC Milan. Rossoneri z Krzysztofem Piątkiem w roli zmiennika zostali ośmieszeni.

Jose Palomino oraz Giacomo Bonaventura PAP/EPA / PAOLO MAGNI / Na zdjęciu: Jose Palomino oraz Giacomo Bonaventura
Atalanta BC doszła do siebie po hucznym awansie do fazy pucharowej Ligi Mistrzów i w swoim stylu ruszyła do przodu. Dla zespołu z Bergamo każde "małe" derby Lombardii są wielkimi, a pokonywanie klubów z Mediolanu sprawia mu niezmienną przyjemność. Podopieczni Gian Piero Gasperiniego nie schodzili przez kwadrans z połowy Milanu, a dominację potwierdził golem na 1:0 Alejandro Gomez. Argentyńczyk przeprowadził rajd, wbiegł ze skrzydła w pole karne, ominął Andreę Contego i huknął pod poprzeczkę. Zrobił to pod nową trybuną w Bergamo, a będący tam kibice byli zachwyceni. To był początek cudownego popołudnia na Stadio Atleti Azzurri d'Italia.

AC Milan nie miał nic do zaoferowania bez najlepszych strzelców. Poza Krzysztofem Piątkiem nie grał pauzujący z powodu kartek Theo Hernandez. Polak przynajmniej mógł wejść na boisko z ławki rezerwowych i rozgrzewał się od 30. minuty. Nie było specjalnie na co czekać, ponieważ Rafael Leao nie wyglądał dobrze na desancie, a Milan nie oddał w pierwszej połowie celnego strzału. Szczęśliwie przegrywał tylko 0:1.

Piątek wszedł na boisko w 62. minucie za Giacomo Bonaventurę i Milan przeszedł na ustawienie z dwoma napastnikami. Problem w tym, że nie było już wtedy czego ratować. Poza honorem, ale nawet tego się nie udało. Minutę wcześniej Mario Pasalić strzelił gola na 2:0, a minutę później Josip Ilicić przymierzył na 3:0.

Atalanta bawiła się na boisku w najlepsze i doprowadziła do wyniku 5:0. Uskrzydleni pewnym zwycięstwem, koncertową grą gospodarze, zanotowali najlepszy rezultat w historii spotkań z Milanem. W 72. minucie Josip Ilicić dokręcił piłkę w odsłoniętą część bramki gości, a dzieła zniszczenia dopełnił w 84. minucie Luis Muriel po błędzie Gianluigiego Donnarummy. Reprezentant Włoch niepotrzebnie wybiegł poza pole karne i odsłonił drogę do bramki zmiennikowi.

Krzysztof Piątek był niewidoczny po wejściu z ławki rezerwowych na boisko. Napastnik Milanu nie potwierdził swojego patentu na Atalantę, której strzelił trzy gole w dwóch wcześniejszych meczach. W lutym Rossoneri dzięki Piątkowi przerwali swoją najdłuższą serię bez zwycięstwa w konfrontacjach z klubem z Bergamo. W niedzielę byli już bezradni, bezbronni. Aż tak koszmarnego zakończenia roku w wykonaniu podopiecznych Stefano Piolego trudno było się spodziewać.

Krzysztof Piątek rozegrał jesienią 1134 minut w lidze włoskiej. Cztery strzelone gole, z czego dwa z rzutów karnych, to rozczarowujący dorobek w porównaniu z genialnym poprzednim sezonem.

Swój test oblał też Rafael Leao. Zagrał on pełne spotkanie w Milanie po raz pierwszy od 27 października. W klubie jest od lata i strzelił przez całą rundę jednego gola. Wymienienie Piątka na Leao nic nie dało Rossonerim. Portugalczyk nie oddawał groźnych strzałów, snuł się między obrońcami gospodarzy.

Rozczarował cały Milan, który po wykluczeniu z europejskich pucharów mógł skoncentrować się na swoich obowiązkach w calcio. Ani pod wodzą Marco Giampaolo, ani pod kierunkiem Stefano Piolego nie punktuje regularnie i jest mu bliżej do miejsc spadkowych niż premiowanych awansem do Ligi Mistrzów. Występ w Bergamo potwierdził, że w obecnej formie nie ma czego szukać na górze tabeli.

Atalanta BC - AC Milan 5:0 (1:0)
1:0 - Alejandro Gomez 10'
2:0 - Mario Pasalić 61'
3:0 - Josip Ilicić 63'
4:0 - Josip Ilicić 72'
5:0 - Luis Muriel 84'

Atalanta: Pierluigi Gollini - Rafael Toloi, Berat Djimsiti, Jose Luis Palomino - Timothy Castagne, Marten de Roon, Mario Pasalić, Robin Gosens (88' Hans Hateboer) - Rusłan Malinowski, Josip Ilicić (80' Luis Muriel) - Alejandro Gomez (88' Remo Freuler)

Milan: Gianluigi Donnarumma - Andrea Conti, Mateo Musacchio, Alessio Romagnoli, Ricardo Rodriguez (46' Davide Calabria) - Franck Kessie, Ismael Bennacer, Giacomo Bonaventura (62' Krzysztof Piątek) - Suso (85' Samuel Castillejo), Rafael Leao, Hakan Calhanoglu

Żółte kartki: Castagne, de Roon (Atalanta) oraz Musacchio, Suso, Romagnoli, Kessie (Milan)