Zmiany w przepisach piłkarskich. Nowe zasady systemu VAR

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alex Grimm / Na zdjęciu: chorągiewka sędziowska
Getty Images / Alex Grimm / Na zdjęciu: chorągiewka sędziowska
zdjęcie autora artykułu

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) opublikowała listę zmian w przepisach piłkarskich, które wejdą w życie od nowego sezonu. Zmiany będą dotyczyły m.in. systemu VAR.

29 lutego w Belfaście doszło do Rocznego Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB). Podczas obrad podjęto decyzje dotyczące przepisów piłkarskich, które zostaną zaktualizowane od sezonu 2020/2021 lub od momentu wznowienia zawieszonych obecnie rozgrywek.

Czego będą dotyczyć zmiany? Między innymi użycia systemu VAR.

Według nowych przepisów, do użycia systemu wideoweryfikacji konieczny będzie pojedynczy system telewizyjny. Dodatkowo nie będzie dostępu do słuchania rozmów między sędzią głównym a sędziami VAR.

ZOBACZ WIDEO: Jak piłka nożna będzie wyglądać po epidemii koronawirusa? "To bardzo poważnie zachwieje klubami"

Zwrócono też uwagę by arbitrzy częściej rozstrzygali sporne sprawy z użyciem monitora w przy subiektywnych sytuacjach.

Zmiany zostaną wprowadzone także jeśli chodzi o zagranie piłki ręką. Otóż przewinieniem nie będzie odbicie futbolówki ręką aż do miejsca "gdzie kończy się pacha" . Sędziowie zostaną też zobligowani do szybkiego reagowania na zagranie ręką, gdy przyniesie do korzyść w ofensywnej akcji.

Podjęto też decyzje dot. rzutów karnych. Otóż według nowych przepisów, "jeśli bramkarz naruszy regulamin, ale po strzale wykonującego piłka nie wpadnie do bramki, a także nie odbije się od poprzeczki bądź słupka, rzut karny nie zostanie powtórzony".

Z kolei jeśli przepisy naruszą zarówno bramkarz jak i strzelający, sędzia odgwiżdże przewinienie na korzyść bramkarza.

PEŁNA LISTA ZMIAN WPROWADZONYCH PRZEZ IFAB

Dodajmy, że organizatorzy rozgrywek, które będą kończyć sezony po 1 czerwca, sami zdecydują, czy spotkania będą rozgrywane według starych czy nowych przepisów.

Prezydent białoruskiej federacji dla WP. "Gramy dalej!". Czytaj więcej--->>>

Źródło artykułu: