KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Koronawirus. Szwecja odwołała mecze seniorów, ale juniorzy mogą grać. "Państwo chce, aby ludzie czuli się swobodnie"

- Mamy dużo ofiar, ale nie ma chaosu jak we Włoszech. Gospodarczo cierpimy mniej. Czujemy się wolni. Korzystamy z inteligencji, choć oczywiście idiotów nie brakuje - mówi o sytuacji w Szwecji dr Nazad Asaad, lekarz i były piłkarz ŁKS-u Łódź.

Kuba Cimoszko
Kuba Cimoszko
Nazad Asaad Materiały prasowe / Archiwum prywatne / Na zdjęciu: Nazad Asaad
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sparaliżowała futbol na całym świecie. Jednym z nielicznych wyjątków była w pewien sposób Szwecja. Tam w niektórych rejonach grano mecze sparingowe, a nawet brano pod uwagę start niektórych lig (gra się tam systemem wiosna-jesień - przyp. red.). Ostatecznie to już jednak przeszłość po decyzji krajowego Urzędu Zdrowia Publicznego. Specjaliści wydali rozporządzenie, w którym określili na jakich zasadach powinny funkcjonować kluby przez najbliższy czas. Dokładne zalecenia przedstawili w pięciu punktach:
 • unikaj bliskiego kontaktu między sportowcami;
 • jeśli to możliwe, organizuj treningi i inne zajęcia sportowe na świeżym powietrzu;
 • przełóż mecze, sparingi, ligi i rozgrywki pucharowe;
 • ogranicz liczbę widzów i unikaj tłoku;
 • unikaj niepotrzebnych podróży związanych ze sportem.
Niedługo po decyzji urzędników odniesiono się do niej na oficjalnej stronie internetowej Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej (SvFF). - Po wyjaśnieniach władz jasne jest, że nie można rozgrywać żadnych meczów piłkarskich w kategorii seniorów. Ani lig, ani sparingów. W związku z tym zalecamy jednak naszym stowarzyszeniom okręgowym, by rozgrywki dla dzieci i młodzieży były nadal prowadzone. Pod warunkiem, że będą zgodne z zaleceniami Urzędu Zdrowia Publicznego - powiedział sekretarz generalny Hakan Sjoestrand.
ZOBACZ WIDEO: Bundesliga. Niemcy szykują się do wznowienia rozgrywek. "Błogosławieństwo dla psychiki mieszkańców"

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Szwecji przekroczyła już 12,5 tysiąca, a ofiar jest ponad 1300. To znacznie więcej niż w innych krajach Skandynawii. Paniki jednak nie ma, choć wbrew obiegowej opinii nie podchodzi się też lekceważąco do całej sytuacji. - Postawa ludzi jest taka dosyć mieszana. Na pewno bardziej boją się starsi. Młodsi niezbyt, choć mimo to wciąż starają się postępować zgodnie z radami rządu. Również większość obywateli poważnie traktuje porady dotyczące mycia rąk. Inne przykłady? Wciąż mamy otwarte restauracje czy kawiarnie i przesiaduje w nich dużo osób, ale już wydarzenia sportowe są odwoływane. Podobnie sprawy mają się z innymi imprezami, np. festiwalami muzycznymi - opowiada nam dr Nazad Asaad, były piłkarz ŁKS-u Łódź (2008-09).

Od piłkarza do lekarza - historia Nażada Asaada >>>

Tutaj warto zauważyć, że Szwecja to jeden z najmniej restrykcyjnych krajów Europy pod względem zapobiegania zarażeniom COVID-19. Co prawda pierwsze ogólne zalecenia były podobne do tych w Polsce, ale za nimi nie poszły ograniczenia jak u nas. W efekcie obecnie ludzie mogą bez problemu korzystać z miejsc publicznych spotkań, czynne są też np. szkoły. Życie w dużej mierze toczy się jak wcześniej. - Ogólnie rzecz biorąc, rząd stara się nie zmuszać ludzi do robienia czegoś. Raczej chce, aby obywatele sami myśleli racjonalnie i postępowali inteligentnie. Dlatego też rekomenduje się pewne rzeczy i stosuje porady, a ostatecznie to sama osoba decyduje - zaznacza Asaad.

- Do tej pory mamy sporo ofiar, chociaż większość to osoby starsze z innymi chorobami. Nie ma więc takiego chaosu jak we Włoszech. Widać też pewne zalety braku obostrzeń. Cierpimy mniej niż inne kraje z punktu widzenia gospodarki, ponieważ wszystkie sklepy, firmy i restauracje są otwarte, a ludzie mogą tam wejść i zostawić pieniądze. Plusem jest również to, że wciąż czujemy się wolni. Nic nie jest wymuszone, a ludzie korzystają ze swojej inteligencji. Niestety tu też są wady, bo nigdy nie zabraknie idiotów, którzy nie używają głowy. Minus to także brak przeprowadzania masowych testów jak Niemcy, gdyż trudno jest powiedzieć, kto może iść np. do pracy i spotkać osoby starsze, a kto musi trzymać się z daleka itp. - wylicza Asaad.

Osób na szwedzkich ulicach nie brakuje i raczej ich liczba nie zmaleje. Szczególnie, że tutejsi eksperci zalecili rodakom aktywność na świeżym powietrzu w celu uodpornienia organizmu i przeciwdziałaniu zachorowaniom. - Takie siłownie mają teraz bardzo niewiele członków, a zamiast nich ludzie wybierają się na spacery po parkach i lasach - podkreśla Asaad.

- Media bardzo dobrze przekazują informacje. Również rząd regularnie je przesyła i aktualizuje. Państwo chce, aby ludzie czuli się swobodnie i mogli sami dokonywać wyborów. Obecnie jest za wcześnie, by stwierdzić czy ta taktyka była najlepsza. Niemniej pamiętajmy o jednym: w tym wypadku żadne postępowanie nie jest w stu procentach pewne, ponieważ jest to nowy wirus i ludzie go dopiero poznają - dodaje na zakończenie nasz rozmówca.Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy chciałbyś, aby Polska poszła drogą Szwecji w działaniu przeciwko pandemii koronawirusa SARS-CoV-2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (57)
 • ja33 Zgłoś komentarz
  Szewcja to wqyjatkowy kraj bo jest przyjazny dla uchodzcow i dla..koronawirusa..troszkę danych 13820 zakazonych i 1500 zmarłych. Przy Szwecji Polska to wyjątkowo nieprzyzjazny kraj dla
  Czytaj całość
  koronairusa dane..8550 zakazonych i az 339 zmarłych. Autorowi mogę tylko zyczyc osiedlenia sie w wyjątkowej Szwecji.
  • ziggy2424 Zgłoś komentarz
   To sie nazywa naturalna selekcja. Osoby starsze i slabsze ktore sa obciazeniem dla spoleczenstwa odchodza a dla pozostalych pozostaje wiekszy kes do podzialu. Jakie to zwierzece i ochydne !!
   • Barłomiej Rej Zgłoś komentarz
    Przy takiej sytuacji w Polsce przy 1300 ofiarach i zerowej reakcji PIS .....Tusk i jego banda wzywała by do wkroczenia bunderswery na tereny PL...już nie mówiąc o reakcji UE....obecnie 300
    Czytaj całość
    ofiar i Polsce zakazują robienia wyborów....o Szwecji ani słowa na forum....
    • ja33 Zgłoś komentarz
     moim zdaniem na zdjęciu to siatkarz Skry Belchatow(iranczyk) a nie jakiś piłkarz. moze sie myle
     • Alfer 2015 Zgłoś komentarz
      ....powiedział rodowity, z dziada pradziada Szwed ze Skanii...jego pradziad brał udział w Potopie...
      • Jarecki59 Zgłoś komentarz
       Na boisku między piłkarzami odstęp 2 metry. Nie zakażenia, nie będzie fauli i będzie mniej kontuzji. Za zmniejszenie odległości żółta kartka. Jeszcze zmienić przepis, żeby minimalna
       Czytaj całość
       ilość zawodników na boisku wynosiła 1 i można grać mecze.
       • Szary Polak Zgłoś komentarz
        Szwecja 150 zmarłych na milion, 1369 zarażonych na milion. Polska - odpowiednio 9 i 226 na milion. Jak podawała polska lekarka - bodajże w Bankierze, w Szwecji od razu selekcjonuje się
        Czytaj całość
        ludzi, którzy otrzymają opiekę. Jak jesteś nierokujący - umieraj. Wolę nasze restrykcje niż ich wolność.
        • Piekutoszczak Zgłoś komentarz
         Zeby dzisiaj prowadzic takie rozwazania trzeba zupełnej ignorancji. Próbowano w UK. Zrezygnowano. Szwedzi mają 5x mniejsza gęstość zaludnienia i 3x więcej gospodarstw jednoosobowych
         Czytaj całość
         niż Polska czy inne kraje europejskie. Mają więc warunki naturalnej izolacji. Mimo to tysiące dodatkowych ofiar (gdyby odniesc do naszej wielkości populacji) to dla mnie wciąż moralnie bardzo wątpliwych wybór.
         • Adam Saski Zgłoś komentarz
          Tydzień temu 130, a do dzisiaj 1300. Uczą się na trupach własnych obywateli, a już niektórzy myśleli, że Szwedzi to geniusze.
          • Maciej Majkel Port Zgłoś komentarz
           No fajnie rok pograł w Polsce a potem wszyscy zapłaciliśmy ze swoich podatków za jego bardzo drogie studia medyczne (300 tys zł) w Polsce, po czym Egipski doktorek, wykształcony za nasze
           Czytaj całość
           polskie pieniądze pojechał leczyć ludzi w Szwecji :) Faktycznie mądry naród ci Szwedzi
           • Trump Trump Zgłoś komentarz
            Szwecją stawia na odporność stadną, jak w UK. Kto słaby niech sie izoluje. Natura dokona wyboru kto ma żyć
            • Pawel Brzana Zgłoś komentarz
             Jedyny kraj który nie dał się zwariować. " Tutaj warto zauważyć, że Szwecja to jeden z najmniej restrykcyjnych krajów Europy pod względem zapobiegania zarażeniom COVID-19."
             Czytaj całość
             Czytaj rząd Szwecji pilnuje swojej robioty tj. by państwo dobrze funkcjonowało i nie skupia się na wprowadzaniu dyktatury i zwiększania swoich wpływów. Szwedzi dobrze robią, już dane za marzecz i luty z 2020 pokazują że wcale nie było jakoś więcej zgonów w Polsce niż w poprzednich latach np. w 2018 w marcu zmarło 4tyś więcej ludzi niz w 2020. Dane ministerstwo cyfryzacji mówią wyraźnie. Po wybuchu epidemii pojawiły się obawy, że w marcu liczba zgonów będzie u nas rekordowa. Nałożyła się na to bowiem zapaść w służbie zdrowia. Wszystkie placówki medyczne odwołały planowe zabiegi. Na dodatek w wielu miejscowościach to służba zdrowia padła pierwszą ofiarą wirusa, a w efekcie dostęp do leczenia był dużo trudniejszy. W szpitalu w Skarżysku Kamiennej zamknięto w zasadzie większość oddziałów, gdy koronawirusa wykryto u jednej z pielęgniarek. W oddalonych o 13 km Starachowicach szpital zamieniono na jednoimienny. Najbliższy działający, w Końskich, od Skarżyska dzieliło prawie 38 km. Mimo tych wszystkich negatywnych czynników liczba zgonów w marcu w porównaniu do marca zeszłego roku wzrosła o 213. Znacznie tragiczniejszy był marzec 2018 r., gdy zmarło aż 40 tys. 700 osób, czyli o 4 tys. 143 więcej niż w tym roku. Również w lutym 2018 r. liczba zgonów była wyższa niż w tym samym miesiącu w 2019 i 2020 r.
             • Maciej Piwowarczyk Zgłoś komentarz
              Po prostu działają rozsądnie nie to co w Polsce
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×