Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Adam Tomczyński - kiedyś w PZPN, teraz kandyduje na I prezesa SN. "Strasznie zaangażowany, momentami wręcz nawiedzony"

Wśród kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego znalazł się Adam Tomczyński. To były przewodniczący Wydziału Dyscypliny PZPN. Michał Listkiewicz wspomina go jako człowieka o szerokich horyzontach, ale też bardzo upartego.

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Adam Tomczyński PAP / Tomasz Gzell / Na zdjęciu: Adam Tomczyński
Po kilkudniowych obradach zgromadzenia ogólnego przedstawiono listę dziesięciu kandydatów na następcę Małgorzaty Gersdorf. Adam Tomczyński mocno się na niej wyróżnia, bo dostał tylko jeden głos poparcia w tajnym głosowaniu. Joanna Misztal-Konecka zebrała dwa wskazania, Leszek Bosek - cztery, a pozostałych siedmiu kandydatów więcej - co najmniej po sześć.

Tomczyński jest radcą prawnym, a w latach 2003-2008 przewodniczył Wydziałowi Dyscypliny PZPN (później był jeszcze w Komisji Ligi Ekstraklasy SA). To był gorący okres w polskim futbolu, który zmagał się ze skutkami afery korupcyjnej. W tamtym czasie karnie degradowano Arkę Gdynia, Górnika Łęczna Zagłębie Lubin, Zagłębie Sosnowiec, Koronę Kielce, Górnika Polkowice, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski czy Widzew Łódź, zaś kilka innych klubów otrzymało ujemne punkty.

Szerokie horyzonty i ogromny upór

Były prezes PZPN Michał Listkiewicz dobrze poznał Adama Tomczyńskiego i uważa go za niezwykle ciekawą postać. - Wspominam go pozytywnie. Był strasznie zaangażowany i pracowity, momentami wręcz nawiedzony. Kiedy miał jakiś pogląd, ciężko go było przekonać, że może jest inaczej, i że warto wysłuchać więcej osób - powiedział WP SportoweFakty.

ZOBACZ WIDEO: Jaka sytuacja panuje w klubie Krzysztofa Piątka? Asystent Jerzego Brzęczka: "Krzysiek cierpi"

Ten opis nie brzmi zbyt pozytywnie, ale Listkiewicz zwraca uwagę na kontekst. - Na stanowisku, które zajmował Adam Tomczyński to były raczej pozytywne cechy. Nie dzielił włosa na czworo. Jeśli coś wydawało mu się oczywiste, kończył sprawę. Gdy trzeba było podjąć surową decyzję, robił to bez wahania.

Trudno się z tą opinią nie zgodzić, jeśli spojrzymy na listę sankcji, jakie nakładał w tamtym okresie Wydział Dyscypliny. Gorycz degradacji przeżyło osiem klubów szczebla centralnego.

W dowodzie Adam, dla przyjaciół Rafał

Na kanwie towarzyskiej Tomczyński budził raczej sympatię. - Ciekawy człowiek. Mimo że funkcjonowaliśmy w organizacji stricte sportowej, to podczas rozmów zawsze przechodził na inne tematy. Jest wielkim fanem iberystyki i wszelkich zagadnień związanych z Hiszpanią. To jego konik. Kiedy trafiał się ktoś z podobnymi zainteresowaniami, od razu mógł liczyć na uznanie Rafała, bo takim imieniem nazywali go bliżsi znajomi. Ja też się tak do niego zwracałem. Kiedy przestawał być dla kogoś Adamem, a stawał się Rafałem, oznaczało to, że ma z tą osobą bliższe relacje - dodał były prezes PZPN.

Nie od razu jednak dawało się wyczuć, jakim człowiekiem jest Tomczyński. - Był w sumie dość zamknięty, z pochmurnym wyrazem twarzy i rzadko się uśmiechający. Kiedy jednak poznało się go bliżej, szybko się okazywało, że ma rozległe zainteresowania. W PZPN był różnie odbierany, choć chyba głównie dlatego, że pracował w specyficznej komórce. Tam nie było miejsca na żarty - zaznaczył Listkiewicz.

Tomczyński działał w futbolowej centrali za darmo, co potwierdził ówczesny sekretarz generalny Zdzisław Kręcina. - Nikt z działaczy społecznych nie brał pieniędzy. Adam Tomczyński mieszkał w Warszawie, więc nie pobierał nawet zwrotów za dojazdy.

Wyjazdy na kadrę zamiast pensji

Listkiewicz odwdzięczał mu się w inny sposób. - Nie bardzo było jak wynagradzać takich ludzi, więc czasem dostawali w prezencie wyjazdy na zagraniczne mecze kadr juniorskich w roli kierownika ekipy. Adam w takich wycieczkach brał udział kilka razy. Wysyłałem go do krajów, w których przydawał się język hiszpański. Znajomość języka była wtedy jednym z decydujących czynników. Nie mogę narzekać, że Adam się w tej roli nie sprawdził. Wyróżniał się kulturą osobistą.

Kręcina tak wiele o Tomczyńskim powiedzieć nie może. - Wydział Dyscypliny zbierał się w czwartki o godz. 17.00. Wtedy etatowych pracowników często już w siedzibie związku nie było. Na wyjazdach też się nie widywaliśmy, bo ja jeździłem głównie za pierwszą reprezentacją. Znacznie większy kontakt miałem np. z członkami zarządu. Starałem się trzymać zasady, by unikać spotkań z przewodniczącymi Wydziału Dyscypliny czy Wydziału Gier. Nie chciałem, by posądzano mnie o wywieranie wpływu - zaznaczył.

"Działacz PZPN" - to określenie przez wiele lat miało negatywne konotacje, związane głównie z alkoholem. Listkiewicz twierdzi jednak, że Tomczyński to zupełnie inna osobowość. - Nie był typem imprezowicza. Na pewno nie nazwałbym go dobrym kompanem do kieliszka. Czasem wypił trochę koniaku i to wszystko. Jeśli chodzi o ten stereotyp, to w XXI wieku był on już mitem. Więcej piło się w latach 80-tych i 90-tych i to głównie wśród działaczy terenowych.

O okres pracy dla Polskiego Związku Piłki Nożnej próbowaliśmy też zapytać samego zainteresowanego, lecz jego telefon milczał.

Wkrótce Tomczyński może się sprawdzić już w zupełnie innej roli. Na razie jest w grupie dziesięciu kandydatów na główne stanowisko w Sądzie Najwyższym. Dalsza procedura przebiegnie w taki sposób, że każdy z nich otrzyma możliwość wystąpienia, a następnie przeprowadzone zostanie głosowanie na pięciu kandydatów. To będzie ostateczna lista. Trafi ona na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który z tego grona wybierze I prezesa SN.

Szymon Mierzyński

Czy Adam Tomczyński to dobry kandydat na I prezesa Sądu Najwyższego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (19)
 • Cysio Zgłoś komentarz
  No to ujawniliście "przeszłość". Zapomnieliście tylko wspomnieć, że wcześniej był sędzią w warszawskim sądzie rejonowym skąd odszedł w atmosferze skandalu po aferze z
  Czytaj całość
  fikcyjnym orzekaniem upadłości spółek z atrakcyjnymi gruntami.
  • janek55 Zgłoś komentarz
   Podobno do SN wybiera się wybitnych prawników?
   • Mercier Skuter Zgłoś komentarz
    Źle mu z cyferblatu zieje, zresztą jak każdemu pisiorowi
    • Szef na worku Zgłoś komentarz
     Jak już jedziemy politycznie: ludzie są tacy głupi,że nie zasługują na lepszy rząd. I po kiego uja Sportowy Pudelek zajmuje się polityka? Wszędzie tego g...a pełno i jeszcze musi być
     Czytaj całość
     tu?
     • Obi Kenobi Zgłoś komentarz
      Mniej niż mierny artykuł, oczywiście autor nie wspomniał, że Tomczyński to emerytowany sędzia w stanie spoczynku i dlatego pracował społecznie w PZPN. Co za dzbany piszą te arty w tych
      Czytaj całość
      szmatławych SF dramat.
      • Szef na worku Zgłoś komentarz
       A mój mąż to z zawodu jest dyrektorem...Tak mi się przypomniało.
       • Orche Zgłoś komentarz
        zobaczcie jak szybko można zrobić karierę w pis-ie z sędziego w krótkich spodenkach zostać sędziom SN
        • columb Zgłoś komentarz
         ...ale to chyba nie jest Polak, podobny do Ruska...
         • Iwan Tadeusz Zgłoś komentarz
          A miało być bez polityki, tyle już było komentarzy aby nie wrzucać tu takich wstawek i przeszło to bez echa. Kogo chcecie rozruszać? Polityków??
          • tomasz56tak Zgłoś komentarz
           dajcie spokój ,nie ma o czym czy o kim pisać?
           • nitro8 Zgłoś komentarz
            kolejny sędzia propisowski i jawnie wspierający tą partię. serio, takich zmian chcecie ? totalnego upolitycznienia sądów ?!
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×