III liga: Kontrowersyjne rozstrzygnięcie w grupie 1. Sokół Ostróda z awansem mimo nierozegranego meczu z rezerwami Legii

Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej zakończył grupy 1. III ligi. Awans do II ligi uzyskał Sokół Ostróda kosztem m.in. rezerw Legii Warszawa. Nie został jednak rozegrany bezpośredni mecz pomiędzy tymi ekipami, a mógł on decydować o awansie.

Krzysztof Sędzicki
Krzysztof Sędzicki
Legia II Warszawa PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Legia II Warszawa
Decyzję o zakończeniu rozgrywek podjęły również pozostałe wojewódzkie związki odpowiedzialne za organizację rozgrywek trzecioligowych. W grupie 1. kolejność drużyn określona została na podstawie wyników po dziewiętnastu kolejkach. Na pierwszym miejscu znalazła się więc ekipa Sokoła Ostróda, na drugim Sokół Aleksandrów Łódzki, a na trzecim - Legia II Warszawa.

"Zarząd na dzień dzisiejszy nie mógł podjąć innej decyzji niż zakończenie rozgrywek III ligi grupy 1, w szczególności ze względu na brak możliwości prawnej rozgrywania meczów III ligi (czwarty poziom rozgrywkowy). Ponadto pragniemy nadmienić, że decyzje o zakończeniu rozgrywek w zeszłym tygodniu podjęły pozostałe Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej prowadzące inne grupy III ligi." - napisano w oświadczeniu Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.

Problem jednak w tym, że liderujący Sokół oraz rezerwy Legii miały jeszcze do rozegrania bezpośrednie spotkanie zaległe z 17. kolejki. Różnica pomiędzy nimi w tabeli wynosiła zaledwie jeden punkt. Widać więc gołym okiem, że mecz ten mógł zadecydować o awansie do II ligi. WMZPN uznał to spotkanie za nierozegrane bez przyznawania punktów powołując się na § 6 ust. 9 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, który dopuszcza taką możliwość.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Adrian Mierzejewski pokazał swój trening

Zanim zebrał się zarząd WMZPN, po południu dyrektor akademii Legii Warszawa Jacek Zieliński wystosował list otwarty do władz Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, w którym zaapelował o wyznaczenie terminu zaległego spotkania Sokoła z Legią II. Zgodnie z planem miało się ono odbyć w listopadzie.

"Chcę podkreślić, że zaległy mecz - pierwotnie zaplanowany na 19 listopada 2019 r. - został przełożony przez WMZPN na wniosek Legii II Warszawa w związku z powołaniem jej zawodników na zgrupowanie kadr narodowych, w tym w szczególności trzech piłkarzy na zgrupowanie Reprezentacji Polski U-19 oraz turniej UEFA European Under-19 Championship Qualifying Round.

OKS Sokół Ostróda nie zgodził się na rozegranie meczu w zaproponowanych przez Legię II terminach 27 albo 30 listopada 2019, w pierwszych możliwych po zakończeniu ww. zgrupowania Reprezentacji Polski U-19, wskazując zaplanowaną począwszy od 25 listopada 2019 r., renowację boiska w Ostródzie. W konsekwencji WMZPN podjął decyzję o przełożeniu meczu na dzień 1 kwietnia 2020 r.

Mecz z wiadomych przyczyn nie mógł się odbyć, ale od tego czasu całe środowisko piłkarskie wykonało olbrzymią pracę, której celem było przywrócenie możliwości grania w piłkę nożną. Dzięki temu futbol profesjonalny i amatorski wraca do życia. Wraca w Europie i w Polsce, pokazując, że wartości leżące u podstaw sportu wygrały po raz kolejny." - napisał Jacek Zieliński.

Pełna treść listu znajduje się TUTAJ. Warszawski klub już zapowiedział, że złoży odwołanie od tej decyzji. WMZPN postanowił również, że nie będzie spadków z III ligi. Tym samym utrzymały się Ruch Wysokie Mazowieckie, Polonia Warszawa oraz KS Wasilków.

Skład grupy 1. III ligi zostanie uzupełniony o cztery drużyny z IV ligi z województw łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a także o spadkowiczów z II ligi z tych województw. Związek liczy się z tym, że w rozgrywkach udział weźmie więcej niż 18 drużyn.Ostateczna kolejność wygląda następująco:

1. Sokół Ostróda
2. Sokół Aleksandrów Łódzki
3. Legia II Warszawa
4. Świt Nowy Dwór Mazowiecki
5. Pelikan Łowicz
6. Znicz Biała Piska
7. Kaczkan Huragan Morąg
8. Unia Skierniewice
9. Concordia Elbląg
10. Broń Radom
11. RKS Radomsko
12. Olimpia Zambrów
13. GKS Pogoń Grodzisk Maz.
14. Lechia Tomaszów
15. KS Ursus Warszawa
16. Ruch Wysokie Mazowieckie
17. Polonia Warszawa
18. KS Wasilków

To nie jedyna kontrowersyjna decyzja podjęta przez wojewódzki związek piłki nożnej w sprawie rozgrywek trzecioligowych. W sobotę Lubelski Związek Piłki Nożnej odpowiedzialny za grupę IV zdecydował, że awans do II ligi uzyska Motor Lublin, który zajmował drugie miejsce w rozgrywkach. Liderem był Hutnik Kraków. Szczegóły opisywaliśmy TUTAJ.

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany)
2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!

Czy decyzja WMZPN jest słuszna?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×