Rozprzestrzeniająca się na całym świecie pandemia sprawiła, że piłkarskie rozgrywki niemal na całym świecie zostały zawieszone. W kilku krajach przedwcześnie zakończono sezon. Takie decyzje sprawiły, że kluby popadły w finansowe tarapaty. Mowa nie tylko o zespołach z najwyższych klas rozgrywkowych, ale też tych, które amatorsko grają w piłkę.
Rada FIFA podczas czwartkowego wirtualnego posiedzenia zatwierdziła globalny plan pomocy. Składa się on z trzech etapów, a światowa federacja przekaże na ten cel aż 1,5 miliarda dolarów. To odpowiedź FIFA na problemy wynikające z epidemii koronawirusa.
W pierwszych dwóch etapach planu FIFA chce natychmiast uwolnić wszystkie stowarzyszenia członkowskie od płatności z tytułu kosztów operacyjnych. Istnieje możliwość przekształcenia dotacji rozwojowych w fundusze pomocy operacyjnej, związane z epidemią. Co najmniej 50 proc. uwolnionych funduszy zostanie przekazanych na kobiecą piłkę nożną.
ZOBACZ WIDEO: Piłka nożna. Ekspert ocenia zachowanie kibiców na trybunach. "Nie chcę nikogo bronić, ale ryzyko zarażenia jest minimalne"
Z kolei trzeci etap zakłada wsparcie finansowe zapewnione przez system dotacji i pożyczek. Uniwersalna dotacja solidarnościowa w wysokości miliona dolarów zostanie przekazana każdemu stowarzyszeniu członkowskiemu. Każda konfederacja otrzyma też dotację w wysokości dwóch milionów dolarów.
Krajowe federacje będą mogły też ubiegać się o nieoprocentowane pożyczki w wysokości do 35 proc. rocznych dochodów. Minimalna pożyczka będzie wynosić 500 tys. dolarów, a maksymalna 5 milionów dolarów.
Zarówno dotacje jak i pożyczki mają być przekazywane przez krajowe federacje społeczności piłkarskiej na ich terytoriach. Pieniądze mają otrzymywać kluby, zawodnicy czy ligi, które zostały dotknięte kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.
FIFA zmieniła też kalendarz meczów międzynarodowych. Przesunięte zostały mecze barażowe eliminacji do mistrzostw świata 2022. W późniejszym terminie odbędą się też mistrzostwa Azji, Afryki, strefy CONCACAF oraz Oceanii. Przedłużono też okienko na mecze międzynarodowe w październiku i listopadzie, by drużyny narodowe mogły rozgrywać trzy mecze zamiast dwóch.
Czytaj także:
PKO Ekstraklasa. Wyjątkowe pożegnanie Filipa Mladenovicia. Piotr Stokowiec pokazał mu czerwoną kartkę
PKO Ekstraklasa. Cracovia i korupcja. Przewodniczący komisji dyscyplinarnej PZPN: Są rozbieżności