Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Koniec z Pucharem Ekstraklasy?

Puchar Ekstraklasy od początku swojego istnienia zarówno przez kluby, jak i trenerów, i piłkarzy traktowany był z przymrużeniem oka. - W tej chwili brakuje finansowania dla tego pucharu - mówi Andrzej Rusko, prezes Ekstraklasy SA. Dwukrotnym zwycięzcą tych rozgrywek był Groclin Grodzisk Wlkp. W poprzednim sezonie trofeum zdobył Śląsk Wrocław.
Artur Długosz
Artur Długosz

Rozgrywki Pucharu Ekstraklasy transmitowane były przez Telewizję Polsat S.A., która w 2006 roku nabyła prawa do wyłącznych transmisji tych zmagań. Umowa obowiązywała trzy sezony i niedawno wygasła. Obecnie nie ma chętnego do pokazywania Pucharu Ekstraklasy, co może spowodować jego zawieszenie. - Rozgrywki Pucharu Ekstraklasy zostały powołane w konkretnym celu. Z jednej strony chodzi oczywiście o cele szkoleniowe, aby poprzez nie był częstszy rytm spotkań, żeby mogli występować zawodnicy, którzy mają kłopot z przebiciem się do pierwszego składu, ale z drugiej strony chcielibyśmy, aby było to pewne propagowanie polskiej piłki, więc zależy na tym, aby były one pokazywane w telewizji. Końcowa decyzja należy oczywiście do prezesów klubów, ale musimy oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że kryzys gospodarczy spowodował konkretną sytuację. W tej chwili brakuje finansowania dla tego pucharu. Nie mamy telewizji, która byłaby gotowa zapłacić pieniądze za licencję, więc prezesi klubów muszą zdecydować, czy kontynuujemy te rozgrywki tylko ze względów prestiżowych, sportowych, bez żadnego wsparcia ekonomicznego, czy też jednak zawiesimy je aż sytuacja gospodarcza się poprawi - mówi prezes Ekstraklasy SA Andrzej Rusko.

Od samego początku istnienia Puchar Ekstraklasy traktowany był z przymrużeniem oka. Na meczach pojawiała się tylko garstka ludzi, a trenerzy w większości spotkań do gry desygnowali rezerwowych graczy. Takie rozwiązanie nie wzbudzało zainteresowania wśród fanów.

Klubom opłacało się jednak zwyciężać, gdyż w tych rozgrywkach można było sporo zarobić. W sezonie 2008/2009 kwota nagród wynosiła 2 500 000 złotych. Jeszcze wcześniej, zwycięzca zmagań, Groclin Grodzisk Wlkp. zarobił ponad 600 tysięcy złotych. Jak na nasze warunki kwota to nie mała. Bez wsparcia telewizji puchar umrze jednak śmiercią naturalną o czym doskonale zdaje sobie sprawę prezes Ekstraklasy SA. Decyzja o jego odwołaniu nie została jeszcze podjęta, choć wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Rusko ma jednak rozwiązania, które być może pozwolą zachować byt Pucharowi Ekstraklasy. - Decyzję o odwołaniu możemy nawet podjąć z końcem września, dlatego że te rozgrywki startując w takiej wersji jak dotychczas były zaplanowane na październik. Wiadomo też, że możemy grać je w wersji uproszczonej, czyli od początku zacząć od fazy pucharowej, a wtedy okażą się jeszcze prostsze - stwierdza prezes.

Zdobywcę Pucharu Ekstraklasy był dwukrotnie Groclin Grodzisk Wielkopolski. W poprzednim sezonie trofeum wywalczył Śląsk Wrocław, który po bramce Krzysztofa Ulatowskiego pokonał Odrę Wodzisław Śląski.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (13):

 • Piter WWW Zgłoś komentarz
  A co PZPN nie ma pieniążków,dziwne tam gdzie nie ma zysku to ze strony PZPN nie ma zainteresowania
  • mirek Zgłoś komentarz
   Moje zdanie jest takie że to wielki błąd PZPN bo w tym pucharze ogrywali się młodzi gracze i ci co wiecznie grzeją ławę bez takiej właśnie gry to nikt nie ma szans grania w podstawie
   Czytaj całość
   każdego klubu.A potem ci gracze wchodzą do gry a portki mają pełne bo ogrania za grosz a treningi to nie to samo .I potem się mówi że kluby mają krótkie ławki bo kto tam ma siadać nie ograni gracze.Potem wychodzi że nie potrafią przyjąć albo zagrać .Tak że to PZPN powinien opłacać te rozgrywki i TYP.Bo to jest możliwość wypromowania graczy i ich ogrania a nie ciągłego kupowania 3 ligowców za granicy.Jak ten puchar padnie to wina stoi po stronie PZPN a nie klubów.
   • tyfus Zgłoś komentarz
    Szkoda tego pucharu
    • Grar Zgłoś komentarz
     TVP powinna pokazywac rozgrywki, bo i tak niczego nie pokazuje.
     • kibic Zgłoś komentarz
      moze lepiej zamiast wydawac ta kase na ten puchardac wiecej dla klubow zeby liga byla bardziej atrakcyjna
      • Hanys Zgłoś komentarz
       Z jednej strony szkoda, z drugiej dobrze. Gdyby kluby nie olewaly tego Pucharu to bylby fajny.
       • Waw Zgłoś komentarz
        Puchar Ekstraklasy miał w sobie coś. Po fazie grupowej zaczęło się robić ciekawie. Szkoda tylko, grupy dobierało się tak, żeby każdy miał do siebie blisko.
        • ff Zgłoś komentarz
         A kto chce oglądać polską żenadę .
         • Polo Zgłoś komentarz
          Tylko, że w Polsce Puchar Ekstraklasy nie ma żadnej renomy, o takiej jak w Anglii wszyscy mogą pomarzyć. Mieliśmy puchar i grali w nim zawodnicy anonimowi, dodatkowo trenerzy robili po
          Czytaj całość
          sześć zmian. Nie dziwię się, że nikt tego nie chciał oglądać, bo to tak jak pójść na sparing. System pucharowy od samego początku i możemy grać. Będzie ciekawiej.
          • Tyk Zgłoś komentarz
           A co zamiast Pucharu będą robić piłkarze?
           • Krak Zgłoś komentarz
            I tak nikt go nie oglądał
            • Cynek Zgłoś komentarz
             Sztuczny Twój, którego nikomu się nie chciało oglądać
             • danyrze... Zgłoś komentarz
              Moim zdaniem powinno sie rozszerzyć formułem tego pucharu tak jak jest np w Anglii i powinno sie nazywać to pucherem ligi bo bez najmniejszego sensu nazywać rogrywki pucharem ekstraklasy
              Czytaj całość
              skoro graja w nich rezerwowi lub juniorzy. W omijje opnii zrobienie pucharu ligi na wzór angielski to by pomogło polskiej piłce i oczywiscie druzynom z niższych lig sie pypromować róznież
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×