Fortuna Puchar Polski: Warta Poznań wróciła z dalekiej podróży. Błękitni Stargard pokonani w karnych

Nie brakowało mocnych wrażeń w meczu I rundy Totolotek Pucharu Polski w Stargardzie. Po 120 minutach Błękitni remisowali 3:3 z Wartą Poznań i o awansie klubu z PKO Ekstraklasy zdecydował konkurs rzutów karnych.

piłkarze Warty Poznań WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Warty Poznań
Błękitni Stargard często mają możliwość rywalizowania z przedstawicielami PKO Ekstraklasy w Fortuna Pucharze Polski. Wiedzie się im ze zmiennym szczęściem, ale potrafili już sprawiać niespodzianki. Wystarczy wspomnieć, że w tej dekadzie eliminowali Cracovię, Bruk-Bet Termalicę Nieciecza, a w poprzednim sezonie Wisłę Kraków. Tym razem szanse gospodarzy na pokonanie Warty Poznań nie były oceniane wysoko z powodu poważnych ubytków kadrowych i dokonywanej w pośpiechu przebudowy zespołu.

Ponarzekać na krótki okres przygotowań mógł również trener Piotr Tworek, którego podopieczni przebijali się do elity poprzez baraże. Świeżo upieczony beniaminek PKO Ekstraklasy rozegrał w Stargardzie pierwszy mecz od czasu awansu. Była to próba generalna przed przyszłotygodniową inauguracją ligi. W Warcie nie doszło latem do dużych zmian kadrowych, ale były dwa debiuty w podstawowym składzie Daniela Bielicy i Mateusza Czyżyckiego.

Konfrontacja na początku była wyrównana. Drużyny atakowały z podobną częstotliwością, ale lepsze sytuacje podbramkowe stwarzali Błękitni. Mateusz Bochnak nie zdołał oddać strzału z ostrego kąta, a niewiele później zatrudnił mocnym uderzeniem Daniela Bielicę. Gospodarze rozpoczęli mecz obiecująco, ale nie potrafili tego potwierdzić.

Warta okazała się skuteczniejsza w pierwszej połowie i w 35. minucie oddała uderzenie na 1:0. Gracjan Jaroch, były napastnik Błękitnych, przedarł się między kilkoma zdezorientowanymi przeciwnikami i oddał uderzenie z okolic linii pola karnego. Katastrofalnie interweniował Mariusz Rzepecki, w którego poleciała piłka, ale praktycznie wrzucił ją sobie do bramki.

Błękitni rozpoczęli od serii ataków również drugą połowę i tym razem znaleźli sposób na pokonanie Daniela Bielicy. W 53. minucie Mateusz Bochnak dostał podanie od Oskara Ryka i spokojnym uderzeniem obok wysuniętego golkipera zmienił wynik na 1:1. Bochnak zdobył trzecią bramkę w drugim występie w Fortuna Pucharze Polski.

Drugoligowiec ze Stargardu zobaczył, że strzelenie gola przedstawicielowi PKO Ekstraklasy jest jak najbardziej realne i złapał wiatr w żagle. Błękitni nabrali pewności siebie i poszli za ciosem. W 62. minucie Dawid Polkowski oddał perfekcyjne uderzenie z rzutu wolnego na 2:1, a w 65. minucie podobnym wyczynem popisał się Hubert Krawczun, który również pokonał Daniela Bielicę zza szesnastki. Niespodzianka wisiała w powietrzu, ale absolutnie nie był to koniec mocnych wrażeń w Stargardzie.

Warta przeprowadziła skuteczny pościg za przeciwnikiem w ostatnim kwadransie podstawowego czasu. Po zmianach personalnych Zieloni znaleźli w sobie energię do ataku w krytycznym momencie, a dzięki uderzeniom Mateusza Kuzimskiego i Adriana Laskowskiego doprowadzili do remisu 3:3. Błękitni cofnęli się zbyt głęboko we własne pole karne, za co karą była konieczność rozegrania dogrywki.

Dodatkowe 30 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia, więc lepszą drużynę wyłonił konkurs rzutów karnych. Dopiero w siódmej serii swoją wyższość pokazała Warta. W niej Mariusz Rybicki zmylił Mariusza Rzepeckiego, a po przeciwnej stronie boiska Daniel Bielica zatrzymał strzał Marcina Rajcha.

Błękitni Stargard - Warta Poznań 3:3 (0:1, 3:3, 3:3) k. 4:5
0:1 - Gracjan Jaroch 35'
1:1 - Mateusz Bochnak 53'
2:1 - Dawid Polkowski 62'
3:1 - Hubert Krawczun 65'
3:2 - Mateusz Kuzimski 77'
3:3 - Adrian Laskowski 85'