Liga Europy: Paweł Kieszek w ważnej roli. Celtic z problemami, a mocarze bez wpadek (wyniki)

Rio Ave z Pawłem Kieszkiem w bramce wyeliminowało Besiktas Stambuł i będzie kolejnym przeciwnikiem AC Milanu w eliminacjach Ligi Europy. Polak obronił strzał w konkursie rzutów karnych. Dalej grają również kluby Klimali, Białka i Sandomierskiego.

Paweł Kieszek Newspix / Zuma / Paweł Kieszek
Rio Ave zmierzyło się w Stambule z Besiktasem i nie było uznawane za faworyta w meczu z zespołem, w którym występują między innymi Jermeine Lens i Adem Ljajić. Przez 70 minut prowadził klub znad Bosforu, ale w końcówce podstawowego czasu Bruno Moreira doprowadził do remisu 1:1. O awansie Rio Ave zdecydował konkurs rzutów karnych, a przedostatnie uderzenie w nim Cyle Larina obronił Paweł Kieszek. W podstawowym czasie Polak poradził sobie z czterema strzałami celnymi Besikstasu.

Celtic Glasgow nie miał prostego zadania w Rydze i zwycięskiego gola na 1:0 strzelił dopiero w 90. minucie. Piłkarzom z Łotwy nie udało się zachować koncentracji i pozwolili na rozstrzygnięcie rywalizacji Mohamedowi Elyounoussiemu strzałem z centrum pola karnego po dograniu z prawego skrzydła. Patryk Klimala spędził całe spotkanie na ławce rezerwowych Celticu.

VfL Wolfsburg wygrał 2:0 z ukraińską Desną Czernyhów. W 16. minucie przedstawiciel Bundesligi objął prowadzenie, a do bramki niedoświadczonego pucharowicza trafił Josuha Guilavogui po przedłużonym dośrodkowaniu z rzutu rożnego. VfL miał problem z zagwarantowaniem sobie awansu i dopiero grając jedenastu na dziesięciu Daniel Ginczek potwierdził wyższość zespołu drugim golem. Bartosza Białka nie było w kadrze Wilków.

CFR Cluj odniósł zwycięstwo 1:0 w meczu na wyjeździe z Djurgardens IF. Mistrz Rumunii strzelił gola w 55. minucie. Vinicius poradził sobie ze zdezorientowanymi obrońcami, wyszedł wysoko w powietrze i strzelił głową tak mocno, że bramkarz szwedzkiego zespołu tylko obserwował futbolówkę szybującą do siatki. Grzegorz Sandomierski spędził 90 minut na ławce rezerwowych CFR.

Zakończyła się ciekawa przygoda B36 Torshavn w eliminacjach Ligi Europy. Drużyna z Wysp Owczych została pokonana 1:3 przez CSKA Sofia. W pierwszej połowie straciła dwa gole i choć po przerwie trafienie kontaktowe pozwoliło jej odzyskać wiarę w awans, to ostatnie słowo w sprawie wyniku należało do klubu z Bułgarii. Michał Przybylski rozegrał pełne spotkanie w B36.

Przedstawiciele czterech najsilniejszych lig w Europie przeszli w komplecie do decydującej rundy eliminacji. Poza wspomnianym VfL Wolfsburg awansowali angielski Tottenham Hotspur, hiszpańska Granada CF oraz włoski AC Milan. Rossoneri bez zakażonego koronawirusem Zlatana Ibrahimovicia trochę pomęczyli się z norweskim FK Bodo/Glimt, ale zwyciężyli 3:2 i to oni będą kolejnymi przeciwnikami zespołu Pawła Kieszka.

W drugim szeregu europejskich lig są między innymi francuska Ligue 1 oraz rosyjska Premier Liga. Ich przedstawiciele akurat odpadli. Stade de Reims było gorsze w konkursie rzutów karnych z węgierskim Fehervar FC, a FK Rostów przegrał 1:2 z Maccabi Hajfa. Drugi tydzień i druga pucharowa katastrofa Rosjan. W poprzedniej rundzie odpadło Dinamo Moskwa. Kompletnie nie wiedzie się też słowackim zespołom. DAC 1904 Dunajska Streda została zdemolowana 0:7 przez LASK i przez to Lech Poznań nie odniósł najwyższego zwycięstwa w rundzie.