PKO Ekstraklasa: remis w Krakowie. Raków Częstochowa świetnie wystartował, a Cracovia finiszowała

Raków Częstochowa wypracował sobie dwubramkową zaliczkę w kwadransie otwierającym mecz na stadionie Cracovii. Gospodarze do końca walczyli o przynajmniej punkt i wyszarpnęli go w doliczonym czasie strzałem na 2:2.

zawodnik Cracovii Matej Rodin (z lewej) i Vladislavs Gutkovskis (z prawej) z Rakowa Częstochowa PAP / Art Service / Na zdjęciu: zawodnik Cracovii Matej Rodin (z lewej) i Vladislavs Gutkovskis (z prawej) z Rakowa Częstochowa
Konfrontacja od samego początku była dynamiczna tak jakby trenerzy na odprawie przed meczem mieli dla swoich podopiecznych tylko jedno zalecenie: cała naprzód.

Raków po kwadransie miał dwubramkową zaliczkę, a kluczowym zawodnikiem gospodarzy był David Tijanić, który asystował przy bramce Tomasa Petraska oraz oddał perfekcyjne uderzenie z dystansu w okienko. Dopiero te dwa potężne ciosy obudziły Cracovię, która zaczęła odpowiadać swoimi atakami. Widowisko do końca pierwszej połowy polegało na wymianie ciosów bez gardy.

W 21. minucie Filip Piszczek strzelił gola kontaktowego po dośrodkowaniu Sergiu Hancy z rzutu rożnego i dzięki tej szybkiej odpowiedzi sprawa wyniku pozostawała otwarta. Drużyna z województwa małopolskiego miała jeszcze w tej części meczu szanse na dogonienie Rakowa. Na przykład Ivan Fiolić w ostatniej minucie podstawowego czasu dostał świetne podanie z głębi pola od Sergiu Hancy i wybiegł sam na sam z Jakubem Szumskim. Uderzenie z powietrza zostało poskromione przez golkipera gości.

Po przerwie Raków zagrał już ostrożniej i skoncentrował się na odpieraniu ataków Cracovii. Piłka często szybowała w pole karne przyjezdnych, ale tam radzili sobie z dośrodkowaniami oraz wstrzeleniami Tomas Petrasek oraz jego kompani z bloku obronnego Kamil Piątkowski i Maciej Wilusz. Jeszcze w podstawowym czasie trafić do bramki gości mogli Pelle van Amersfoort oraz Marcos Alvarez, ale Holender trafił w defensora, a Niemiec w poprzeczkę.

Pasy dobrały się do defensywy przyjezdnych w doliczonym czasie, a uderzenie Ivana Fiolicia z kilkunastu metrów zdecydowało o wyniku 2:2 i podziale punktów. Dramaturgia tej sytuacji była duża. Początkowo sędzia asystent nakazał nie uznać gola z powodu Mateja Rodina, jednak staranne nakreślenie linii przez arbitrów w wozie VAR sprawiło, że Piotr Lasyk wskazał na środek boiska już znacznie po upływie pierwotnie doliczonych minut. Na trybunach wybuchła szalona radość.

Dzięki bramce Ivana Fiolicia drużyna z Krakowa pozostaje niepokonana po pięciu kolejkach. Z kolei Raków zmarnował dobrą szansę na odniesienie czwartego zwycięstwa w PKO Ekstraklasie z rzędu i ugruntowanie swojej pozycji w czołówce.

Cracovia - Raków Częstochowa 2:2 (1:2)
0:1 - Tomas Petrasek 11'
0:2 - David Tijanić 15'
1:2 - Filip Piszczek 21'
2:2 - Ivan Fiolić 90'

Cracovia: Karol Niemczycki - Cornel Rapa, Matej Rodin, Dawid Szymonowicz, Sergiu Hanca - Milan Dimun (63' Tomas Vestenicky) - Ivan Fiolić, Pelle van Amersfoort, Florian Loshaj, Thiago (46' Marcos Alvarez) - Filip Piszczek (75' Rivaldinho)

Raków: Jakub Szumski - Kamil Piątkowski, Tomas Petrasek, Maciej Wilusz - Fran Tudor, David Tijanić (80' Piotr Malinowski), Petr Schwarz (90' Giannis Papanikolau), Igor Sapała, Marcin Cebula (60' Ivi Lopez), Patryk Kun (90' Andrzej Niewulis) - Vladislavs Gutkovskis (80' Sebastian Musiolik)

Żółte kartki: Van Amersfoort, Loshaj, Hanca (Cracovia) oraz Kun (Raków)

16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 30 6 7 17 29:60 25

Czy Raków Częstochowa będzie w górnej połowie tabeli PKO Ekstraklasy po rundzie jesiennej?