PKO Ekstraklasa: Wisła Kraków strzeliła sześć goli. Stal Mielec zmieciona z własnego boiska

Świetna partia Wisły Kraków w Mielcu. Przyjezdni sprowadzili beniaminka do roli tła, grali agresywnie oraz ofensywnie i zwyciężyli 6:0. Nie minęła godzina i Stal była na łopatkach.

piłkarze Wisły Kraków PAP / Darek Delmanowicz / Na zdjęciu: piłkarze Wisły Kraków
Wisła Kraków od początku pokazała, kto rządzi na boisku. Przyjezdni raz po raz sunęli w kierunku bramki gospodarzy i tworzyli zamieszanie w polu karnym Rafała Strączka. Piłka płynnie cyrkulowała między zawodnikami Białej Gwiazdy, przez co Stal Mielec miała problem z opuszczeniem własnej połowy boiska. Ten fragment przewagi został udokumentowany pierwszym golem.

W 10. minucie Michal Frydrych główkował na 1:0. Defensor zaskoczył ospałych obrońców Stali i strzelił z bliska do siatki po wrzucie z autu Dawida Abramowicza. W odpowiednim momencie wystartował, ominął przeciwników, a Rafał Strączek nie miał szans na uratowanie beniaminka.

Nową nadzieją Wiślaków na regularne strzelanie goli jest Felicio Brown Forbes, którego sprowadzili w ostatnim dniu okna transferowego z Rakowa Częstochowa. Występ w Mielcu rozpoczął od zmarnowana dwóch sytuacji podbramkowych, ale trzecią już wykorzystał. W 29. minucie strzelił na 2:0 piętą, będąc tyłem do bramki i tracąc równowagę. Okazało się, że im trudniej, tym łatwiej jest przymierzyć Forbesowi. Podawał Patryk Plewka, który popisał się rajdem na prawej stronie.

Trener Artur Skowronek triumfował w konfrontacji z klubem, który prowadził jeszcze w poprzednim sezonie. Właśnie ze Stali Mielec przeniósł się do Wisły Kraków, a jego obecni podopieczni siali spustoszenie na połowie gospodarzy. W 39. minucie Chuca strzelił z kilkunastu metrów na 3:0 po dograniu Yawa Yeboaha. Taki wynik nie pozostawiał złudzeń, która drużyna prezentuje się lepiej i jest na drodze po komplet punktów.

Wisła przed przerwą reprezentacyjną miała problem z wygrywaniem, nie pokonała trzech przeciwników z rzędu, ale w Mielcu zagrała jak nowo narodzona. Było to prostsze dlatego, że Stal statystowała. Już w poprzednim spotkaniu z Podbeskidziem Bielsko-Biała nie prezentowała się dobrze, a pojedyncze zrywy Petteriego Forsella i Pawła Tomczyka to było za mało, żeby podjąć walkę z przeciwnikiem z województwa małopolskiego.

Trener gospodarzy przeprowadził dwie zmiany w przerwie, ale zamiast coś nimi poprawić, to było jeszcze gorzej. Wisła Kraków była drapieżna i skuteczna tak jakby w Mielcu chciała odkupić wszystkie niepowodzenia sprzed przerwy reprezentacyjnej. Minęło tylko 10 minut drugiej połowy i zamiast 3:0 było 6:0. Dwa uderzenia do bramki Rafała Strączka oddał Yaw Yeboah, a jedno Patryk Plewka. Młody pomocnik wykonał dobitkę uderzenia Jeana Carlosa.

Stal próbowała strzelić gola honorowego, który choć odrobinę poprawiłby wynik meczu. Paweł Tomczyk był blisko, ale po przelobowaniu Mateusza Lisa znalazł się jeszcze Maciej Sadlok i interweniował blisko linii bramkowej. Tego dnia nawet szczęście nie sprzyjało gospodarzom, a Biała Gwiazda odniosła zwycięstwo 6:0 - najwyższe wyjazdowe w PKO Ekstraklasie od 19 września 2015 roku. Wtedy zdemolowała Podbeskidzie, tym razem padło na Stal.

0:6 - Patryk Plewka 55'

Stal: Rafał Strączek - Krystian Getinger (46' Andreja Prokić), Wojciech Błyszko, Kamil Kościelny, Marcin Flis (75' Mateusz Żyro) - Mateusz Matras, Maciej Urbańczyk - Petteri Forsell (60' Jakub Wróbel), Maciej Domański (46' Martin Sus), Grzegorz Tomasiewicz - Paweł Tomczyk (65' Łukasz Zjawiński)

Wisła: Mateusz Lis - Dawid Szot (71' Konrad Gruszkowski), Michal Frydrych, Maciej Sadlok, Dawid Abramowicz - Patryk Plewka, Vullnet Basha (89' Daniel Hoyo-Kowalski), Chuca - Yaw Yeboah, Felicio Brown Forbes (71' Fatos Beciraj), Jean Carlos Silva (78' Michał Mak)

Żółte kartki: Flis, Zjawiński (Stal) oraz Jean Carlos (Wisła)

16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 30 6 7 17 29:60 25

Czytaj także: Tomas Petrasek grał w przerwie reprezentacyjnej dla Czech Czytaj także: Damian Bohar już w nowym klubie. NK Osijek sprowadził lidera KGHM Zagłębia Lubin

Czy Wisła Kraków zakończy rundę jesienną w górnej połowie tabeli PKO Ekstraklasy?