Fortuna I liga: Arka Gdynia odrabia straty. Stomil Olsztyn nie poszedł za ciosem

Arka Gdynia wygrała 2:1 z Resovią, a jej zawodnik Juliusz Letniowski został współliderem klasyfikacji strzelców. Pójść za ciosem po odniesionym w środę zwycięstwie nie zdołał natomiast Stomil Olsztyn i został pokonany 0:1 przez GKS 1962 Jastrzębie.

Arkadiusz Kasperkiewicz WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: Arkadiusz Kasperkiewicz
Resovia po długiej serii meczów na wyjazdach mogła zacząć korzystać z atutu gry w Rzeszowie. Pierwszym występem wielkiego wrażenia nie zrobiła i zremisowała bezbramkowo z Sandecją Nowy Sącz. W sobotę podjęła Arkę, która w tym sezonie piorunująco wystartowała, ale zahamowała i w listopadzie media podniosły nawet temat zmiany szkoleniowca. Drużyna Ireneusza Mamrota oddaliła się od miejsc premiowanych awansem i teraz musi odrabiać straty.

Początkowo rozgrywał beniaminek, co można było uznać za małe zaskoczenie. Nie wynikło z tego ataku pozycyjnego nic poza niecelnym strzałem. Gra wyrównała się po kwadransie, ale była wyjątkowo nieatrakcyjna, a Arka nie miała dużo ciekawego do zaproponowania. Dopiero w 26. minucie była blisko objęcia prowadzenia po wstrzeleniu Szymona Drewniaka z rzutu wolnego.

Arka powoli, ale rozpędzała się. W 42. minucie szansę na gola dla niej miał Rafał Wolsztyński, ale spudłował głową po dośrodkowaniu Mateusza Żebrowskiego. To było ostatnie ostrzeżenie dla Resovii. W 43. minucie Adam Deja dał prowadzenie 1:0 gdynianom. Zebrał piłkę przed polem karnym i bez dłuższego zastanowienia strzelił płasko w narożnik bramki. Pomocnik zagrał w podstawowym składzie Arki po blisko miesiącu przerwy i zaznaczył powrót mocnym akcentem.

Regularnie trafia do bramki Juliusz Letniowski. Pomocnik strzelił w 48. minucie na 2:0 dla Arki z rzutu karnego. Podyktowanie jedenastki za faul Karola Twardowskiego na Bartoszu Kwietniu spowodowało żarliwe protesty gospodarzy, ale Letniowski nie pozwolił się zdekoncentrować. Dziewięć goli daje mu prowadzenie w klasyfikacji strzelców ligi wspólnie z Romanem Gergelem z Bruk-Betu. Sytuacja przyjezdnych w Rzeszowie stała się wygodna.

Podopieczni Mamrota z wyczuciem zarządzali wynikiem, a w jednej z sytuacji mogli liczyć na interwencję Daniela Kajzera. Resovia walczyła ambitnie, ale wiele z jej ataków nie wynikało. Jedno uderzenie celne przez 90 minut to zdecydowanie za mało, żeby spowodować zdenerwowanie u gdynian. Był jeszcze doliczony czas i w nim Maksymilian Hebel ustalił wynik na 1:2. Po jego strzale z półdystansu gra nawet nie została wznowiona przez sędziego.

Stomil Olsztyn zagrał na własnym stadionie po pozytywnym występie i przełomowym zwycięstwie w Kielcach. Przeciwnikiem zespołu Adama Majewskiego był przedostatni w tabeli GKS 1962 Jastrzębie, który na Warmii potrafił już w tym sezonie wygrać mecz Fortuna Pucharu Polski. Ekipa z województwa śląskiego ponownie sprawiała problemy Stomilowi i prowadziła 1:0 od 9. minuty dzięki strzałowi Farida Aliego. Gospodarze mieli dużo czasu, ale nie odpowiedzieli.

13. kolejka Fortuna I ligi:

Resovia - Arka Gdynia 1:2 (0:1)
0:1 - Adam Deja 43'
0:2 - Juliusz Letniowski (k.) 48'
1:2 - Maksymilian Hebel 90'

Stomil Olsztyn - GKS 1962 Jastrzębie 0:1 (0:1)
0:1 - Farid Ali 10'

Zagłębie Sosnowiec - Chrobry Głogów 1:2 (1:1)
0:1 - Jaka Kolenc 9'
1:1 - Filip Karbowy 27'
1:2 - Mikołaj Lebedyński 65'

GKS Bełchatów - Korona Kielce 0:1 (0:0)
0:1 - Jacek Podgórski (k.) 85'

GKS Tychy - Miedź Legnica 0:2 (0:1) 0:1 - Kamil Zapolnik 34' 0:2 - Szymon Matuszek 54'