Premier League. Leeds United - West Ham United. Polski mecz dla Młotów, ale otworzony golem Mateusza Klicha

To było bardzo żywiołowe otwarcie 12. kolejki Premier League. Na Elland Road Leeds United przegrało z West Ham United 1:2. Prowadzenie gospodarzom w 6. minucie dał Mateusz Klich, ale okazało się to trafieniem honorowym dla Pawi.

Krzysztof Sędzicki
piłkarze Leeds United cieszą się z bramki Mateusza Klicha PAP/EPA / Gareth Copley / Na zdjęciu: piłkarze Leeds United cieszą się z bramki Mateusza Klicha
Oba zespoły w poprzedniej serii gier przegrały swoje mecze. Pawie uległy na wyjeździe Chelsea 1:3, zaś Młoty w takim samym stosunku przegrały u siebie z Manchesterem United. W przypadku tych drugich przerwana została seria zwycięstw, która osiągnęła liczbę trzy.

- Nie dopisało nam szczęście w tamtym spotkaniu. Graliśmy dobrze przez 60-65 minut, a potem zabrakło nam zdecydowania. To frustrujące, że mamy piłkarzy o podobnym potencjale, a jednak przegrywamy. Mecz z Leeds pokaże nasze prawdziwe możliwości. To zespół, który uprzykrza życie każdemu. Trzeba zobaczyć ich mecze z Liverpoolem czy Manchesterem City, by zobaczyć, jak trudno z nimi się gra - podkreślał trener drużyny z Londynu David Moyes.

O ile w niektórych częściach Anglii na trybunach pojawiają się już kibice, o tyle Leeds nadal znajduje się w strefie z dość dużą liczbą zakażeń koronawirusem, więc fani beniaminka nie mogli pojawić się na meczu. A gdyby mogli, to zdecydowanie musieliby stawić się na spotkanie o czasie lub nieco przed pierwszym gwizdkiem, bo już w drugiej minucie zaczęło się dziać.

Łukasz Fabiański podhaczał w polu karnym Patricka Bamforda i arbiter Michael Oliver wskazał na "wapno". Rzut karny wykonywany przez Mateusza Klicha Fabiański obronił, ale VAR wykazał, że za szybko oderwał piętę z linii bramkowej, więc jedenastka musiała zostać powtórzona. Za drugim razem Klich uderzył w prawy dolny róg i trafił do siatki, choć trzeba przyznać, że jego rodakowi w bramce West Hamu niewiele brakowało, by tę piłkę obronić.

The Irons zdołali się jednak otrząsnąć i raz po raz atakowali bramkę Iliana Mesliera. Drogę do niej znaleźli w 24. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jarrod Bowena, które głową na bramkę zamienił Tomas Soucek. Choć przy piłce częściej byli gospodarze, to przyjezdni częściej szukali gola w pierwszej połowie.

Podania otwierające drogę do bramki Sebastienowi Hallerowi można byłoby liczyć na palcach nie jednej, a dwóch rąk, lecz brakowało porozumienia, dokładności lub celności przy strzałach napastnika drużyny z London Stadium. Końcówka pierwszej części gry ponownie dla The Peacocks, ale bez efektu bramkowego.

W drugiej połowie gospodarze za wszelką cenę kusili los. Poza strzałem Bamforda trzy minuty po wznowieniu i główce Rodrigo Moreno w doliczonym czasie gry nie stworzyli już nic, zupełnie jak nie oni. A po drugiej stronie dwoili się i troili Haller wraz z Benrahmą. Próbowali z bliska, z daleka, z przewrotki czy główką. Nie wychodziło.

Decydującego gola zdobył ich kolega Angelo Ogbonna, który w 80. minucie głową zamknął dośrodkowanie z rzutu wolnego Aarona Cresswella rozgrywającego 200. mecz w barwach West Ham United. Trzy punkty pojechały więc do północnego Londynu.

Przypomnijmy, że 13. kolejka Premier League rozpocznie się już we wtorek. Dzień później Leeds United podejmie Newcastle United, a West Ham United zmierzy się z Crystal Palace.

Leeds United - West Ham United 1:2 (1:1)
1:0 - Mateusz Klich 6' - z karnego
1:1 - Tomas Soucek 24'
1:2 - Angelo Ogbonna 80'

Leeds: Ilian Meslier - Stuart Dallas, Luke Ayling, Liam Cooper, Ezgan Alioski (46' Jamie Shackleton) - Kevin Phillips - Raphinha, Rodrigo Moreno, Mateusz Klich, Jack Harrison (46' Helder Costa) - Patrick Bamford (74' Tyler Roberts)

West Ham: Łukasz Fabiański - Vladimir Coufal, Fabian Balbuena, Angelo Ogbonna, Aaron Cresswell - Jarrod Bowen (85' Ben Johnson), Tomas Soucek, Declan Rice, Pablo Fornals (90+5 Robert Snodgrass) - Said Benrahma (84' Mark Noble) - Sebastien Haller.

Sędziował: Michael Oliver

Żółte kartki: Alioski (Leeds) - Fabiański, Noble (West Ham)