Superpuchar Hiszpanii. Real Sociedad - FC Barcelona. Katalończycy w finale. Awans po karnych

Dopiero konkurs rzutów karnych wyłonił pierwszego finalistę rozgrywek o Superpuchar Hiszpanii. Po dogrywce Barcelona remisowała z Realem Sociedad 1:1, ale lepiej wykonywała "jedenastki".

Michał Piegza
Pedri w walce o piłkę PAP/EPA / Rafa Alcaide / Na zdjęciu: Pedri w walce o piłkę
W Cordobie spotkali się piłkarze Realu Sociedad i FC Barcelony. Stawką spotkania był finał Superpucharu Hiszpanii.

Potyczka rozpoczęła się od ataków Realu. W 3. minucie głową uderzał Alexander Isak, piłka przeleciała tuż ponad poprzeczką. Dziewięć minut później Marca-Andre ter Stegena powinien pokonać Portu, ale mając sporo czasu i miejsca w polu karnym przymierzył metr obok bramki. Z kolei w 17. minucie po kontrze w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Isak, ale źle uderzył.

Po tej sytuacji ożywiła się Barcelona, która zagrała bez odpoczywającego Lionela Messiego. W 23. minucie sprzed pola karnego niecelnie uderzył Clement Lenglet. Trzy minuty później w bramkarza z ok. ośmiu metrów uderzył Martin Braithwaite.

Zespół Ronalda Koemana prowadzenie objął sześć minut przed przerwą. Antoine Griezmann z lewej strony dośrodkował na piąty metr. Nadbiegający Frenkie De Jong uderzeniem głową trafił do bramki.

Po zmianie stron dość szybko wyrównał Real Sociedad. W 49. minucie po wrutce z lewej flanki dość przypadkowo ręką zagrał De Jong. Sędzia momentalnie wskazał na rzut karny, a VAR uznał, że miał rację. "Jedenastkę" pewnie wykorzystał Mikel Oyarzabal.

Strata gola obudziła Barcelonę, która zaatakowała. Katalończykom brakowało jednak skuteczności. Okazję zmarnował Griezmann. Francuz nie trafił w bramkę w 59. minucie. Bliżej celu był dwie minuty później Ousmane Dembele, który tuż obok słupka płasko uderzył z ok. 16 metrów.

Później tempo meczu spadło, gra przeniosła się w okolice środka boiska. Brakowało spięć pod bramkami i uderzeń. Na takowe trzeba było czekać do 77. minuty. Jednak strzał Pedriego obronił Alex Remiro. Do końca regulaminowego czasu piłkarze nie stworzyli już sobie dobrej okazji i sędzia zarządził dogrywkę.

W niej w 94. minucie okazję miał Joseba Zaldua. Rezerwowy uderzył sprzed pola karnego pod poprzeczkę. Kapitalnie w bramce zachował się ter Stegen. Sześć minut później po kontrze w dobrej sytuacji wprost w bramkarza Realu Sociedad uderzył Dembele.

Decydująca dla losów spotkania mogła być 112. minuta. Wówczas strzał Griezmanna wylądował w rękach bramkarza. Kilkanaście sekund później groźnie zrobiło się po drugiej stronie boiska. Jednak Oyarzabal nie zdołał pokonać ter Stegena. Z kolei pięć minut przed końcem dogrywki z pola bramkowego przymierzył Adnan Januzaj, ter Stegen instynktownie odbił piłkę. W 118. minucie z rzutu wolnego przymierzył Januzaj, futbolówka zatrzymała się na słupku.

O awansie do finału zadecydować musiał konkurs rzutów karnych. W nich Real Sociedad zmarnował trzy próby, a Barcelona dwie. W efekcie Katalończycy awansowali do finału Superpucharu Hiszpanii. Zagrają w nim ze zwycięzcą czwartkowej potyczki Realu Madrym z Athletikiem Bilbao.

Real Sociedad - FC Barcelona 1:1 (1:1, 0:1) k. 2:3
0:1 - Frenkie De Jong 39'
1:1 - Mikel Oyarzabal (k.) 51'