Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

W ilu krajach odbędzie się Euro 2020? Jest decyzja UEFA

UEFA rozwiała wątpliwości i poinformowała, że Euro 2020 ma zachować swój paneuropejski charakter. Zgodnie z intencją piłkarskiej unii, turniej ma się odbyć w 12 krajach.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
Włosi Emerson (z lewej) i Alessandro Bastoni (z prawej) oraz Polak Sebastian Szymański (w środku) PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Włosi Emerson (z lewej) i Alessandro Bastoni (z prawej) oraz Polak Sebastian Szymański (w środku)

W środę władze UEFA, na czele z prezydentem Aleksandrem Ceferinem, spotkały się z przedstawicielami 12 krajów-gospodarzy mistrzostw. Po spotkaniu Ceferin ogłosił, że zamiarem UEFA jest zorganizowanie turnieju według pierwotnego planu.

- UEFA zobowiązała się do zorganizowana Euro 2020 w 12 wcześniej wytypowanych miastach. To sztandarowy turniej piłki reprezentacyjnej w Europie, który jest ważnym źródłem finansowania piłki amatorskiej i szerszego rozwoju futbolu - przekazał Słoweniec.

XVI Mistrzostwa Europy miały się odbyć na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku, ale z powodu wybuchu pandemii COVID-19 turniej został przełożony na ten rok. Po tym, jak druga fala pandemii przelała się po Europie, sens organizowania mistrzostwa w 12 krajach podawano pod wątpliwość.

- Jestem optymistą, że im bliżej turnieju, sytuacja z wirusem będzie inna. To ważne, by dać miastom-gospodarzom i rządom tak dużo czasu, ile możemy, by przygotowały dokładny obraz tego, czego można spodziewać się w czerwcu i lipcu - powiedział Ceferin.

Na razie mecze piłkarskie w zdecydowanej większości państw europejskich odbywają się bez udziału publiczności. Prezydent UEFA wierzy, że mecze Euro 2020 zostaną rozegrane z publicznością: - Kibice są ważnym czynnikiem, który sprawia, że piłka jest wyjątkowa. Musimy zrobić wszystko, by umożliwić im powrót na stadionu.

Euro 2020 miało się odbyć dokładnie 60 lat po rozegraniu pierwszych mistrzostw Europy, więc w celu uczczenia okrągłej rocznicy UEFA postanowiła nadać turniejowwi charakter paneuropejski. Mistrzostwa mają się odbyć w 12 krajach Starego Kontynentu: od hiszpańskiego Bilbao po azerskie Baku i od rosyjskiego Petersburga po włoski Rzym.

Polska swoje mecze rozegra w irlandzkim Dublinie i hiszpańskim Bilbao. Rywalami Biało-Czerwonych w fazie grupowej będą Słowacy, Hiszpanie i Szwedzi. Euro 2020 ruszy 11 czerwca, a finał zaplanowany jest na 11 lipca.

Miasta-gospodarze Euro 2020:
Amsterdam (Hollandia)
Baku (Azerbejdżan)
Bilbao (Hiszpania)
Budapeszt (Węgry)
Bukareszt (Rumunia
Dublin (Irlandia)
Glasgow (Szkocja)
Kopenhaga (Dania)
Londyn (Anglia)
Monachium (Niemcy)
Petersburg (Rosja)
Rzym (Włochy)

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Tak strzela następca Leo Messiego

Czy organizacja Euro 2020 w 12 krajach to dobra decyzja w dobie pandemii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×