PKO Ekstraklasa. Radość mimo bólu. Kamil Biliński dał wygraną Podbeskidziu Bielsko-Biała

Górnik Zabrze prowadził od 10. minuty, ale nie utrzymał korzystnego wyniku. Bohaterem był Kamil Biliński i to mimo tego, że nie wykorzystał rzutu karnego. Strzelił dwa gole, a po drugim z nich nie był już w stanie kontynuować gry z powodu kontuzji.

Łukasz Witczyk
piłkarz Podbeskidzia Bielsko-Biała Mateusz Marzec (z lewej) i Adrian Gryszkiewicz (z prawej) z Górnika Zabrze PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: piłkarz Podbeskidzia Bielsko-Biała Mateusz Marzec (z lewej) i Adrian Gryszkiewicz (z prawej) z Górnika Zabrze
Podbeskidzie Bielsko-Biała przed tygodniem wygrało u siebie z Legią Warszawa 1:0, co dodało bielszczanom wiary w siebie, a trener Robert Kasperczyk o swoich piłkarzach mówił w samych superlatywach. - Co tydzień chciałbym to mówić - tymi słowami kończył konferencję prasową po wygranej nad Legią. Starcie z Górnikiem Zabrze pokazało, że walka o utrzymanie nie będzie łatwa.

Górnik dobrze rozpoczął mecz z Góralami. Już w 10. minucie zabrzanie objęli prowadzenie. Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego Erik Janza posłał idealne dośrodkowanie w pole karne, a tam strzałem głową Michala Peskovicia pokonał Michał Koj. Stoper zabrzan w pierwszej połowie jeszcze raz wpakował piłkę do bramki, ale wtedy po trzyminutowej analizie dopatrzono się minimalnego spalonego.

Górale nie potrafili stworzyć zagrożenia pod bramką rywala. Zabrzanie dobrze grali w defensywie i na niewiele pozwalali przeciwnikom. Gry nie ułatwiał też stan boiska i temperatura wynosząca - 6 stopni Celsjusza. Po pierwszej połowie szkoleniowiec Podbeskidzia nie miał powodów do radości, ale godzinę później znów mógł chwalić swoich zawodników.

Po przerwie do ataków ruszyli bielszczanie. Górnik skupił się na obronie korzystnego rezultatu i nastawił na grę z kontry. Podbeskidzie z biegiem czasu coraz groźniej atakowało. W 65. minucie powinno być 1:1, ale zabrzan uratował Janza, który po strzale Gergo Kocsisa wybił piłkę z linii bramkowej. Po tej sytuacji goście jeszcze bardziej cofnęli się do defensywy.

W 79. minucie Podbeskidzie doprowadziło do remisu. Janza sfaulował Kamila Bilińskiego na linii pola karnego i arbiter po analizie VAR wskazał na jedenasty metr. Ze strzałem Bilińskiego z rzutu karnego poradził sobie Martin Chudy, ale odbił piłkę przed siebie i Biliński miał okazję do dobitki. Tej już nie zmarnował.

Kilka minut później Biliński doznał kontuzji barku. Kontynuował jednak grę i został bohaterem. W 90. minucie po wrzutce z rzutu rożnego uciekł Danielowi Ściślakowi i strzałem głową z kilku metrów znów pokonał Chudego. Po tym złapał się za kontuzjowany bark i nie był już w stanie grać dalej. To była radość mimo ogromnego bólu. Górnik za cofnięcie do defensywy zapłacił wysoką celę i nie zdobył nawet punktu.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Górnik Zabrze 2:1 (0:1)
0:1 - Michał Koj 10'
1:1 - Kamil Biliński 79'
2:1 - Kamil Biliński 90'

W 79. minucie Kamil Biliński nie wykorzystał rzutu karnego. Martin Chudy obronił jego strzał.

Podbeskidzie Bielsko-Biała: Michal Pesković - Filip Modelski, Rafał Janicki, Milan Rundić, Petar Mamić - Mateusz Marzec (66' Karol Danielak), Jakub Bieroński (46' Dominik Frelek), Desley Ubbink (46' Jakub Hora), Gergo Kocsis, Marko Roginić - Kamil Biliński.

Górnik Zabrze: Martin Chudy - Przemysław Wiśniewski, Michał Koj, Adrian Gryszkiewicz - Giannis Masouras, Alasana Manneh (85' Daniel Ściślak), Krzysztof Kubica, Bartosz Nowak (72' Roman Prochazka), Erik Janza - Alex Sobczyk (53' Norbert Wojtuszek), Jesus Jimenez (85' Piotr Krawczyk).

Żółte kartki: Jakub Bieroński, Gergo Kocsis, Kamil Biliński, Marko Roginić (Podbeskidzie Bielsko-Biała) oraz Przemysław Wiśniewski, Michał Koj (Górnik Zabrze).

Robert Lewandowski przed wielką szansą. Mówi o "jednym z największych osiągnięć w historii piłki"