KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

El. MŚ 2022. Koniec rozważań. Polacy nie przyklęknęli na Wembley

Jeszcze na kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem meczu Anglia - Polska w naszym kraju rozgorzała dyskusja. Czy nasi reprezentanci powinni przyklęknąć w ramach wsparcia ruchu "Black Lives Matter"? Ostatecznie nie zdecydowali się na taki gest.

Bartłomiej Bukowski
Bartłomiej Bukowski
Polacy i Anglicy przed meczem na Wembley Newspix / MICHAL ZEMANEK / Na zdjęciu: Polacy i Anglicy przed meczem na Wembley

W ostatnich dniach jednym z głośniejszych tematów w polskich mediach, a zwłaszcza social mediach, było to, czy reprezentanci Polski uklękną przed meczem z Anglią. Gest ma na celu pokazanie walkę z nierównościami na tle rasowym i wsparcie ruchu Black Lives Matter.

Ostatecznie, na chwilę przed rozpoczęciem meczu na taki ruch zdecydowali się jedynie Anglicy. Reprezentanci Polski wskazali w tym czasie jedynie naszywkę z napisem "UEFA Respect", który nawiązuje do prowadzonej przez europejską federację kampanii przeciwko rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji na koszulkach.

Specjalny komunikat w tej sprawie, na oficjalnej stronie zamieścił też PZPN.

"Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że piłkarze reprezentacji Polski przed meczem z Anglią na Wembley zajęli neutralne i apolityczne stanowisko wobec inicjatywy Black Lives Matter. Jednocześnie podkreślamy, że wszyscy reprezentanci Polski są solidarnie przeciwni wszelkim przejawom rasizmu i nietolerancji" - podkreślono w oświadczeniu.

"PZPN w swoich statutowych działaniach i powinnościach zawsze kierował się otwartością, przestrzeganiem zasad równości, tolerancji i równouprawnienia wobec wszystkich ludzi, niezależnie od ich miejsca zamieszkanie, koloru skóry, wyznania oraz poglądów politycznych" - dodano w dalszej części.

W Wielkiej Brytanii kładzie się bardzo duży nacisk na wsparcie wspomnianej inicjatywy. Od przyklęknięcia swoje mecze rozpoczynają m.in. zawodnicy grający w Premier League. Wcześniej natomiast na podobny gest zdecydowali się piłkarze San Marino, gdy rozgrywali swój mecz eliminacyjny z Anglikami.

Takiej samej postawy gospodarze meczu na Wembley oczekiwali od Polaków. U nas w kraju spotkało się to jednak ze sporą krytyką. Zbigniew Boniek otwarcie nazywał to "populizmem", zaś rzecznik reprezentacji - Jakub Kwiatkowski mówił, że nie spodziewa się, by doszło do takiego gestu.

Nie tylko Polacy nie wykonali wspomnianego gestu. Czesi w meczu z Walią, podobnie jak Polacy, wskazali na naszywkę z napisem "respect".

W ostatnim czasie głośno przeciwko przyklękaniu sprzeciwił się także Wilfried Zaha. Czarnoskóry piłkarz Crystal Palace stwierdził, że to pusta postawa, która niewiele zmienia, a on i jego znajomi wciąż spotykają się z przejawami ataków na tle rasowym.

Sama UEFA, choć mocno wspiera walkę z rasizmem, nie wymaga tego typu zachowań. Stąd też, we wcześniejszych spotkaniach reprezentacji Polski, z Węgrami czy Andorą, nie było mowy o przyklęknięciu.

Czytaj także:
Zagadkowe słowa prezesa Bayernu ws. Lewandowskiego. "To jeszcze nie koniec"
Wojciech Szczęsny niczym mur. Umie grać z największymi

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: polska liga i przypadkowy, wspaniały gol
Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (27)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×