Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

1111 meczów piłkarskich w telewizorze

Przy założeniu spędzania przed telewizorem 8 godzin dziennie, obejrzenie takiej liczby spotkań zajęłoby nam nieco ponad 34 lata.
JB
1111 meczów piłkarskich WP SportoweFakty / 1111 meczów piłkarskich

Na tyle gwarantowana jest minimalna żywotność telewizorów z ekranami OLED – standardem, który przebojem wdarł się do domów nie tylko fanów piłki nożnej. Już za kilkanaście tygodni czekają nas przełożone ze względu na pandemię rozgrywki Mistrzostw Europy – Euro 2021 (2020). To dobry czas, by rozważyć wymianę telewizora – najlepiej na taki, dzięki któremu będziemy w stanie doświadczyć nieporównywalnych wrażeń z tego piłkarskiego święta.

OLED to wyświetlacze opracowane przez firmę LG, zbudowane z elektronicznych diod elektroluminescencyjnych. Oznacza to, że każdy piksel, z którego składa się obraz, sam emituje światło. Są olbrzymim krokiem naprzód w technologii wyświetlania obrazu – w przeciwieństwie do ekranów LCD nie wymagają dodatkowego podświetlenia, dzięki czemu czerń jest głęboka i prawdziwie czarna. Z konstrukcji takiego ekranu i zastosowanej w telewizorach LG technologii wynika jednak dużo więcej – wysoki kontrast, żywe kolory, a przede wszystkim realistyczne odwzorowanie ruchu.

Odwzorowanie ruchu – rzecz kluczowa
Samoświecące piksele w telewizorach LG OLED są idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wyświetlanie dynamicznych, szybko zmieniających się obrazów – co ma znaczenie zwłaszcza w kontekście meczów piłkarskich. Ekrany te eliminują efekt rozmycia i migotania, które to występują w tradycyjnych panelach LCD.

Poświata – czyli rozmazanie ruchu – jest irytującym zjawiskiem i uciążliwą przeszkodą podczas oglądania. O ile partie szachów raczej nie charakteryzują się dużą dynamiką, to w przypadku piłki nożnej rozmyciem ruchu zawodników czy piłki będziemy zmęczeni przed końcem pierwszej połowy. OLED Motion Pro to funkcja, która likwiduje ten niepożądany efekt, pozwalając na dostrzeżenie nawet najmniejszego ruchu.

Dynamika, jasność, kontrast
Każdy szczegół nie będzie wiele wart – a wręcz przeciwnie, może tylko podnosić irytację – jeśli bardzo ostry obraz nie będzie zmieniał się płynnie. Aby przedstawić ruch w jak najbardziej naturalny sposób, telewizory LG OLED wyposażone są w matrycę z odświeżaniem z częstotliwością 100Hz, rozdzielczością 4K oraz HDR (high dynamic range). Wszystko to jest gwarancją płynnie zmieniających się obrazów, wysokiego kontrastu oraz doskonałej reprodukcji kolorów.


Rozmiar i szerokie kąty
Przy wymianie telewizora ciężko posłużyć się frazą „zbyt duży” – wiadomo, im większy ekran tym lepszy ekran. Prawda jest jednak taka, że rozmiar ekranu powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, w którym będzie wykorzystywany, oraz do odległości, w jakiej widz będzie go oglądał. Rozmiar 55 cali wydaje się minimum pozwalającym cieszyć się wysoką jakością obrazu. Warto jednak sprawdzić, czy taki ekran nie będzie za mały. Przyjmuje się, że odległość od ekranu powinna zawierać się między dwukrotnością a czterokrotnością przekątnej. W sieci bez trudu znajdziemy kalkulatory on-line, które uwzględniając rozdzielczość matrycy, pozwolą obliczyć idealną odległość od kanapy czy fotela.

Warto zwrócić uwagę, że nie zawsze rozkład mieszkania pozwala na ustawienie ekranu na wprost siedziska – co w ekranach innej klasy może zaburzać widzenie i perspektywę. Szerokie kąty w telewizorach LG OLED sprawiają, że nie trzeba siedzieć na wprost matrycy, by cieszyć się najwyższą jakością obrazu.

Dla fanów sportu przygotowano także dodatkową funkcję, dzięki której nie przegapimy interesującego nas meczu. Alarm Sportowy (Sport Alert) wyśle nam powiadomienia przed meczem, w jego trakcie i po jego zakończeniu. Niby mała rzecz, a cieszy.

Sztuczna inteligencja, czyli automatyczne dopasowanie parametrów
Różne rodzaje treści wymagają indywidualnych ustawień ekranu – czego innego oczekujemy po wspomnianych szachach niż np. po finale Mistrzostw Europy. Procesory α9 i α7 Gen4 AI w telewizorach LG OLED wykorzystują algorytmy głębokiego uczenia (ang. deep learning, przedsmak sztucznej inteligencji) do wykrywania gatunku treści wyświetlanych na ekranie. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest automatyczne przejście w tryb sportowy, w którym obraz (bez względu na dyscyplinę) zawsze będzie wyraźny i płynny.
Zarówno podczas oglądania, jak i ... grania.

FIFA czy PES
Dzięki standardowi HDMI 2.1 telewizory LG OLED nadają się idealnie do gry na konsolach nowej generacji. Tryb ALLM (Automatic Low Latency Mode) zmniejsza input lag do poziomu poniżej 13 ms, gwarantując, że wciśnięcie klawisza bez żadnego opóźnienia skutkować będzie momentalną zmianą akcji na ekranie. Z kolei za zachowanie najwyższej płynności ruchu odpowiada częstotliwość odświeżania na poziomie do 120 kl./s. Równie ważny jak obraz jest dźwięk – eARC to wzmocniony kanał zwrotny audio, który pozwala na wydobycie z gry najlepszego możliwego dźwięku. Wyobraźmy sobie tylko owację całego stadionu, gdy grając jako reprezentacja Polski, wygrywamy Mistrzostwa Świata. I to wszystko bez względu na platformę – z LG OLED idealną płynnością gier w najwyższej jakości możemy cieszyć się zarówno na konsoli (dzięki FreeSync / HDMI VRR), jak i na PC (dzięki G-Sync i FreeSync).

Telewizory LG OLED są wręcz stworzone dla graczy – dlatego producent przygotował specjalną promocję, w ramach której przy zakupie modeli z serii OLED Gallery nabywcy w prezencie otrzymają konsolę Xbox Series X z kontrolerem, dwoma grami i trzymiesięcznym dostępem do Game Pass.


Piłkarskie święta – miejmy możliwość je docenić
Pandemia wywróciła nasze życia do góry nogami. Zbliżające się Mistrzostwa Europy najprawdopodobniej wszyscy będziemy oglądali w zaciszu naszych domów. Korzystanie z telewizorów LG OLED nie zastąpi stadionowej atmosfery, ale może nas do niej bardzo zbliżyć.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Materiał Partnera
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×