KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Już nie tylko Zbigniew Boniek. Okręgowe związki też walczą o odmrożenie amatorskiej piłki nożnej

Powrót amatorskiego futbolu dzieci i dorosłych - do walki o odmrożenie tej gałęzi przystąpił już nie tylko Zbigniew Boniek, ale też okręgowe związki piłki nożnej.
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Paweł Wojtala Newspix / Adam Jastrzebowski / Na zdjęciu: Paweł Wojtala

Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Wojtala wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zwraca uwagę, że o ile wcześniej podejście władz było bardzo przyjazne, teraz sytuacja jest odwrotna i wymaga działań.

"Amatorska piłka nożna w innych krajach wraca do normalnego funkcjonowania, podczas gdy środowisko futbolowe w Polsce znalazło się w zawieszeniu. Dlatego też działając w imieniu ponad siedmiu tysięcy zrzeszonych klubów i niemal pół miliona zrzeszonych zawodniczek i zawodników, zwracamy się z prośbą o modyfikację obowiązujących przepisów celem umożliwienia powrotu do ligowej rywalizacji wszystkim zainteresowanym, zarówno dzieciom i młodzieży, jak również zespołom seniorskim" - pisze Paweł Wojtala.

Sternik WZPN zwrócił uwagę, że w połowie ubiegłego sezonu nikt nie kwestionował zawieszenia rozgrywek w związku z wybuchem pandemii, nie szukano też obchodzenia przepisów. "Nadszedł jednak czas, gdy czujemy się w obowiązku wystąpić z wnioskiem o zmianę przepisów w oparciu o udokumentowane fakty dotyczące ryzyka zakażenia w trakcie meczów piłkarskich. Badania w tym zakresie były prowadzone w różnych miejscach świata i dostarczają podobnych wniosków" - zaznaczył.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: piłka leciała, leciała i leciała. Gol z 90 metrów!

W liście skierowanym do szefa rządu powołano się na badania naukowców z Danii i Holandii. Wykazały one, że podczas 90-minutowego meczu kontakt mogący poskutkować zakażeniem koronawirusem trwa sumarycznie tylko 88 sekund. Przedstawiono ponadto wyniki badań z Dolnego Śląska, dotyczące aktywności fizycznej dzieci z tego regionu.

"W zależności od grupy wiekowej dzieci, od 68,3 do 77,9 proc. rodziców stwierdziło, że aktywność fizyczna ich pociech w czasie wolnym obniżyła się w porównaniu do okresu przed pandemią. Średnio ponad 40 proc. dzieci deklarujących udział w zorganizowanych zajęciach (np. treningach klubowych) odpowiedziało, że przed pandemią uczestniczyło w nich w większym wymiarze czasu. Sam udział w tego typu aktywnościach zadeklarowała mniej niż połowa dzieci" - dodał Wojtala w swoim liście.

Prezes WZPN apeluje na koniec o odmrożenie sportu amatorskiego dzieci i młodzieży przy zachowaniu warunku braku publiczności.

W tej sprawie działa też prezes PZPN Zbigniew Boniek. - Zostały nam narzucone z góry jakieś wytyczne, których nie potrafię zrozumieć. Skoro gramy na poziomie zawodowym, to uważam, że współzawodnictwo dzieci, młodzieży i amatorów też powinno być dozwolone. - Trzeba mieć odwagę i zezwolić na współzawodnictwo sportowe na otwartej przestrzeni, oczywiście z zachowaniem jakiegoś reżimu - stwierdził niedawno w rozmowie z serwisem TVP Sport.

Od końcówki marca w Polsce rozgrywane są tylko mecze z udziałem zawodowców. Rozgrywki amatorskie zostały zawieszone. Nie gra również Centralna Liga Juniorów, ani młodsze grupy dziecięce i młodzieżowe. Zamknięte są nawet "orliki".

Czytaj także:
Rusza epokowa inwestycja Lecha Poznań. Pochłonie miliony
Niedosyt trenerów Warty Poznań i Stali Mielec. Leszek Ojrzyński miał jeszcze jedno uczucie

Czy amatorski futbol powinien zostać niezwłocznie odmrożony?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×