PKO Ekstraklasa. Sensacja w Bielsku-Białej. Koniec marzeń Lecha Poznań

Lech Poznań jeszcze marzył o europejskich pucharach, ale po piątkowym meczu w Bielsku-Białej musi już o nich zapomnieć. Podbeskidzie wygrało z Kolejorzem 1:0 po pięknym trafieniu Marko Roginicia.

Łukasz Witczyk
Na zdjęciu od lewej: Nika Kvekveskiri i Desley Ubbink PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu od lewej: Nika Kvekveskiri i Desley Ubbink
Zarówno Podbeskidzie Bielsko-Biała, jak i Lech Poznań w końcówce sezonu mają o co walczyć. Górale marzą o utrzymaniu w elicie, ciułają punkty, ale wciąż są w ogonie tabeli. Po 26. kolejce mają tyle samo "oczek" co ostatnia Stal Mielec, ale ekipa z Podkarpacia ma o jeden mecz rozegrany mniej. Z kolei Lech walczy o czwarte miejsce, które może zagwarantować grę w europejskich pucharach. Poznaniacy nie mogą sobie jednak pozwolić na jakąkolwiek stratę punktów.

Faworytem spotkania był Kolejorz, ale Podbeskidzie w ostatnich meczach pokazało swój góralski charakter, co zwiastowało wyrównany mecz. Od początku aktywniejsi w ofensywie byli przyjezdni. Już w 11. minucie mogło być 1:0 dla gości, ale Michal Pesković obronił strzał Mikaela Ishaka. Kwadrans później napastnik Lecha miał kolejną okazję, ale tym razem nieznacznie spudłował.

Z biegiem czasu Podbeskidzie przeważało, ale ograniczało się do stwarzania zagrożenia po stałych fragmentach. Najbliżej zaskoczenia bramkarza Lecha był w 43. minucie tuż obok słupka uderzył Milan Rundić. Pierwsza połowa nie zachwyciła tempem i poziomem. Zakończyła się bezbramkowym remisem.

W drugiej części gry początkowo znów częściej atakował Lech. Szanse miał Ishak, ale dobrze grała defensywa Podbeskidzia, która łapała napastnika w pułapki ofsajdowe. To jednak Górale zadali jako pierwsi cios. W 74. minucie Marko Roginić wykorzystał błąd obrony Lecha, zszedł z boku boiska przed pole karne i fenomenalnym strzałem w okienko pokonał van der Harta.

Górale cieszyli się z trafienia, ale też błyskawicznie skupili na defensywie. Za to Lech rzucił się do ataków i starał się znaleźć sposób na autokar zaparkowany w polu karnym Podbeskidzia. Bielszczanie nie dali sobie odebrać prowadzenia i odnieśli ważny triumf w walce o utrzymanie w PKO Ekstraklasie. Podbeskidzie po ostatnim gwizdku cieszyło się niczym ze zdobycia mistrzostwa Polski.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lech Poznań 1:0 (0:0)
1:0 - Marko Roginić 74'

Podbeskidzie Bielsko-Biała: Michal Pesković - Karol Danielak, Filip Modelski, Rafał Janicki, Milan Rundić, Petar Mamić (70' David Niepsuj) - Michał Rzuchowski (64' Marco Tulio), Desley Ubbink (61' Jakub Hora), Jakub Bieroński (64' Dominik Frelek) - Kamil Biliński (70' Peter Wilson), Marko Roginić.

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Lubomir Satka, Bartosz Salamon, Thomas Rogne, Wasyl Kraweć - Michał Skóraś, Jesper Karlstrom, Pedro Tiba, Nika Kwekweskiri (75' Dani Ramirez), Jakub Kamiński (75' Jan Sykora)- Mikael Ishak (79' Aron Johannsson).

Żółte kartki: Michał Rzuchowski, Filip Modelski (Podbeskidzie Bielsko-Biała) oraz Wasyl Kraweć, Mikael Ishak, Michał Skóraś (Lech Poznań).

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)