Stal Mielec dokonała cudu w Poznaniu! Dwa auty, dwa gole i utrzymanie wciąż realne

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu od lewej: Mateusz Matras, Dani Ramirez i Maciej Urbańczyk

Stal Mielec w nieprawdopodobnych okolicznościach wygrała na wyjeździe z Lechem Poznań 2:1. Gospodarze dominowali przez całe spotkanie, w końcu strzelili gola na 1:0, ale w doliczonym czasie gry stracili dwie bramki po wyrzutach piłki z autu!

W tym artykule dowiesz się o:

Ależ to było spotkanie. Lech Poznań przeważał od pierwszych minut, dłużej utrzymywał się przy piłce, ale brakowało skuteczności. Gdy jednak w 80. minucie gola strzelił wreszcie Tymoteusz Puchacz, wydawało się, że gospodarze są na dobrej drodze, by odnieść zwycięstwo. Stal Mielec do tego momentu w zasadzie nie zagrażała bramce Filipa Bednarka.

W końcówce na boisku pojawił się jednak Petteri Forsell. I reprezentant Finlandii całkowicie odmienił losy spotkania, dwukrotnie daleko wyrzucając piłkę z autu, co prokurowało olbrzymie zamieszanie w polu karnym Lecha. Najpierw gola samobójczego strzelił Wasyl Kraweć, a w ostatniej minucie doliczonego czasu gry kibiców Stali do euforii doprowadził Jonathan de Amo.

To był gol, być może, na wagę utrzymania Stali w PKO Ekstraklasie.

A przecież nic na to nie wskazywało. W sobotnim meczu w Poznaniu to Lech miał optyczną przewagę. Gospodarze rozgrywali piłkę, mozolnie budowali kolejne akcje, lecz w ofensywie byli całkowicie bezbarwni. Co prawda nie można było narzekać na liczbę strzałów, bo Kolejorz oddał ich w sumie dwadzieścia (przy zaledwie pięciu gości), natomiast można, a nawet trzeba przyczepić się do jakości tychże uderzeń.

Najgroźniej było wtedy, gdy do piłki dochodził Puchacz, ale i jemu brakowało nieco precyzji. Raz trafił w słupek, później minimalnie spudłował. W końcu strzelił gola, ale i to okazało się za mało. Coś z niczego próbował wymyślić Dani Ramirez - to po jego kapitalnym podaniu w sytuacji sam na sam z bramkarzem Stali znalazł się Alan Czerwiński, lecz obrońca Lecha przegrał ten pojedynek.

Kolejorz jednak nie odpuszczał i cały czas starał się atakować. Stal była bezradna, jej piłkarze rzadko przedostawali się na połowę przeciwnika. Lech bił głową w mur, ale na dziesięć minut przed końcem objął prowadzenie. Kolejny strzał tego wieczora oddał Puchacz, a piłka po niefortunnej interwencji Bożidara Czorbadżijskiego kompletnie zmyliła Rafała Strączka.

Wydawało się, że gospodarze mają trzy punkty w kieszeni, ale po wyrzucie piłki z autu i ogromnym zamieszaniu w polu karnym gola samobójczego strzelił Wasyl Kraweć. Warto dodać, że był to jeden z jego pierwszych kontaktów z piłką, bo chwilę wcześniej pojawił się na murawie. A w ostatniej minucie doliczonego czasu gry gospodarze dali się zaskoczyć w niemal identyczny sposób, co kosztowało ich utratę całej puli.

Lech Poznań - Stal Mielec 1:2 (0:0)

1:0 Tymoteusz Puchacz 80' 1:1 Wasyl Kraweć (s.) 90' 1:2 Jonathan de Amo 90+7'

Lech: Filip Bednarek - Alan Czerwiński, Lubomir Satka, Antonio Milić, Tymoteusz Puchacz - Michał Skóraś (65' Jan Sykora), Jesper Karlstrom (70' Nika Kwekweskiri), Pedro Tiba, Dani Ramirez, Jakub Kamiński (88' Wasyl Kraweć) - Aron Johannsson (65' Filip Szymczak).

Stal: Rafał Strączek - Robert Dadok (73' Albin Granlund), Jonathan de Amo, Bożidar Czorbadżijski, Marcin Flis, Krystian Getinger - Maciej Urbańczyk (84' Petteri Forsell), Mateusz Matras (84' Maciej Jankowski), Grzegorz Tomasiewicz - Maciej Domański (67' Andreja Prokić), Mateusz Mak (67' Aleksandar Kolew).

Żółte kartki: Milić, Sykora (Lech) oraz Mak, Matras (Stal).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).