Serie A: Juventus uratował sezon i budżet. Nietypowy wyczyn Wojciecha Szczęsnego

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jonathan Moscrop / Na zdjęciu: piłkarze Juventusu Turyn cieszą się z bramki

Stara Dama wydawała się w pewnym momencie sezonu skazana na występ w Lidze Europy. Drużyna Andrei Pirlo nie złożyła broni, a wygrana 4:1 z Bologna FC dała jej awans do Ligi Mistrzów. Przy jednym z goli asystował Wojciech Szczęsny.

Trudno było spodziewać się problemów Juventusu. Podopieczni Andrei Pirlo byli zbudowani wygranymi derbami Italii oraz finałem Pucharu Włoch. Z kolei Bologna FC nie miała nic interesującego do zaproponowania od tygodni i nie potrafiła nikogo pokonać od ośmiu kolejek. Bojowe zapowiedzi Sinisy Mihajlovicia brzmiały przekonująco, ale nie miały one przełożenia na boisko. Na nim dominowała Stara Dama, było to kompletnie jednostronne starcie.

Juventus FC zdobył prowadzenie 1:0 w 6. minucie. Nie po raz pierwszy w ostatnich tygodniach świetnym przyspieszeniem popisał się Dejan Kulusevski. Szwed ograł Lorenzo De Silvestriego i wykonał podanie do Adriena Rabiota. Uderzenie Francuza zostało strącone na poprzeczkę przez Łukasza Skorupskiego, ale był jeszcze przygotowany do wykonania dobitki Federico Chiesa.

W 29. minucie Alvaro Morata strzelił na 2:0. Dobrą pracę przed tym trafieniem wykonali Juan Cuadrado oraz Paulo Dybala. Po rajdzie Argentyńczyka jego kompanowi z ataku pozostało głową wepchnąć piłkę z metra do bramki. Łukasz Skorupski ponownie nie miał szans na uratowanie sytuacji po serii błędów kompanów z pola.

Juventus bez Cristiano Ronaldo w składzie spokojnie robił swoje na boisku i w pierwszej połowie zagwarantował sobie zdobycie kompletu punktów na zakończenie sezonu. W 45. minucie Adrien Rabiot ponownie zmusił do kapitulacji Łukasza Skorupskiego. Pomocnik przymierzył w sytuacji sam na sam po podaniu Dejana Kulusevskiego. Obrona z Bolonii statystowała.

W 48. minucie błąd popełnił Skorupski i praktycznie wrzucił sobie piłkę do bramki po uderzeniu Alvaro Moraty. Hiszpan skorzystał z katastrofalnej interwencji golkipera Bologni FC i uderzeniem na 4:0 skompletował dublet. Asystował dalekim wykopem Wojciech Szczęsny i w ostatniej kolejce sezonu zaistniał w statystykach ofensywnych.

Szczęsny nie dokończył meczu w bramce Juventusu. Andrea Pirlo wprowadził rezerwowego Carlo Pinsoglio na nieco ponad 20 minut. Ten nie zachował czystego konta i w 85. minucie skapitulował po strzale na 1:4 Riccardo Orsoliniego. To było tylko trafienie honorowe Rossoblu.

Bologna FC - Juventus FC 1:4 (0:3) 0:1 - Federico Chiesa 6' 0:2 - Alvaro Morata 29' 0:3 - Adrien Rabiot 45' 0:4 - Alvaro Morata 47' 1:4 - Riccardo Orsolini 85'

Bologna: Łukasz Skorupski - Takehiro Tomiyasu, Gary Medel (57' Walentin Antow), Adama Soumaoro, Lorenzo De Silvestri (68' Paolo Farago) - Jerdy Schouten (80' Andri Fannar Baldursson), Mattias Svanberg - Andreas Skov Olsen (57' Riccardo Orsolini), Emanuel Vignato (57' Nicola Sansone), Musa Barrow - Rodrigo Palacio

Juventus: Wojciech Szczęsny (67' Carlo Pinsoglio) - Juan Cuadrado, Matthijs De Ligt (46' Leonardo Bonucci), Giorgio Chiellini (58' Arthur Melo), Alex Sandro - Dejan Kulusevski, Danilo (67' Federico Bernardeschi), Adrien Rabiot, Federico Chiesa (58' Weston McKennie) - Paulo Dybala, Alvaro Morata

Żółte kartki: Medel (Bologna) oraz Morata, McKennie (Juventus)

Sędzia: Paolo Valeri