Euro 2020 w telewizji. Kto skomentuje mecze Polaków? Plan transmisji mistrzostw Europy

Wielkimi krokami zbliża się największa piłkarska impreza roku, czyli mistrzostwa Europy. W Polsce turniej będzie można oglądać na antenie Telewizji Polskiej. Sprawdzamy plan transmisji i komentatorów wydarzenia.

Krzysztof Sędzicki
Krzysztof Sędzicki
Jacek Laskowski Twitter / Na zdjęciu: Jacek Laskowski
Euro 2020 zostało przesunięte o rok ze względu na pandemię koronawirusa. Pełne prawa do transmisji poprzedniej edycji posiadała Telewizja Polsat, która uruchomiła wówczas do tego kanały premium - Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3. Sublicencję na pokazywanie 11 meczów (w tym wszystkich spotkań Polaków) otrzymała wówczas TVP.

Tym razem publiczny nadawca zakupił pełnię praw do największego piłkarskiego wydarzenia na Starym Kontynencie. Rozpoczynający się 11 czerwca turniej będzie w całości pokazywany na kanałach otwartych - TVP 1 , TVP 2 i TVP Sport, a także na antenie TVP 4K, który ma ruszyć 11 czerwca oraz w internecie. Rywalizacja z udziałem 24 drużyn składać się będzie z 51 meczów rozgrywanych w 11 miastach całej Europy.

Trzy lub cztery mecze dziennie

W początkowej części turnieju, podczas pierwszych dwóch kolejek fazy grupowej, rozgrywane będą po trzy mecze dziennie. Rozpoczynać się będą codziennie o godzinach 15:00, 18:00 i 21:00. Tradycyjnie ostatnie mecze w grupach rozgrywane będą równolegle. Wówczas TVP 1 i TVP 2 podzielą je między sobą, a w TVP Sport prowadzona będzie transmisja łączona.

ZOBACZ WIDEO: Czas na mistrzostwa Europy inne niż wszystkie do tej pory. "Nikt nie wyobrażał sobie czegoś takiego"

Ponadto Telewizja Polska przygotowuje szereg urozmaiceń do transmisji - m.in. możliwość wyboru ścieżek dźwiękowych: polskiej, angielskiej, audiodeskrypcji (z dokładniejszym opisem wydarzeń dla osób niewidomych i słabowidzących) lub bez komentarza, a także (w specjalnej aplikacji) oglądanie meczu z kamerą 180 stopni.

Komentatorami meczów Euro 2020 będą Dariusz Szpakowski, Jacek Laskowski, Mateusz Borek, Maciej Iwański, Michał Zawacki i Sławomir Kwiatkowski. Z kolei grono ekspertów liczyć będzie około 50 osób. Będą to ludzie stale współpracujący z TVP Sport, jak m.in. Sebastian Mila, Maciej Szczęsny, Marcin Żewłakow, Andrzej Strejlau czy Robert Podoliński, ale również Kazimierz Węgrzyn, Jakub Wawrzyniak, Jan Tomaszewski, Michał Listkiewicz, Jacek Krzynówek czy trenerzy Waldemar Fornalik i Marek Papszun.

Trzy duety na trzy spotkania Polaków

Dokładnej rozpiski komentatorów poszczególnych spotkań jeszcze nie znamy, ale wiemy już, jak będą obsadzone mecze z udziałem reprezentacji Polski. Pierwszy występ na tegorocznych mistrzostwach Biało-Czerwonych, w którym zmierzą się oni ze Słowacją (14 czerwca, godz. 18:00) skomentują Mateusz Borek i Kazimierz Węgrzyn. Dla tego drugiego będzie to debiut na antenie TVP. Do lata 2020 roku współpracował z Canal+.

Starcie ekipy Paulo Sousy z Hiszpanami 19 czerwca o 21:00 komentarzem opatrzą Jacek Laskowski i Robert Podoliński, którym przypadnie również mecz otwarcia Turcja - Włochy 11 czerwca o 21:00. Dla pierwszego z wymienionych będzie to kolejna wielka impreza na antenie publicznego nadawcy - począwszy od MŚ w 1994 i 1998 roku przez Euro 2012 i 2016 po mundiale w 2014 i 2018 roku.

Z kolei ostatni mecz grupowy Polaków ze Szwedami (23 czerwca, godz. 18:00) głosem opatrzą Dariusz Szpakowski i Andrzej Juskowiak. Ten sam duet będzie komentować mecz finałowy 11 lipca z Londynu. Dla Szpakowskiego będzie to już osiemnasta impreza mistrzowska na antenie TVP, z czego, dziewiąte mistrzostwa Europy.

Pozostałe pary komentatorów to Maciej Iwański - Marcin Żewłakow, Michał Zawacki - Andrzej Strejlau oraz Sławomir Kwiatkowski - Jacek Zieliński. Studio poprowadzą m.in. Jacek KurowskiRafał Patyra czy Przemysław Babiarz.

Czytaj również: Copa America tylko w jednym kraju. Wiadomo, która polska telewizja pokaże turniej

OGLĄDAJ MECZE REPREZENTACJI W PILOCIE WP (link sponsorowany)

Który duet komentatorów TVP odpowiada ci najbardziej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×