Poznaliśmy mistrza CLJ. Koronacja nastąpiła w Szczecinie

Do ostatniej kolejki sezonu trwała walka o mistrzostwo Polski juniorów starszych. Pogoń Szczecin przystąpiła do meczu z Zagłębiem Lubin jako lider i dzięki zwycięstwu 2:0 nie dała szansy na jej wyprzedzenie żadnemu przeciwnikowi.

Mateusz Łęgowski Newspix / Krzysztof Cichomski / Na zdjęciu: Mateusz Łęgowski
Od dwóch sezonów Centralna Liga Juniorów jest rozstrzygana tylko w sezonie zasadniczym bez późniejszych półfinałów i finału. W teorii formuła jest mniej atrakcyjna niż poprzednia, ale w praktyce w 2021 roku i tak zrobiło się ciekawie. Kandydatów do mistrzostwa Polski było trzech, a w ostatniej kolejce lider Pogoń Szczecin grał z wiceliderem Zagłębiem Lubin. Była to gratka w terminarzu.

Zwycięzca meczu w Szczecinie gwarantował sobie mistrzostwo Polski. Pogoń objęła prowadzenie w 10. minucie, a gola strzelił Hubert Turski - praktycznie prosto z urlopu. W poprzednim tygodniu napastnik dostał wolne przed rozpoczęciem okresu przygotowań z pierwszym zespołem Kosty Runjaicia. W sobotę na oczach Niemca sprytnie przedryblował dwóch obrońców Zagłębia i strzelił pod poprzeczkę.

Konfrontacja wyrównała się. Zagłębie potrafiło groźnie zaatakować, ale z trudem przychodziło gościom oddawanie strzałów celnych. Pogoń miała lepiej nastawiony celownik i gdyby nie obrony Szymona Wieiraucha, miałaby do przerwy wyższą zaliczkę niż 1:0. Była też kontrowersja, kiedy sędzia nie przyznał szczecinianom rzutu karnego po kontakcie w szesnastce Miedziowych.

Mecz oglądali z trybun selekcjonerzy młodzieżowej i juniorskich reprezentacji Polski. Było to atrakcyjne widowisko z ofensywnym zacięciem obu drużyn. Pogoń poszła w nim za ciosem i w 63. minucie powiększyła prowadzenie na 2:0. Solowy rajd Kacpra Łukasiaka zakończył się strzałem do bramki w sytuacji sam na sam. Od tego czasu lubinianom było trudno liczyć na zwrot akcji, tym bardziej, że przez całe spotkanie ich skuteczność była niska.

Mistrz Polski zagra w Lidze Młodzieżowej UEFA. Pogoń zaprezentuje się więc w następnym sezonie w europejskich rozgrywkach zarówno w piłce seniorskiej, jak i juniorskiej. Pierwsza drużyna Kosty Runjaicia zajęła trzecie miejsce w PKO Ekstraklasie i wystartuje w eliminacjach Ligi Konferencji. Cały sezon jest jednym z najlepszych w historii klubu.

Pogoń Szczecin - KGHM Zagłębie Lubin 2:0 (1:0)
1:0 - Hubert Turski 10'
2:0 - Kacper Łukasiak 63'

Czy Pogoń Szczecin posiada najlepszą akademię w Polsce?