Polacy pokonali pierwsze trudności. Unikną potentata!

Polska straciła pierwszego gola w mistrzostwach Europy w amp futbolu i musiała gonić Hiszpanię. Trafienie Krystiana Kapłona na 1:1 pozwoliło zająć pierwsze miejsce w grupie i uniknąć spotkania z mocnymi Anglikami już w ćwierćfinale.

Na zdjęciu od lewej: Krystian Kapłon i David Mendes PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu od lewej: Krystian Kapłon i David Mendes
Polska jest gospodarzem mistrzostw Europy w Amp futbolu i jednym z kandydatów do zdobycia medali. Pierwszym zadaniem w turnieju było właśnie wygranie rywalizacji w grupie i zostało ono wykonane.

Mecz z Hiszpanią był trzecim Polaków w mistrzostwach. Na inaugurację zwyciężyli 3:0 z Ukrainą w obecności ponad sześciu tysięcy kibiców na stadionie Cracovii. Dwa gole strzelił Bartosz Łastowski, król strzelców poprzedniego Euro, a jednego dołożył Krystian Kapłon. Ukraina nie potrafiła zagrozić bramce gospodarzy jakimkolwiek atakiem, sytuacja była kontrolowana, choć na otwarcie wyniku trzeba było poczekać. Wygrana 8:0 z Izraelem nastąpiła z kolei w totalnie jednostronnym pojedynku.

Pierwsza połowa w starciu z Hiszpanią była nieudana w wykonaniu reprezentantów Polski. Straciła ona premierowego gola w mistrzostwach Europy po strzale Davida Mendesa, a także była nieskuteczna po przeciwnej stronie boiska. Były szanse na doprowadzenie do remisu, jednak południowcy ratowali się wszystkimi możliwymi sposobami.

Polska ruszyła odważnie do ataku po przerwie, bombardowanie bramki Hiszpanii prowadził Bartosza Łastowski. Nie on, a Krystian Kapłon zabrał się za wykonanie rzutu karnego w 35. minucie i strzelił na 1:1 do bramki Hiszpanii. Ten gol pozwolił Biało-Czerwonym utrzymać pierwsze miejsce w grupie i uniknąć spotkania z Anglią już w ćwierćfinale. Ich przeciwnikiem będzie Francja.

Trzecie mistrzostwa Europy w Amp Futbolu potrwają do 19 września. Zostały one przesunięte o rok z powodu koronawirusa. W mistrzostwach biorą udział zawodnicy z jednostronnymi amputacjami lub innymi wadami kończyn.

Polska - Hiszpania 1:1 (0:1)
0:1 - David Mendes 5'
1:1 - Krystian Kapłon (k.) 35'

Polska: Łukasz Miśkiewicz - Przemysław Świercz, Bartosz Łastowski, Krystian Kapłon, Jakub Kożuch, Mariusz Adamczyk (32' Tomasz Miś), Kamil Grygiel

Żółte kartki: Kożuch, Łastowski (Polska) oraz Gonzalez (Hiszpania)

Czy Polska zostanie mistrzem Europy w Amp Futbolu?