KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Prezes PZPN gra ostro. Mamy dowód, że żąda ukarania Anglików za oskarżanie Glika

Cezary Kulesza nie odpuszcza sprawy Kamila Glika. Prezes PZPN podjął działania, aby winni niesłusznych oskarżeń zostali ukarani. To precedens. Nikt wcześniej nie zdecydował się na taki krok. Oto szczegóły.

Piotr Koźmiński
Piotr Koźmiński
Cezary Kulesza Materiały prasowe / Na zdjęciu: Cezary Kulesza
Tego jeszcze nie było! Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii światowej piłki dana federacja występuje z oficjalnym żądaniem, aby niesłusznie oskarżający o rasizm sami zostali ukarani.

Cezary Kulesza, nowy prezes PZPN, idzie drogą, którą nie poszedł jeszcze nikt!

Przypomnijmy. W trakcie wrześniowego meczu Polska – Anglia (1:1) Anglicy oskarżyli Kamila Glika o rasistowskie zachowanie względem Kyle'a Walkera.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Co za gol w Polsce! Można oglądać godzinami

PZPN od początku przekonywał, że to bzdury, ale FIFA, ze względu na to, że zdarzenie zostało opisane w protokole sędziowskim (po donosie Anglików w przerwie meczu), z urzędu wszczęła postępowanie wyjaśniające.

PZPN od początku był pewny swego

Nasz związek był jednak pewny swego. PZPN dysponował nagraniem, na którym widać, że Glik pokazuje jedynie gest zamykania i otwierania ust, sugerując, że rywal za dużo komentuje ich starcia. W geście Polaka nie było żadnego rasizmu (rywale zarzucali mu tak zwany „monkey gesture”) i do takiego samego zdania doszła Komisja Dyscyplinarna FIFA, która odrzuciła absurdalne zarzuty Anglików.

Duża część piłkarskiej opinii publicznej w Polsce domagała się jednak, żeby tak tej sprawy nie zostawić. Podobne zdanie miał Cezary Kulesza. Prezes PZPN, zaraz po wieściach z FIFA o oczyszczeniu Glika z zarzutów (nastąpiło to 13 października), zapowiedział, że czas teraz na ukaranie tych, którzy zniesławili polskiego obrońcę.

Cezary Kulesza walczy o dobre imię Kamila Glika Cezary Kulesza walczy o dobre imię Kamila Glika

To nie były puste słowa, pismo już wysłane

Z informacji WP SportoweFakty wynika, że nie były to puste słowa i Kulesza zagrał „ostro”. Na polecenie prezesa PZPN 22 października do FIFA wysłano pismo podpisane przez nowego szefa polskiej piłki. Polska strona domaga się ukarania tych, którzy oskarżyli Glika.

Dotarliśmy do korespondencji w tej sprawie i jest ona bardzo ciekawa. Na początku listu do Komisji Dyscyplinarnej FIFA Kulesza dziękuje za szybkie zajęcie się tematem, wzięcie pod uwagę obszernego materiału przesłanego przez polską stronę i odrzucenie niesprawiedliwych oskarżeń wobec naszego piłkarza.

Kulesza przechodzi do kontrataku

W drugiej części korespondencji Kulesza przechodzi do zapowiadanego kontrataku. „PZPN chciałby podkreślić, że zgodnie z artykułem 19 paragraf 2 Dyscyplinarnych Przepisów FIFA, ktokolwiek niesłusznie lub nieodpowiedzialnie oskarża sam może być ukarany”.

I dalej: „W związku z tym chcielibyśmy poprosić Komisję Dyscyplinarną FIFA o rozpatrzenie i decyzję, czy można przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie. W naszej opinii, skoro tak poważne zarzuty skierowane pod adresem naszego piłkarza okazały się bezpodstawne i nieodpowiedzialne, to FIFA powinna podjąć działania i znaleźć odpowiedź na pytanie kto i dlaczego dopuścił się takiego działania”.

Kamil Glik był oburzony oskarżeniami Anglików Kamil Glik był oburzony oskarżeniami Anglików
Tak tej sprawy zostawić nie można

PZPN zwraca uwagę, że zostawienie tej sprawy bez dalszego ciągu może mieć negatywny wpływ na sytuację w piłce w najbliższej przyszłości. „Jeśli nic w tej sprawie już się nie wydarzy, to pozostanie wrażenie, że arbitralne i bezpodstawne oskarżenia są tolerowane, co może mieć negatywny wpływ na piłkarzy i ich narodowe federacje, jak również na samą FIFA”.

PZPN zapewnił również światowe władze piłkarskie, że jest do ich dyspozycji, jeśli będą konieczne dalsze wyjaśnienia czy działania.

Oczywiście, sprawa nie jest łatwa do wygrania, a wręcz przeciwnie, jest bardzo trudna, bo trzeba by udowodnić, że Anglicy celowo i z premedytacją oskarżyli Glika, mając pewność, że Polak tak naprawdę nie wykonał tego gestu. Niemniej mamy do czynienia z bardzo ciekawym precedensem i konkretnym działaniem Kuleszy.

PZPN pójdzie na wojnę z Anglikami? Oto, co mówią przepisy FIFA
Paulo Sousa zachorował. Selekcjoner musi zmienić plany!

Czy Cezary Kulesza słusznie postąpił, domagając się kary za oskarżanie Glika?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (43)
 • Piotr Jakich Wielu Zgłoś komentarz
  @zakaznik:I jak zwykle pisanie takiej złośliwej etatowej gurwy wciskającej swoje polityczne wysrywy, niby przy okazji. I pamiętaj zakręcony dzbanie żeby nie kalać polskiego języka
  Czytaj całość
  używając polskich liter!....chyba że cyrylica nie pozwala. Bo zrobić komuś "łaskę" nie zawsze znaczy to samo!
  • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
   W przypadku udowodnienia Anglikom intencjonalnej próby osiągnięcia korzyści poprzez rzucanie fałszywych oskarżeń, kara dla angielskiej federacji lub indywidualna dla piłkarza dobrym
   Czytaj całość
   sygnałem ze strony FIFA na przyszłość.
   • Eljot Zgłoś komentarz
    uefa to mafia, więc wg mnie nie ma szans panie prezesie.
    • zbych22 Zgłoś komentarz
     Oby nie okazało się. że przepisy FIFA działają tylko w jedną stronę. Finał będzie taki, że Angole oskarżyli Glika tylko na niby bo nie działali celowo i z premedytacją, a donos
     Czytaj całość
     złożył stadionowy cieć.
     • Rafa Elo Zgłoś komentarz
      Najważniejsze to klękać przed meczem. A potem można być już do woli cwanym szulerem, oskarżać bezpodstawnie i robić co tylko się chce
      • Adam Piotr Zgłoś komentarz
       w Sądzie moze wygrają ,ale na boisku znowu przegramy buu
       • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
        Brawo! Nauczyć tych flejusów porządku. Nigdy więcej niech nie podskakują Polakom.
        • Tom1234 Zgłoś komentarz
         NO,no To nam się Prezes trafił, BRAWO PANIE PREZESIE
         • JANKRY Zgłoś komentarz
          ANGLIA 3 POLSKA 1
          • Y3322 Zgłoś komentarz
           Wreszcie jeden z jajami. Do tej pory były same dziady, które tylko podlizywać sie Fifie umiały.
           • zakaznik Zgłoś komentarz
            Polska osmiesza sie w calej rozciaglosci nawet w dziedzinie sportu. Glik jest znany nie od dzis jako bandzior boiskowy obrona tego pospolitego bandziora boiskowego nie ma sensu o czy sie Pan
            Czytaj całość
            Kulesza nie dlugo przekona. No chyba ze jak Kaczynski chce wyjsc z FIFA.
            • smeagol Zgłoś komentarz
             Świąt stanął na głowie. Poprawność polityczna nic nie naprawia, zatoczyła tylko 180°. Nie o to chyba chodziło. Gratulacje dla Pana prezesa za parę porządnych j@j!
             • RadekM85 Zgłoś komentarz
              Brawo Panie Prezesie... Nawet gdybyśmy nic nie mieli wygrać, warto wykorzystać wszystkie możliwości. Nie może być tak że ktoś oskarża kogoś innego bezpodstawnie tylko dlatego że
              Czytaj całość
              "może coś wygra" ale nie ma ku temu podstaw. Trzeba ulom.. kom pokazać że nie ma tolerancji dla rasizmu i innych nietolerancji, ale nie może być tak że jeden oskarża drugiego nie mając ku temu podstaw, tylko dlatego że tamten jest lepszy i oskarżający nie może sobie z nim poradzić. Tak powinno być wszędzie... W życiu społecznym, w sporcie, polityce etc. Każde działanie musi mieć swoje konsekwencje, jak nie FIFA to następnie TS
              Zobacz więcej komentarzy (14)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×