KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PZPN pójdzie na wojnę z Anglikami w sprawie Glika? Oto, co mówią przepisy FIFA

FIFA nie dopatrzyła się rasistowskiego zachowania Kamila Glika w meczu z Anglią i zamknęła sprawę. Czy na tym jednak koniec? Niekoniecznie. PZPN zastanawia się teraz nad oskarżeniem Anglików. Sprawdziliśmy, czy według przepisów FIFA jest to możliwe.

Piotr Koźmiński
Piotr Koźmiński
Kamil Glik PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Kamil Glik
Jak się okazuje, Regulamin Dyscyplinarny FIFA umożliwia taki krok! PZPN mógłby powołać się na punkt w przepisach światowej federacji, który jasno mówi, że ten, kto dopuszcza się fałszywych oskarżeń, sam może zostać ostatecznie ukarany!

Ale po kolei. W środę Jakub Kwiatkowski, team menager reprezentacji Polski, poinformował o korzystnej decyzji w sprawie Kamila Glika.

"Zgodnie z naszym stanowiskiem wyrażanym od samego początku FIFA nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego względem Kamila Glika po absurdalnych oskarżeniach ze strony angielskiej federacji. Sprawa, przynajmniej na gruncie FIFA, została zamknięta" - napisał Kwiatkowski.

Kara byłaby gigantyczna

Kluczowe może się okazać określenie "przynajmniej na gruncie FIFA". To, że w światowej centrali piłkarskiej sprawa jest zamknięta, jeśli chodzi o Glika, to bardzo dobrze, bo gdyby nasz zawodnik miał być ukarany, to z tego "paragrafu" byłoby to CO NAJMNIEJ 10 meczów. A więc kara gigantyczna. Nie było przewinienia, nie ma więc sankcji. Tylko co z oskarżającymi?

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: jedna patrzyła na drugą. Kuriozalna bramka w meczu pań

Już wcześniej, w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, prezes Cezary Kulesza nie ukrywał, że PZPN, w przypadku uniewinnienia Glika, rozważy zwrócenie się przeciwko Anglikom.

I sytuacja w tej kwestii się nie zmieniła. Bo również teraz, po ogłoszeniu decyzji FIFA, nasz związek nie wyklucza podjęcia takich kroków. - Czekamy na przesłanie akt sprawy z FIFA i na podstawie tych dokumentów podejmiemy decyzję, co dalej - poinformował nas Piotr Szefer, dyrektor biura zarządu PZPN.

To byłby precedens

Zaraz po tym, gdy sprawa wyszła na jaw, a WP SportoweFakty w kolejnych publikacjach udowadniały, że Glik jest niewinny (Anglicy oskarżali go o tak zwany "gest małpy" w kierunku Kyle'a Walkera, a tak naprawdę Polak pokazał tylko rywalowi, że ten za dużo dyskutuje), pojawiło się w Polsce wiele głosów, że ani zawodnik, ani PZPN tak tej sprawy zostawić nie powinny i że to polska strona powinna teraz oskarżyć Anglików.

Wszystko wskazuje, że gdyby do tego doszło, byłby to precedens. Pytaliśmy wiele osób ze świata piłki i nikt nie przypomina sobie przypadku, w którym po uniewinnieniu danego zawodnika jego federacja zwróciłaby się przeciwko oskarżycielom. Jednak to, że takiego przypadku nie było, nie oznacza, że (kiedyś/wkrótce) nie będzie.

Furtka istnieje, ale ciężko będzie przez nią przejść

Co zatem jeśli PZPN zdecyduje się na taki krok? Zapytaliśmy o to jednego z czołowych prawników w Polsce, bardzo dobrze obeznanego z regulaminami UEFA i FIFA. Kluczowy dla całej sprawy jest punkt 19.2 Regulaminu Dyscyplinarnego FIFA.

Kluczowy zapis, który jasno stanowi, że bezpodstawne oskarżenie może się obrócić przeciwko oskarżającemu Kluczowy zapis, który jasno stanowi, że bezpodstawne oskarżenie może się obrócić przeciwko oskarżającemu
A brzmi on tak: "Ktokolwiek w bezpodstawny lub nieodpowiedzialny sposób oskarża, sam może być ukarany" - to kluczowe słowa dla ewentualnej dalszej walki w sprawie Glika.

Sprawa musiałaby więc wrócić przed oblicze Komitetu Dyscyplinarnego FIFA. Tyle że choć furtka w przepisach istnieje, to w praktyce niezwykle ciężko będzie przez nią przejść.

Trzeba byłoby udowodnić złą wolę

- PZPN musiałby udowodnić, że angielskie oskarżenia były oparte na złej woli. Że oskarżający wiedział, że takiego zachowania polskiego piłkarza nie było. A mimo to z premedytacją go oskarżył, chcąc tak naprawdę wyeliminować rywala ze sportowej rywalizacji - mówi nam jeden z czołowych polskich prawników, który doskonale zna odnośne przepisy w tej sprawie.

I to byłoby największe wyzwanie: udowodnić Anglikom złe intencje. - Wiadomo, jak mocno walczy z rasizmem i UEFA, i FIFA. A zatem oskarżający, który sam został oskarżonym zapewne przyjąłby taką linię obrony: wiemy, jakimi wartościami kierują się światowe władze piłkarskie. Wydawało nam się, że taki gest miał miejsce, dlatego zgłosiliśmy sprawę do wyjaśnienia - prawnik, z którym rozmawialiśmy, kreśli ewentualną linię obrony drugiej strony.

FIFA przyjrzała się sprawie z urzędu

I dalej: kto miałby zostać ukarany i jak? Z tego, co wiadomo, o podejrzeniach wobec Glika działaczy angielskiej federacji poinformował Harry Maguire, który starł się z polskim obrońcą zaraz po gwizdku kończącym pierwszą połowę.

Następnie dwoje angielskich działaczy, jeszcze w przerwie meczu, udało się do sędziów i zgłosiło sprawę. Arbitrzy, zgodnie z procedurami, opisali zdarzenie, a skoro znalazło się ono w protokole meczowym, to FIFA z urzędu przyjrzała się zajściu.

Zawieszenie, ostrzeżenie, kara finansowa?

Przyjmijmy, że mimo zawiłości tej sytuacji, PZPN walczy dalej. Jakie sankcje groziłyby oskarżycielom? Gdyby oskarżenie padło konkretnie na Maguire'a, to ewentualne sankcje mogłyby być "lustrzanym odbiciem" tego, co groziło Glikowi. Czyli zawieszenie na 10 meczów lub tylko ostrzeżenie.

A co jeśli skarżonym podmiotem byłaby angielska federacja? Wtedy regulamin przewiduje przede wszystkim karę finansową albo tylko ostrzeżenie.

Tak czy inaczej, droga wydaje się długa, kręta i wyboista. Ale ta droga istnieje. Wszystko zatem zależy od decyzji szefostwa PZPN.

Porównali Buksę i Lewandowskiego

Wielki cel Polaków przed barażami

Czy PZPN powinien oskarżyć Anglików w sprawie Glika?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (30)
 • Paweł Ciesielski Zgłoś komentarz
  Każda akcja z założenia powinna powodować naszą reakcję. Polska jako kraj zawsze słynęła z tolerancji i azylu dla prześladowanych w innych krajach ludzi. U nas nigdy nie było handlu
  Czytaj całość
  niewolnikami i zamorskich kolonii. Trzeba złożyć to oskarżenie dla zasady, dla honoru i jako przestrogę na przyszłość.
  • henryabor Zgłoś komentarz
   Istotne sprostowanie na rozpalone głowy kiboli - FIFa oddaliła oskarżenie Anglików o rasizm z powodu braku przekonywujących dowodów winy oskarżanego o rasizm, Glika! I tyle z sentencji
   Czytaj całość
   orzeczenia!
   • henryabor Zgłoś komentarz
    FIFA nie dorosła do tej sprawy! W każdym bądź razie, parokrotne zawieszanego w karierze za brutalne faule, aliści 'kryształowego' Glika, w ciemnej ulicy spotkać nie chciałbym! Mnie
    Czytaj całość
    interesuje inna sprawa - za jakie zasługi i w jakim trybie, rozkoszny Czaruś zafundował Bońkowi tytuł Honorowego Prezesa? Jak znam cwaniaka Bońka tytuł najprawdopodobniej jest dożywotni i z odpowiednią pozycją na liście płac PZPN? Czy się mylę, czarujący Czarusio? A wszystko widzący i wszystko wiedzący Kwiatkowski, to twój kapciowy?
    • arc127 Zgłoś komentarz
     TRZEBA TO ZROBIĆ!!! Nie ma znaczenia czy Anglik zostanie ukarany! Chodzi tylko i wyłącznie o zrobienie rozgłosu, o nagłośnienie NIELEGALNYCH OSKARŻEŃ Anglika w stronę Kamila! PZPN MUSI
     Czytaj całość
     TO ZROBIĆ!!!!! MUSI!!!! NACISKAJMY NA NICH!!!!! oD TEGO JEST PREZES KULESZA!!! Właśnie takich działań od niego oczekujemy. Niech chociaż raz sprawiedliwości stanie się zadość, w tym pomawianiu POLSKI o rasizm i homofobię! Niech cały świat usłyszy, że Anglicy to bezczelni kłamcy!!!!!!
     • henryabor Zgłoś komentarz
      Niech rozkoszny Czaruś spróbuje się odwołać, to sprawa może przybrać całkiem inny obrót. Za sam chwyt podbródkowy poniżająco-upokarzający zawodnika drużyny przeciwnej bez piłki,
      Czytaj całość
      Glik powinien dostać co najmniej żółtą kartkę! I w końcu za co Glik chciał przepraszać Walkera?! W każdym razie, 'kryształowego' Glika nie chciałbym spotkać w ciemnej ulicy.
      • Kikker Zgłoś komentarz
       Pozwać za RASIZM w stosunku do naszego zawodnika. Bo jakoś się przyjęło, że jakaś odzywka w stosunku do Czarnego/Mulata czy innego kolorowego, to jest rasizm, to w drugą stronę też tak
       Czytaj całość
       powinno być...
       • smeagol Zgłoś komentarz
        Pytanie tylko kogo pozwać? Maguire'a, Kane'a, Walker'a czy FA?
        • Colorex Zgłoś komentarz
         Latwizna...podobno maguire z drugiego konca boiska przylecial i zaczal swoje insynuacje..na tym nalezy oprzec odwolanie...ze w jaki sposob mial to widziec? Po kiego najbardziej sie rzucal...tyle
         Czytaj całość
         kamer ze z latwoscia wyczaja kiedy i po co kwadratowy leb(maguire) zaczal szopke..poza tym sam walker nie widzial,ze ktos go obraza? BIALY BIALEGO O RASIZM
         • zakaznik Zgłoś komentarz
          Jasne tylko wojna da rezultaty. Wojna z Unia , wojna z cala Europa !!! Walczyc Panowie jak nie daje rady na boisku moze sie uda w sadach.
          • Kompas Zgłoś komentarz
           Chodząc po byłych angielskich miastach już niewielu Anglików widzę. Ten naród przechodzi do historii. Angielskie kobiety masowo rodzą czarne i indyjskie dzieci. Sami siebie
           Czytaj całość
           wynaradawiają. Pozatym jest poprawnie polityczny kraj absurdu.
           • Kaptain1 Zgłoś komentarz
            Walczyć Panie Kulesza. Tak się buduje autorytet i szacunek. Nie można bezpodstawnie oskarżać. Za chwilę strach będzie z nimi walczyć na boisku bo o rasizm będą oskarżać przy byle
            Czytaj całość
            faulu. Bo tak im najprościej i jest to wykorzystywanie faktu bezwzględnej walki z rasizmem w piłce nożnej. A sami są największymi hipokrytami i kolonialistami w historii. Nawet jak nie będzie kary to zrobi się o tym głośno i może trochę ten trend wyhamuje.
            • Nyctereutes Zgłoś komentarz
             I dobrze, niech działają. Bo to już jest totalny absurd. Każdego możesz oskarżyć o rasizm, homofobię czy szowinizm, a jak go uniewinnią z braku jakichkolwiek dowodów to mówisz
             Czytaj całość
             "ups, sorki, wydawało mi się". Tymczasem niesłusznie oskarżony już dostał łatkę gwałciciela, rasisty i homofoba wraz z wieloma epitetami ze strony kibiców czy mediów. Oko za oko, ząb za ząb, jak niesłusznie oskarżasz, to powinieneś dostawać taką karę jaka groziłaby oskarżonemu.
             • zbych22 Zgłoś komentarz
              Przepisy FIFA są takie, że zawsze znajdzie się furtka. Ja bym na miejscu Glika i PZPN nie bawił się w ciuciubabkę tylko skorzystał z przysługującego prawa w sądach powszechnych. Dla
              Czytaj całość
              "dobra" światowej piłki FIFA się wypnie na taka potęgę piłkarską jaką jest Polska.
              Zobacz więcej komentarzy (11)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×