Fortuna Puchar Polski: trwa czarna seria drużyn z PKO Ekstraklasy, znamy większość uczestników 1/8 finału

Za nami większość spotkań 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski. Nadal nie popisują się kluby z PKO Ekstraklasy, które dopuszczają do kompromitujących dla siebie sensacji.

Szymon Mierzyński
Radosław Kamiński i Łukasz Zwoliński PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: Radosław Kamiński i Łukasz Zwoliński
Spośród drużyn z elity, już w poprzedniej fazie odpadło osiem (Jagiellonia Białystok, Pogoń Szczecin, Radomiak Radom, Wisła Płock, Stal Mielec, Cracovia, Śląsk Wrocław oraz Warta Poznań), zaś teraz dołączyła do nich Lechia Gdańsk, która nieprawdopodobnie zawiodła w starciu z III-ligowym Świtem Nowy Dwór Mazowiecki i przegrała 1:2.

To jednak nie koniec niespodzianek. Po wyeliminowaniu Warty Poznań, następnego wyżej notowanego rywala ma na rozkładzie również III-ligowa Olimpia Grudziądz, która tym razem uporała się z rezerwami Lecha Poznań, zwyciężając u siebie aż 3:0. Druga drużyna "Kolejorza" gra na co dzień w eWinner II lidze.

Do wyłonienia pozostało jeszcze pięciu uczestników 1/8 finału. Poznamy ich po rozegraniu meczów: Wieczysta Kraków - Garbarnia Kraków (02.11), Widzew Łódź - GKS 1962 Jastrzębie (02.11), GKS Tychy - Wisła Kraków (03.11), Korona Kielce - Stomil Olsztyn (03.11) oraz Miedź Legnica - Górnik Łęczna (03.11).

Pula nagród w edycji 2021/2022 wynosi 10 mln zł. Połowa tej kwoty trafi na konto zwycięzcy. Podczas wszystkich spotkań trenerzy mogą dokonywać pięciu zmian. Wymogiem jest wystawienie dwóch młodzieżowców (zawodników z rocznika 2000 i młodszych).

Na każdym etapie o awansie decyduje jeden mecz. W razie remisu po 90 minutach sędzia zarządza dogrywkę, a potem ewentualnie rzuty karne.