Dwa gole i zmarnowany rzut karny w finale Superpucharu Hiszpanii!

Finał Superpucharu Hiszpanii w Rijadzie nie był wielkim widowiskiem. W spotkaniu padły dwa gole. Mecz z Athletikiem Bilbao zakończył się zasłużonym zwycięstwem Realu Madryt 2:0. W końcówce rzut karny obronił Thibault Courtois

Michał Piegza
Ferland Mendy i Luka Modrić PAP/EPA / Na zdjęciu: Ferland Mendy i Luka Modrić
W Rijadzie w finale Superpucharu Hiszpanii spotkały się zespoły, które w ostatnich dwóch sezonach sięgały po trofeum.

W półfinale Real pokonał po dogrywce Barcelonę. Z kolei Athletic w regulaminowym czasie pokonał mistrza Hiszpanii Atletico.

Dla obu drużyn było to trzecie spotkanie w sezonie. Dwa wcześniejsze, bardzo zacięte, wygrali Królewscy.

W spotkaniu w Rijadzie od początku niewiele się działo, poziom potyczki był dużo słabszy niż wcześniejsze gry w La Lidze. Przeważali gracze z Madrytu, ale nie stwarzali sobie zbyt wielu okazji. Godnym odnotowania był jedynie strzał w 27. minucie Casemiro. Próba sprzed pola karnego leciała w kierunku bliższego słupka, ale Unai Simon dobrze interweniował.

Królewscy na przerwę schodzili prowadząc. W 38. minucie Rodrygo Goes ruszył z piłką, w polu karnym wycofał do Luki Modricia, a ten huknął pod poprzeczkę. Bramkarz był bez szans.

Chwilę przed końcem 1. połowy Athletic mógł wyrównać. W końcu pokazał się Oihan Sancet, który uderzył z pola karnego, ale tuż ponad bramką.

Po przerwie wciąż więcej z gry miał Real. Zespół z Bilbao nie był w stanie zagrozić liderowi La Ligi. Ekipa z Madrytu miała potyczkę pod kontrolą, a w 52. minucie podwyższyła wynik. W polu karnym ręką zagrał Yeray Alvarez, sędzia po analizie VAR wskazał na "wapno". Rzut karny pewnie wykorzystał Karim Benzema.

Przegrywając dwoma golami Athletic musiał postawić wszystko na jedną kartkę. Trener przeprowadził trzy zmiany, zespół z Bilbao starał się atakować, ale nie potrafił stworzyć groźnej okazji na złapanie kontaktu bramkowego.

W końcówce zrobiło się ciekawie. W 87. minucie strzał głową Raula Garcii ręką odbił Eder Militao. Po analizie VAR sędzia wyrzucił obrońcę z boiska i podyktował "jedenastkę". Rzut karny Raula Garcii odbił Courtois. Belg rzucił się w prawą stronę, zawodnik Athletiku uderzył w środek bramki, ale golkiper nogą odbił piłkę.

Do końca zawodnicy z Bilbao nie byli w stanie odmienić losów gry. Real Madryt zdobył Superpuchar Hiszpanii! Po raz dwunasty w historii.

Real Madryt - Athletic Bilbao 2:0 (1:0)
1:0 - Luka Modrić 38'
2:0 - Karim Benzema (k.) 52'

W 89. minucie Raul Garcia nie wykorzystał rzutu karnego (Courtois obronił).

Real Madryt: Thibaut Courtois - Lucas Vazquez (90+1' Nacho), Eder Militao, David Alaba, Ferland Mendy - Luka Modrić, Casemiro, Toni Kroos - Rodrygo (64' Federico Valverde), Karim Benzema, Vinicius Junior (86' Marcelo).

Athletic Bilbao: Unai Simon - Oscar de Marcos, Yeray Alvarez, Inigo Martinez, Mikel Balenziaga (58' Yuri Berchiche) - Alejandro Berenguer (46' Nico Williams), Dani Garcia, Oier Zarraga (58' Mikel Vesga), Iker Muniain (81' Nico Serrano) - Oihan Sancet (58' Raul Garcia), Inaki Williams.

Żółte kartki: D. Garcia, Alvarez (Athletic).

Czerwona kartka: Militao (Real) /87', zagranie ręką/.

Sędzia: Cesar Soto.