Mocny powrót Pogoni Szczecin. Grosicki daje do myślenia

Przez blisko godzinę Pogoń Szczecin oddała tylko jeden i do tego anemiczny strzał celny. Pozostała jednak cierpliwa, a zwycięstwo 2:0 z Piastem Gliwice zapewnili jej Kamil Grosicki oraz debiutant Wahan Biczachczjan.

Aleksandros Katranis i Jean Carlos Silva PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu: Aleksandros Katranis i Jean Carlos Silva
Piast i Pogoń awansowali tego samego dnia do PKO Ekstraklasy. Od tego czasu więcej zdziałali w niej gliwiczanie, którzy trzy razy awansowali do europejskich pucharów, a przede wszystkim zostali mistrzami Polski. Od poprzedniego sezonu lepiej punktują jednak szczecinianie, którzy zimowali jako wiceliderzy i walczą o pierwsze miejsce w lidze. Piast może Pogoni tylko przeszkadzać, ale w sobotę zrobił to tylko przez niespełna godzinę.

W składach był tylko jeden piłkarz sprowadzony w zimowym oknie transferowym. Waldemar Fornalik postawił na nowego napastnika Rauno Sappinena, a na ławce rezerwowych pozostawił zakontraktowanego na zakończenie stycznia Kamila Wilczka. Trener Pogoni zabrał ze sobą Wahana Biczachczjana, ale powierzył mu zgodnie z przewidywaniami rolę zmiennika. Ormianin zadebiutował po przerwie i był to wyrazisty występ.

Piast rozpoczął odważnie i wcześnie zmusił do popełnienia groźnych strat Jeana Carlosa i Macieja Żurawskiego. W ofensywie szalał Damian Kądzior, którego szarże zakończyli strzałami Rauno Sappinen i Tom Hateley. Dante Stipica znacznie wcześniej znalazł się "pod prądem" niż Frantisek Plach.

Konfrontacja Stipica kontra Plach to jedna z najlepiej zapowiadających się już przed meczem, ale były też inne. Benedikt Zech i Jakub Czerwiński to topowi obrońcy w lidze, a Kamil Grosicki oraz Damian Kądzior marzą o powrocie na skrzydło w reprezentacji Polski.

Więcej wiatru zrobił w pierwszej połowie Kądzior, z którego pilnowaniem nie radził sobie Jakub Bartkowski. Inna sprawa, że atakom Piasta brakowało wykończenia, a gra z czasem stała się wyrównana i po prostu nużąca. Przypominał się mecz Rakowa z Pogonią, w którym najciekawszy był początek, a skończyło się bezbramkowym remisem. Powtórka w Gliwicach nie była mile widziana.

Trudy meczu znosiła coraz gorzej murawa, co było tylko częściowym usprawiedliwieniem dla piłkarzy. Pogoń starała się podkręcić tempo w drugiej połowie, czego efektem był gol w 60. minucie. Przebudził się Kamil Grosicki, dostawił stopę do piłki i technicznym strzałem na 1:0 zakończył akcję z wykorzystaniem prawego skrzydła. W sektorze gości rozpoczęła się fiesta, choć Portowcy musieli jeszcze przez dwa kwadranse utrzymać zaliczkę.

Waldemar Fornalik zareagował na niekorzystny obrót wydarzeń wprowadzeniem dwóch nowych napastników. Na boisku pojawili się Kamil Wilczek oraz Alberto Toril, ale po wejściu do gry mieli problem z zagrożeniem Pogoni. Trafił inny zmiennik - Wahan Biczachczjan i uderzeniem na 2:0 w 82. minucie zapewnił wiceliderowi zwycięstwo w Gliwicach.

Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 0:2 (0:0)
0:1 - Kamil Grosicki 60'
0:2 - Wahan Biczachczjan 82'

Piast: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis (78' Jakub Holubek) - Tom Hateley (84' Michał Kaput), Ariel Mosór - Damian Kądzior, Michał Chrapek (66' Alberto Toril), Kristopher Vida (46' Arkadiusz Pyrka) - Rauno Sappinen (66' Kamil Wilczek)

Pogoń: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Luis Mata - Damian Dąbrowski - Jean Carlos Silva (66' Michał Kucharczyk), Maciej Żurawski (66' Mateusz Łęgowski), Sebastian Kowalczyk (76' Wahan Biczachczjan), Kamil Grosicki (76' Rafał Kurzawa) - Luka Zahović (84' Piotr Parzyszek)

Żółte kartki: Dąbrowski, Kurzawa (Pogoń)

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)