Demolka! Marek Papszun wstrząsnął Rakowem w szatni

Pierwsza połowa nie wyszła Rakowowi Częstochowa, a Jagiellonia Białystok radziła sobie z jego atakami. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja po przerwie, kiedy to wicemistrz Polski zapewnił sobie zwycięstwo 5:0.

Ivi Lopez (z lewej) i Bojan Nastić PAP / Waldemar Deska / Na zdjęciu: Ivi Lopez (z lewej) i Bojan Nastić
Raków poprawił się po nieudanym meczu w środku tygodnia. Nie wykorzystał zaległej konfrontacji z Górnikiem Zabrze do umocnienia się w ścisłej czołówce PKO Ekstraklasy. Poniósł porażkę 1:2 mimo prowadzenia. Tym razem podopieczni Marka Papszuna podjęli Jagiellonię, która po podbiciu Gdańska, szykowała się do szturmu na Częstochowę.

W pierwszym kwadransie było ciekawie, ponieważ podniosła się temperatura po obu stronach stadionu, a bramkarze zostali sprawdzeni niebezpiecznym strzałem. Na początek Pavels Steinbors poskromił uderzenie Fabio Sturgeona, a niewiele później Vladan Kovacević nie dał się zaskoczyć Michałowi Nalepie.

Przypominał się nieco mecz Rakowa z Pogonią na tym samym stadionie, w którym również tempo szybko spadło po dynamicznym początku. Coraz więcej było fauli, urazów, a co za tym idzie przymusowych pauz w grze. To nie pomagało ani gospodarzom, ani gościom odzyskać rytmu. W Rakowie z powodu kontuzji zszedł Milan Rundić, a jego zmiennikiem był Wiktor Długosz. W Jagiellonii za Bartosza Bidę wszedł Andrzej Trubeha.

Marek Papszun niecierpliwie i nerwowo przeglądał notatki, kiedy zbliżała się przerwa. Najwyraźniej miał dużo do przekazania swoim zawodnikom. Gra ofensywna Rakowa nie robiła wrażenia od kilku kolejek i także w sobotę działał zbyt schematycznie, mało pomysłowo.

Rozmowa przeprowadzona w szatni przyniosła efekt. Raków przyspieszył po zmianie stron i tym razem w 53. minucie objął prowadzenie 1:0. Dobra akcja zakończyła się świetnym podaniem Patryka Kuna, które musiało być wykorzystane do zdobycia gola przez Fabio Sturgeona.

Jagiellonia musiała odrabiać stratę do przeciwnika i po pięciu minutach ripostowała strzałem Miłosza Matysika, którego obronienie nie było problemem dla Vladana Kovacevicia. Poza tym grała jednak mniej solidnie niż w pierwszej połowie, za co niebawem nadeszła kolejna kara. W 64. minucie Andrzej Niewulis strzelił na 2:0 po chirurgicznej wrzutce Iviego Lopeza z rzutu wolnego.

Raków pozostał stroną dyktującą warunki na boisku. Andrzej Niewulis miał szansę na skompletowanie dubletu w rywalizacji z byłym klubem. Ponownie uderzył po dograniu Iviego Lopeza, ale tym razem nie pokonał energicznego na linii bramkowej Pavelsa Steinborsa. Kolejne akcje przyniosły już gole. Na 3:0 strzelił Ivi Lopez, a na 4:0 Mateusz Wdowiak po podaniu Bena Ledermana. Z Jagiellonii nie było już czego zbierać, a w 88. minucie padł gol Zorana Arsenicia na 5:0.

Raków Częstochowa - Jagiellonia Białystok 5:0 (0:0)
1:0 - Fabio Sturgeon 53'
2:0 - Andrzej Niewulis 64'
3:0 - Ivi Lopez 80'
4:0 - Mateusz Wdowiak 82'
5:0 - Zoran Arsenić 88'

Raków: Vladan Kovacević - Milan Rundić (21' Wiktor Długosz), Andrzej Niewulis, Zoran Arsenić - Fran Tudor, Giannis Papanikolaou, Ben Lederman, Patryk Kun (89' Jordan Courtney-Perkins) - Mateusz Wdowiak (89' Damian Szelągowski), Ivi Lopez (89' Jakub Arak) - Fabio Sturgeon (73' Sebastian Musiolik)

Jagiellonia: Pavels Steinbors - Bogdan Tiru, Israel Puerto (77' Michał Żyro), Michał Pazdan - Paweł Olszewski, Miłosz Matysik, Michał Nalepa, Martin Pospisil, Bojan Nastić - Bartosz Bida (34' Andrzej Trubeha), Fiodor Cernych (65' Karol Struski)

Żółte kartki: Papanikolaou, Niewulis (Raków) oraz Trubeha, Struski (Jagiellonia)