Zagłębie pokazało, jak nie walczyć o utrzymanie

Cracovia zasłużenie, choć skromnie, pokonała Zagłębie Lubin 1:0 w meczu 29. kolejki PKO Ekstraklasy. Zwycięstwo przyszło gospodarzom zaskakująco łatwo, szczególnie biorąc pod uwagę, że Miedziowi są tuż nad strefą spadkową i walczą o utrzymanie.

Tomasz Galiński
Kamil Pestka (po prawej) i Erik Daniel PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: Kamil Pestka (po prawej) i Erik Daniel
Zespół Cracovii był lepszy w zasadzie w każdym elemencie gry w piłkę nożną. Oczywiście, szybko strzelony gol przez Kamila Pestkę determinował dalszą rywalizację obu drużyn, natomiast KGHM Zagłębie Lubin zaprezentowało się z bardzo kiepskiej strony. Dość powiedzieć, że Lukas Hrosso praktycznie nie miał nic do roboty. W ten sposób trudno będzie utrzymać Ekstraklasę w Lubinie.

Zagłębie prosiło się o gola od samego początku i długo nie trzeba było czekać na konkrety ze strony Cracovii. Dośrodkowanie Cornela Rapy, błąd defensywy Zagłębia i wspomniany Pestka soczystym wolejem otworzył wynik. Rapa miał mnóstwo swobody, zresztą nie pierwszy i nie ostatni raz. Zaskakująca była bierność obrońców gości, którzy zostawiali nie metry, a wręcz hektary wolnej przestrzeni.

Jeszcze do przerwy wynik mógł być wyższy, gdyby tylko Karol Knap trafił do siatki z dwóch metrów, a nie w ofiarnie interweniującego Dominika Hładuna.

Po zmianie stron Zagłębie zagrało nieco odważniej, długimi fragmentami było stroną przeważającą, natomiast nie przekładało się to na stwarzane sytuacje. Były dwie, może trzy próby z dystansu, niecelny strzał głową Jhona Chancellora po rzucie rożnym, do tego parę akcji, w których zabrakło ostatniego podania. Goście musieli zaangażować większą liczbę zawodników w akcje ofensywne, lecz nie byli w stanie doprowadzić do wyrównania.

Zresztą, mogli być wdzięczni, że w ogóle mieli możliwość myśleć o remisie. Cracovia w drugiej połowie miała dwie znakomite szanse, żeby podwyższyć prowadzenie, ale najpierw Hładun instynktownie obronił strzał Rapy, a kilkanaście minut później fatalnie popsuł kontrę Rivaldinho.

Cracovia jednak dowiozła zwycięstwo, a Zagłębie jest w coraz trudniejszej sytuacji.

Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:0 (1:0)
1:0 Kamil Pestka 8'

Cracovia: Lukas Hrosso - Cornel Rapa, Matej Rodin, Virgil Ghita, David Jablonsky, Kamil Pestka (81' Michal Siplak) - Jewhen Konoplanka (69' Sylwester Lusiusz), Karol Knap (69' Jakub Myszor), Mathias Rasmussen, Sergiu Hanca (76' Pelle van Amersfoort) - Rivaldinho (76' Otar Kakabadze).

Zagłębie: Dominik Hładun - Kacper Chodyna, Bartosz Kopacz, Jhon Chancellor, Sasa Balić - Erik Daniel (71' Filip Starzyński), Łukasz Łakomy (84' Tomasz Zajic), Jakub Żubrowski, Łukasz Poręba (62' Patryk Szysz), Cheikhou Dieng (71' Karol Podliński) - Martin Dolezal (62' Tomasz Pieńko).

Żółte kartki: Hanca, Siplak, Lusiusz (Cracovia) oraz Poręba, Żubrowski, Starzyński (Zagłębie).

Sędzia: Paweł Malec (Łódź).