W tym artykule dowiesz się o:
Drużyna Jarosława Skrobacza awansowała rok po roku. Nie potrzebowała dużo czasu na aklimatyzację po przeskoczeniu z II ligi do Fortuna I ligi. Niespełna rok później cieszyła się już z powrotu do PKO Ekstraklasy. Ruch Chorzów zagra w elicie po raz pierwszy od 2017 roku po okresie odbudowy, który miał wzmocnić klub. Wyzwań nie brakuje, ponieważ Niebiescy dynamicznie wspięli się w hierarchii polskiej piłki. Chcą oni ponownie imponować zapałem beniaminka.
Polonia Warszawa Polonia Warszawa wywalczyła awans z II ligi do Fortuna I ligi. Czarne Koszule okazały się najlepsze na trzecim poziomie rozgrywkowym. Polonia wywalczyła awans z przewagą sześciu punktów nad drugim w tabeli Zniczem Pruszków. Czarne Koszule, nękane problemami finansowymi, pożegnały się z ekstraklasą w 2013 roku. Następnie przez dekadę były tylko przez dwa sezony na szczeblu centralnym. Pierwsza przygoda na poziomie II ligi zakończyła się spadkiem, a druga awansem.
Drużyna z Lublina dawno nie grała tak wysoko. Na drugim szczeblu rozgrywek piłkarskich w naszym kraju lublinianie zameldują się bowiem po 13 latach przerwy! To dla Motoru był niezwykły sezon. Lublinianie długo gonili czołówkę, aby rzutem na taśmę załapać się do baraży. W nich dotarli do finału, w których dopiero w rzutach karnych uporali się ze Stomilem Olsztyn. Motor Fortuna I lidze na pewno doda kolorytu. To ciekawy zespół z nowoczesnym stadionem i sporym zapleczem kibicowskim. Lublin także spragniony jest piłki na wysokim poziomie.
Powrócił Kazimierz Moskal, powraca PKO Ekstraklasa na stadion ŁKS-u Łódź. Drużyna po raz drugi awansowała do elity pod wodzą tego samego trenera i chce zaprezentować się w niej lepiej, bogatsza o doświadczenia z poprzedniego, nieudanego pobytu. ŁKS był w poprzednim sezonie najlepszym pierwszoligowcem i wytrzymał ciśnienie wynikające z prowadzenia w tabeli przez całą rundę wiosenną. ŁKS ponownie może rzucić wyzwanie Widzewowi w derbach Łodzi na poziomie PKO Ekstraklasy.
Stal Stalowa Wola Przechodzimy do klubów, które wracają na szczebel centralny. Zaczynamy od zespołu z Podkarpacia, Stali Stalowa Wola. To uznana marka na piłkarskiej mapie Polski. Popularna "Stalówka" po raz ostatni na trzecim szczeblu rozgrywek występowała w 2020 roku. Później rywalizowała w III lidze. W niedawno zakończonym sezonie zielono-czarni w pokonanym polu pozostawili faworyta rozgrywek Wieczystą Kraków.
Stal okazała się zdecydowanie najlepsza ze wszystkich ekip w swojej grupie. Drużyna ze Stalowej Woli zdobyła 74 punkty na co złożyły się 23 zwycięstwa i pięć remisów. Zielono-czarni ponieśli także sześć porażek. Strzelili 72 gole, tracąc przy tym 27 bramek.
Dużym atutem Stali jest również nowoczesny obiekt Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej. Stal na II-ligowym poziomie rozgrywek może sporo namieszać.
Także Polonia przeskoczyła w poprzednim sezonie do II ligi. Wydostanie się z czwartego poziomu rozgrywek zajęło jej cztery lata i choć już wcześniej była topowym trzecioligowcem, to dopiero w 2023 roku mogła cieszyć się z powrotu na szczebel centralny. W swojej grupie okazała się wyraźnie lepsza niż Raków II Częstochowa i Rekord Bielsko-Biała. Polonia ponownie będzie mogła pokazać się przed szerszą publicznością.